Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 8 (37), listopad 1999

PISZE KS. ANTONI

      Pisze do nas ks. Antoni Myjak, pallotyński misjonarz, proboszcz parafii Kinoni w północnej Rwandzie, na temat problemów związanych z przygotowaniem dokumentacji dzieci do Adopcji Serca.

Kinoni, 10.10.1999
      Drodzy Przyjaciele
      Dziękuję serdecznie za list z dnia 10.07.1999. Jakoś szedł długo, ponieważ otrzymałem go dopiero 28.09.99. Ale mam nadzieję, że moja odpowiedź nie będzie spóźniona.
      Dziękuję za cenne informacje dotyczące współpracy z Ruchem Maitri. Dla lepszej współpracy postaram się zastosować je w praktyce. Chociaż w naszym rejonie na północy kraju sytuacja wciąż jest skomplikowana i często są kłopoty z uzyskaniem odpowiednich informacji.
      Przepraszam, że informacje o dzieciach zgłoszonych do Adopcji Serca były skromne i niewystarczające. Pragnę podkreślić, że czasem trudno nam udzielić wyczerpujących wiadomości, i to z różnych względów. Ludzie z naszego regionu przeżyli ciężkie czasy w ciągu ostatnich trzech lat i są jeszcze trochę zagubieni. Dzieci często są wystraszone i mówią bardzo mało, zwłaszcza że dawniej straszono je, że biali jedzą małe dzieci. Ich opiekunowie to często osoby starsze (babcie, dziadkowie) i po prostu mylą niektóre dane o dzieciach: nie pamiętają dokładnych dat urodzenia dziecka, mylą nazwy i daty. Dla nich to nie jest tak ważne, jak dla nas, Europejczyków. Nawet kiedy zapisują dziecko w urzędzie gminnym, to też podają różne daty. Czasem nawet ojcowie nie pamiętają dokładnej daty urodzenia dziecka.
      Poza tym dają bardzo mało informacji o dzieciach, co jest charakterystyczne dla tutejszych ludzi. Objawiają niechęć, kiedy robi się jakąś ankietę lub wypytuje się o ich sprawy rodzinne. W naszym rejonie na północy kraju jest to szczególnie widoczne. Po otrzymaniu listu od Was z prośbą o uzupełnienie informacji o sierotach zrobiliśmy jeszcze raz spotkanie z dziećmi, aby w ten sposób mieć dostęp do informacji, które są Wam potrzebne. [Mimo to informacje o dzieciach sprowadzały się z reguły do kilku krótkich zdań.]
      Życzę wielu łask Bożych i błogosławieństwa w pracy dla najbiedniejszych.

Ks. Antoni Myjak SAC
Proboszcz parafii Kinoni


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]