Podaruj lekarstwa dla chorych z ośrodka zdrowia w Essengu

Projekt: Siostra Barbara Pustułka, Zgromadzenie Sióstr od Aniołów
Misja: Esseng, Kamerun
Kwota projektu: 2.780 €

Nazwa projektu: 153/ANIOL

Opis

Z dala od cywilizacji

Ośrodek Zdrowia w Essengu to wiejska przychodnia, która działa od 1980r. Podstawową opieką medyczną obejmujemy cztery wioski, w których mieszka 2,5 tys. osób, ale zgłaszają się także chorzy z innych miejscowości, którzy przebywają odległości typu 15-20 km. Nie mamy tu lekarza, a więc konsultacje chorych, odbieranie porodów i hospitalizacje ciężko chorych prowadzimy sami. Nasz zespół liczy 8 osób, jest wśród nich pielęgniarz, trzy pomoce pielęgniarskie, dwóch laborantów i kasjer, który jest jednocześnie kierowcą. Najbliższy szpital znajduje się w Abong Mbang. To 70 km od nas. Do szpitala wiedzie błotnista droga, często nieprzejezdna w porze deszczowej. Dlatego do szpitala odsyłamy tylko wtedy, kiedy chory wymaga interwencji specjalistycznej, głównie chirurgicznej lub transfuzji krwi. Najczęściej ludzie zgłaszający się do nas chorują na malarię, często połączoną z anemią, robaczyce, infekcje dróg oddechowych, AIDS, zapalenie wątroby B i C, inne infekcje przekazywane drogą płciową. Trafiają się także niedożywieni i przewlekle chorzy. Coraz częściej spotykamy choroby nowotworowe w zaawansowanym stadium oraz chorych z obrażeniami po wypadkach. Prosimy o lekarstwa dla chorych z Essengu.

Brakuje lekarstw dla chorych

Rocznie przyjmujemy ok. 2,5 tys. chorych, 120 porodów, 60 dzieci z niedożywieniem, 600 hospitalizacji. Chorzy trafiający do nas są już zazwyczaj po wcześniejszym „leczeniu” tradycyjnym. Są wyniszczeni produktami “szamanów” i stan ich jest ciężki. Potrzebują podania głównie dożylnych leków o szybkiej interwencji oraz nawodnienia organizmu. Potrzebne są także kroplówki do podania chininy w przypadku malarii, leków i antybiotyków, aby jak najszybciej zapobiec rozwijaniu się infekcji. Konieczne jest także żelazo i witaminy dla wzmocnienia ich organizmu oraz zapobiegania anemii i innych powikłań. Wśród pacjentów mamy też chorych na AIDS, którymi nasz ośrodek zajmuje się już od ponad dziesięciu lat. Aktualnie z leczenia u nas korzysta ok. 300 osób. Oczywiście ich leczenie jest darmowe, ale potrzebują także leków na choroby towarzyszące. Do ośrodka zdrowia zgłaszają się również sieroty i inne osoby biedne, opuszczone, samotne, którym niesiemy pomoc medyczną i nie tylko. Coraz częściej, niestety, spotykamy osoby w ostatnim stadium nowotworu (trzustki, wątroby, piersi). Odwiedzamy ich również w domach.

Wydajna pomoc

Pod ścisłą opieką i regularną kontrolą są także mamy po porodzie i ich dzieci. Dzięki obecności dwóch laborantów i prowadzonym przez nich badaniom, nasza pomoc dla chorych jest bardziej wydajna, a leczenie właściwie ukierunkowane. Podstawą leczenia w ośrodku zdrowia jest dobrze funkcjonujące laboratorium i zaopatrzona w lekarstwa apteka. Miejscowa ludność zajmuje się głównie uprawą kakao, arachidów i kawy oraz manioku. To stanowi ich źródło utrzymania. Ze zbiorów muszą opłacić szkołę dzieciom, utrzymać rodzinę. Często nie wystarcza im na podstawowe potrzeby życiowe, a co dopiero mówić o leczeniu. Nie ma na lekarstwa dla chorych. Choroby zawsze są nieprzewidziane i zazwyczaj spadają nagłe. Opłaty w naszym ośrodku są niewielkie, ale i te przekraczają ich możliwości. Dzięki Waszej pomocy każdy zgłaszający się chory jest przyjęty i leczony, dostaje odpowiednie leki. To właśnie dzięki Wam ratujemy im zdrowie, a nawet życie.

Pozdrawiamy Was bardzo gorąco z naszej misji w Essengu. Pragniemy wyrazić wdzięczność, w imieniu  naszych podopiecznych, którym pospieszyliście z pomocą kolejny już raz.

Kosztorys:

Lekarstwa wg specyfikacji –  3.250.000 franków CFA

Podsumowanie w miejscowej walucie – 3.250.000 franków CFA

Siostra Barbara Pustułka, Zgromadzenie Sióstr od Aniołów

Kwota: 2.780 €

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Podaruj lekarstwa dla chorych z ośrodka zdrowia w Essengu w Kamerunie