Lublin – budujemy szkołę w Kamerunie

2015-07-05 Jacek 1

5 lipca w parafii pw. Wieczerzy Pańskiej na lubelskim Sławinku członkowie Ruchu “Maitri” przeprowadzili zbiórkę na pokrycie kosztów budowy szkoły w Talaku na północy Kamerunu. Gościem specjalnym i prelegentem był założyciel Ruchu Jacek Wójcik, który wraz z żoną przyjechał specjalnie na tę okazję z Mazowsza. Po każdej mszy św. przedstawiał ten projekt, jak również zachęcał do podjęcia “Adopcji Serca”. Dłuższe spotkanie ilustrowane zdjęciami z Kamerunu odbyło się po południu w salce parafialnej przy udziale 13 osób.

Talak to miejscowość, z którą wiążą nas od lat bliskie więzy. Pochodzi z niej pierwszy ksiądz z miejscowego ludu Daba. Wybudowaliśmy już tam dwie studnie przy współudziale parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym i mieliśmy z tymi dzielnymi ludźmi pozytywne doświadczenia. Dla nich nowa szkoła oznacza skok cywilizacyjny. Do budowy tej szkoły zdopingowała nas emerytowana nauczycielka z Lublina. Przekazała na nią oszczędności swojego życia.

Parafią Wieczerzy Pańskiej opiekują się księża pallotyni. To jedno z najbliższych nam zgromadzeń zakonnych, gdyż to właśnie z księżmi pallotynami z Ruandy rozpoczynaliśmy “Adopcję Serca” (ks. abp Henryk Hoserks. Stanisław Filipek, ks. Antoni Myjak i wielu innych), a ks. Roman Forycki SAC był przez 20 lat naszym Duszpasterzem Krajowym. Wkrótce natomiast udajemy się do pallotyńskiego domu rekolekcyjnego w Kielcach na ogólnopolskie rekolekcje Ruchu “Maitri”, które poprowadzi pallotyn.

Było nam miło porozmawiać z kilkoma osobami, które ujawniły, że mają już dzieci zarówno w “Adopcji” pallotyńskiej, jak też w innych organizacjach. Spotkaliśmy się z wieloma wyrazami sympatii. Szczególnie podnoszące na duchu były podziękowania, które otrzymaliśmy od paru osób za to, że zajmujemy się takimi sprawami.

Udało się zebrać 4211,77 złotych, czyli blisko połowę brakującej sumy. Owocem akcji jest ponadto jedna deklaracja “Adopcji Serca” potwierdzona już zresztą wpłatą na konto. O spotkaniu z założycielem Ruchu “Maitri” w Lublinie i “Adopcji Serca” relacjonowało Radio Lublin.