Pomoc w dożywianiu 420 dzieci ze szkoły podstawowej w Doume w Kamerunie

Projekt: Siostra Agnieszka Dąbrowska, Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego
Misja: Doume, Kamerun
Zbierana kwota: 3470 €

Nazwa projektu: 389/PALLS

Opis

Dołącz do walki z niedożywieniem wśród dzieci!

Pomóż nakarmić najsłabszych! Prosimy o pomoc w dożywianiu 420 dzieci ze szkoły podstawowej w Doume. Obecnie mamy 11 klas po 40-45 dzieci. Spora część dzieci jest sierotami lub półsierotami. Nasi podopieczni mieszkają ze swoimi babciami, ciociami, wujkami. Niestety zdarza się również, że przebywają u zupełnie obcych ludzi. Dzieje się tak, gdy nie mają nikogo bliskiego w pobliżu naszej szkoły, a chcą się uczyć czytać i pisać. Ich opiekunowie pracują ciężko na polu, żeby przynieść cokolwiek do jedzenia. Często ta żywność jest niewystarczająca dla całej rodzinny. Dlatego dzieci często przychodzą do szkoły głodne. Niestety, duże odległości do pokonania, wczesne wstawanie i późny powrót do domu, a przy tym głód towarzyszący dzieciom sprawiły, że ponownie zwracam się z prośbą o pomoc w zakupie żywności dla uczniów z naszej szkoły.

Kryzys, bieda i susza

Aby zmniejszyć problem głodu wśród dzieci i chorób związanych z niedożywieniem, chciałabym kontynuować dożywianie w szkole. Nasza akcja polega na wydawaniu 2 razy w tygodniu ciepłego posiłku oraz kolejne 2 razy w tygodniu kaszy manna z kukurydzy i chleba z masłem albo z czekoladą, które dzieci bardzo lubią. Problem niedożywienia dzieci jest wciąż aktualny we wschodniej części Kamerunu. Pogłębiający się kryzys ekonomiczny na świecie sprawia, że sytuacja się zaostrza. Brakuje żywności również wtedy gdy jest susza, bo ziemia jest za sucha i nie daje dużo żywności. Gdy jest deszcz, to nadchodzi okres zasiewów, więc nie ma jeszcze jedzenia na polach.

Jedzą tylko w szkole, bo w domu nie ma nic

Pomoc w dożywianiu to wielki dar dla całych rodzin. Zdarza się, że dzieci wynoszą w kieszeniach albo w małych woreczkach ryż dla swojego rodzeństwa, które jest w domu. Niektóre dzieci przychodzą do szkoły właśnie dlatego, że mogą tu liczyć na coś do zjedzenia. Są też bardzo wdzięczne za ten dar. W tym roku chcąc pomóc rodzicom podjęłam akcję zakupu orzeszków arachidowych i kukurydzy od miejscowych rodzin. Na zakup tych produktów udało mi się pozyskać ofiary od dobrodziejów. Jednak ta pomoc w dożywianiu nie załatwia problemu i konieczne jest wsparcie od darczyńców Maitri. Z góry dziękuję za przychylność i dobroć serca. Niech Pan Bóg Wam za wszystko wynagrodzi. Pamiętam w modlitwie razem z moimi uczniami.

Kosztorys:

Siostra Agnieszka Dąbrowska SAC, Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego

Kwota: 3670 €

Podsumowanie w miejscowej walucie – 2 127 000 franków CFA

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Pomoc w dożywianiu 420 dzieci ze szkoły podstawowej w Doume w Kamerunie