Kamerun

Adopcja Serca w Kamerunie

Księża i Siostry Zakonne z Polski prowadzą w tym kraju co najmniej 25 placówek misyjnych.  Biskupami dwóch diecezji: Doume -Abong Mbang i Yokaduma są Polacy. Programy i projekty pomocowe wspierane przez ofiarodawców Ruchu Maitri realizowane są co roku w większości “polskich” placówek misyjnych. Program Adopcja Serca w Kamerunie prowadzimy we współpracy z następującymi Zgromadzeniami: Siostry Najśw. Duszy Chrystusa (Abong Mabang, Djouth), Siostry Pasjonistki (Bertoua-Enia, Bertoua-Tigaza, Ndelele, Bamenda), Siostry Pallotynki (Bafoussam, Doume), Siostry Dominikanki (Garoua Bulay), Diecezja Doume-Abong Mbang, Siostry Służebniczki Najśw. Marii Panny (Mandama).

Kamerun miniaturką Afryki

Penetracja europejska terenów obecnego Kamerunu rozpoczęła się pod koniec XV w. Stał się on posiadłością niemiecką w 1884 r. Rozwój gospodarczy kraju uległ przyspieszeniu (budowano drogi, mosty), a Niemcy – do dziś są pozytywnie postrzegani w tym kraju. Kraj stał się kolonią Francuzów oraz Brytyjczyków  w 1916 r. Po I wojnie światowej Kamerun stanowił terytoria mandatowe Ligi Narodów, a po 1945 r. terytoria powiernicze ONZ (większa część przypadała Francji, a mniejsza, zachodnia, Wielkiej Brytanii.

W 1961 r. z połączenia całej części francuskiej i południowej części brytyjskiej powstała republika związkowa o powierzchni 475,4 tys. km2. Prezydentem tego dziewiętnastomilionowego kraju jest od 1982 r. Paul Biya (z przerwą w latach 1984-1992).

Zróżnicowany klimat, różne problemy

Kraj cechuje się klimatem równikowym wybitnie wilgotnym (na północy – podrównikowym suchym). W porze deszczowej opady są bardzo obfite. Roczna suma opadów wynosi 1555 mm. Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo. Uprawia się kakaowce, kawowce, kauczukowce, bawełnę, palmy olejowe, orzeszki ziemne, sorgo, proso, ryż, maniok, bataty, pochrzyn, kukurydzę, fasolę, trzcinę cukrową, tytoń i wiele rodzajów owoców. Hoduje się owce, kozy, bydło, osły, drób. Wielu Kameruńczyków żyje z rybołówstwa. Szczególnie jest ono rozwinięte nad jeziorami Czad, Lagdo, Bamendjin i Mbakaou oraz rzekami Nkami, Wouri, Chari czy Logone. Na północy kraju przeważają pustynne sawanny, a na południu występują lasy tropikalne, z których pozyskuje się głównie heban i mahoń. Różnice w klimacie, przyrodzie i architekturze sprawiają, że Kamerun nazywany jest miniaturką Afryki.