Młoda Sudanka MY  
A TRZECI ŚWIAT
Nr 8 (37)
listopad 1999


SPIS TREŚCI:

Niewolnictwo w Sudanie
      W Sudanie kwitnie handel niewolnikami. Stał się narzędziem walki fundamentalistycznego rządu Sudanu z chrześcijańską i animistyczną ludnością południa kraju. Jego celem jest kulturalne wyniszczenie plemienia Dinka, w przeważającej mierze katolickiego, oraz islamizacja całego Sudanu.

Miejsce, o którym marzyłem
      Jacob, sudański chłopiec, długo marzył o życiu tam, gdzie nie toczą się walki. W końcu uciekł ze swej wioski w południowym Sudanie do Etiopii. Opowiada nam swoją historię.

Ze świata w skrócie

 • Niewolnictwo na świecie
 • Islam w Europie
 • Długi Afryki a los dzieci

  Listy z Sudanu
        Pierwszy z nich to list od pomocnika salezjańskiego pracującego na południu Sudanu, opublikowany w Tygodniku "Niedziela" 25.10.98. Pozostałe to listy Sióstr Salezjanek do wrocławskiej grupy Maitri, podejmującej pomoc dla sierot Sudanu.

  Trud zrozumienia raz jeszcze
        W poprzednim numerze w artykule Podjąć trud zrozumienia zamieściliśmy uwagi młodej rwandyjskiej kobiety o problemach zrozumienia między Rwandyjczykami a Europejczykami. Tu prezentujemy spojrzenie z odwrotnej strony - o swych trudnościach ze zrozumieniem Rwandyjczyków i aklimatyzacją w obcym środowisku afrykańskimi pisze polski misjonarz, ks. Andrzej Jakacki SAC.

  Pisze ksiądz Antoni
        Pisze do nas ks. Antoni Myjak, pallotyński misjonarz, proboszcz parafii Kinoni w północnej Rwandzie, na temat problemów związanych z przygotowaniem dokumentacji dzieci do Adopcji Serca.

  Niech będzie Bóg uwielbiony
        List misjonarki z Rwandy z okazji Światowego Dnia Misyjnego.

  Piszą sieroty z Rwandy
        Prezentujemy 3 listy od sierot z Rwandy do osób, które opiekują się nimi na odległość w ramach Adopcji Serca - programu pomocy Ruchu Maitri.

  O niedyskretnej kobiecie
        Legenda rwandyjska

  Modlitwy o beatyfikację Matki Teresy z Kalkuty
       Ułożył je do prywatnego użytku arcybiskup Kalkuty, Henry Souza.

  Zapraszamy na rekolekcje
        Będą to ostatnie już rekolekcje Ruchu Maitri, przygotowujące nas do rozpoczęcia obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Można z nich skorzystać w Gdańsku i Lublinie.

  Chleba naszego powszedniego...
        Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Misyjny oparte jest w tym roku na rozważaniu modlitwy Ojcze nasz. Zapoznajmy się fragmentem zatytułowanym "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj"

  Bracia, zacznijmy od początku
        Ks. Hubert Szklorz, ojciec duchowny WSD w Opolu, na spotkaniu modlitewnym Ruchu Maitri w Częstochowie przypomniał słowa Ojca Św. do ruchów kościelnych.

  Radość przebaczenia i pojednania
        Konferencja ks. dr Romana Foryckiego SAC, duszpasterza krajowego Ruchu Maitri i rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku, wygłoszona na spotkaniu przedstawicieli grup Ruchu Maitri w Częstochowie dn. 4.09. br. Tematyka konferencji ściśle wiąże się z programem przygotowań do Jubileuszu.


 • [Skorowidz  tematyczny artykułów]
  [Strona główna]      [Napisz do nas]

  R E D A G U J E
  gdański ośrodek Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI ©
  odpowiedzialny: Wojciech Zięba
  asystent kościelny: ks. Robert Kaczorowski
  wersja WWW ukazuje się od stycznia 1999
  Materiały umieszczone na tej stronie mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania adresu gdańskiego ośrodka Ruchu Maitri.