Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Skorowidz tematyczny artykułów

MY A TRZECI ŚWIAT
Problemy globalizacji

Globalizacja a dobro rodziny ludzkiej  nr 4 (77)

Fragment przemówienia Jana Pawła II na sesji Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

Ruch ekumeniczny a globalizacja cz. I  nr 1 (74)
Ruch ekumeniczny a globalizacja cz. II  nr 2 (75)
Ruch ekumeniczny a globalizacja cz. III  nr 3 (76)
Nie tylko katolicka nauka społeczna wypowiada się na temat problemów globalizacji. Jej negatywne skutki budzą niepokój również wśród chrześcijan innych wyznań.

Handel emisją gazów cieplarnianych  nr 1 (74)
Od r. 2005 zostanie uruchomiony pierwszy globalny rynek, na którym odbywać się będzie handel kwotami emisji gazów powodujących efekt cieplarniany.

Ujawnić dochody korporacji  nr 6 (70)
W Wielkiej Brytanii ponad 100 organizacji prowadzi kampanię Publish What You Pay. Przynaglają władze, by wymagały od każdej firmy oświadczenia o płatnościach dla rządów krajów ubogich.

Opublikujcie, ile płacicie  nr 6 (70)
Na całym świecie kraje, które powinny być bogate, są biedne. Choć mają cenne minerały, zwyczajni ludzie są pogrążeni w ubóstwie, a skorumpowani urzędnicy świetnie prosperują.

Zmieniłem zdanie  nr 5 (69)
Zachodnią opinię publiczną zelektryzowało wystąpienie S. Byersa, brytyjskiego parlamentarzysty, szefa delegacji brytyjskiej na szczyt WTO w Seattle w 1999 r., który stwierdził: Byłem w błędzie. Polityka wolnego handlu krzywdzi biednych.

W cieniu globalizacji  nr 5 (69)
Joseph E. Stiglitz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, były doradca prezydenta Billa Clintona, pisze o problemach globalizacji związanych z międzynarodowymi instytucjami gospodarczymi.

Kierowanie globalizacją  nr 5 (69)
Papież Jan Paweł II zwrócił uwagę na konieczność wprowadzenia takich mechanizmów regulujących postępującą globalizację, by służyła ona całej rodzinie ludzkiej.

Szczyt niewiarygodności  nr 4 (68)
Czy czerwcowy szczyt G8 we Francji cokolwiek zmieni w sytuacji ubogich Trzeciego Świata? Spójrzmy na dotychczasową politykę najbogatszych państw świata.

Rządy Globalne  nr 4 (68)
Dokończenie opracowania wystąpienia o. Hehira na temat globalizacji.

Świat mógłby się wyżywić  nr 4 (68)
Głód od stuleci towarzyszy ludzkości, ale obecnie nie jest to już koniecznością. Jednak nie ma powodów, by popadać w błogi nastrój.

Globalizacja a rozwój  nr 3 (67)
Ciąg dalszy opracowania wystąpienia ks. Bryana Hehira „Sprawić, by globalizacja pomagała ubogim w świecie”.

Asem4people a globalizacja  nr 1 (65)
W dniach 19-22.09.2002 w Kopenhadze odbyło się Forum Społeczne Asem4peolpe. Towarzyszyło konferencji rządów krajów Unii Europejskiej i wybranych krajów Azji - ASEM4.

By globalizacja działała na rzecz ludzkości  nr 1 (65)

C.d. opracowania wystąpienia o. Bryana Hehira „Sprawić, by globalizacja pomagała ubogim w świecie” (16.11.2001).

Globalizacja i Sobór Watykański II nr 10 (64)

Kontynuacja opracowania wystąpienia o. Bryana Hehira „Sprawić, by globalizacja pomagała ubogim w świecie”.

Wojna w Kongo - czyj interes? nr 10 (64)

W Republice Demokratycznej Konga stale trwa wojna. Część kraju okupują armie Rwandy, Ugandy i Burundi. Stoi za tym polityka wielkich korporacji.

Jesteśmy zbyt skupieni na sobie nr 9 (63)

Jeden z naszych współpracowników, Krzysztof Szczepański, uczestniczył w Letniej Szkole Pomocy Rozwojowej w Ołomuńcu. Oto jego relacja z przebiegu Szkoły.

Światowy dzień wyżywienia nr 9 (63)

16 października, w rocznicę powstania FAO, obchodzony jest Światowy Dzień Wyżywienia. Równocześnie głoduje 815 mln ludzi.

Śmierć u progu szczytu nr 9 (63)
Podczas Szczytu Ziemi Johannesburgu 13 mln ludzi w sąsiednich krajach borykało się z głodem. Przyczyną jest polityka prowadząca do ogromnego zubożenia ludności.

Wielki głód nr 9 (63)

Raport z poszczególnych państw Afryki południowej na temat klęski głodu spowodowanej przez ubóstwo.

Perspektywy głodujących nr 9 (63)
Mimo obietnic polityków nie uda się rozwiązać problemu głodu do r. 2015, a nawet do r. 2030 - poinformowała 20.08. b.r. FAO.

Pomoc humanitarna czy neokolonializm? nr 9 (63)
W krajach Afryki południowej liczba głodujących dochodzi do 13 mln. Czemu więc te kraje nie chcą żywności modyfikowanej genetycznie ofiarowanej przez USA?

Powodzie i huragany na świecie nr 9 (63)

W wyniku niedawnych powodzi zginęło w Europie Środkowej kilkadziesiąt osób. Ale w krajach Południa zginęły tysiące osób, a dziesiątki milionów dotkliwie ucierpiało.

Religia i polityka światowa nr 9 (63)

Rola Kościoła katolickiego w procesie globalizacji. Druga część opracowania wystąpienia ks. Bryana Hehira „Sprawić, by globalizacja pomagała ubogim w świecie”.

Globalizacja i polityka światowa  nr 8 (62)

Próba zdefiniowania porocesu globalizacji. Pierwsza część opracowania wystąpienia ks. Bryana Hehira „Sprawić, by globalizacja pomagała ubogim w świecie”.

„Antyszczyt” Ziemi  nr 8 (62)

Organizacje pozarządowe debatowały w Johannesburgu nad przyszłością Ziemi.

Handel światowy a ubodzy  nr 8 (62)

Mimo olbrzymich obrotów gospodarki światowej, 1,3 miliarda ludzi musi przeżyć najwyżej za jednego dolara dziennie. Tymczasem trzech najbogatszych ludzi świata posiada obecnie więcej, niż 600 mln najbiedniejszych.

Szczyt zawiedzionych nadziei  nr 6 (60)
Sytuacja w Afryce jest tragiczna. Dla nas to tylko niepokojący fakt, dla milionów Afrykańczyków - sprawa życia i śmierci. Szczyt G8 w Kanadzie zawiódł ich nadzieje.

Głębokie rozczarowanie  nr 6 (60)

Fragment wywiadu Stephena Lewisa, byłego ambasadora Kanady, a obecnie specjalnego doradcy ONZ ds. pomocy, dla Jima Casona z Waszyngtonu (AllAfrica), udzielonego krótko po zakończeniu szczytu G8.

Nic nowego  nr 6 (60)

Międzynarodowa walka z ubóstwem straciła wszelką wiarygodność. Od kilkudziesięciu lat obietnice nie są dotrzymywane. Nie inaczej stało się na kilku kolejnych szczytach.

Krytyka dotacji  nr 6 (60)

Główny negocjator USA w Genewie, Allen Johnson, wezwał WTO do likwidacji dotacji do eksportu rolnego, gdyż przyczyniają się do nędzy rolników Trzeciego Świata. Ale równocześnie USA... zwiększają dotacje dla swoich rolników o 2/3.

Kto kocha globalizację?  nr 5 (59)
     Kto jest przeciwny globalizacji, a kto jest za nią - charakterystyka zwolenników i przeciwników.

Antyglobalizm ma sens  nr 5 (59)
     Łukasz Konsor rozmawia z Wojciechem Giełżyńskim.

Czy inny świat jest możliwy?  nr 3 (57)
     Na przełomie stycznia i lutego w Porto Alegre w Brazylii odbyło się kolejne Światowe Forum Społeczne. Odbyło się w czasie, kiedy w Nowym Jorku odbywało się Światowe Forum Ekonomiczne.

Obosieczny miecz globalizacji cz. I  nr 4 (50)
Obosieczny miecz globalizacji cz. II  nr 5 (51)
Obosieczny miecz globalizacji cz. III  nr 6 (52)
Obosieczny miecz globalizacji cz. IV  nr 8 (54)
     Ks. dr Henryk Hoser, lekarz i długoletni misjonarz w Rwandzie, Administrator Apostolski w czasie wojny w rejonie Wielkich Jezior w Afryce, snuje refleksje nad szansami zdrowia publicznego w świecie na tle problemów globalizacji.

Interes, ale nie dla wszystkich  nr 1 (47)
     Wpływ systemu handlu światowego na nędzę Trzeciego Świata.

Światowa Organizacja Handlu (WTO)  nr 5 (43)
     Jak działa, jakie zasady wprowadza, kto na nich korzysta i jaki to ma wpływ na życie nasze i najbiedniejszych w krajach Trzeciego Świata.

Ze świata w skrócie  nr 7 (26)
M. in.: Papież o globalizacji

Już nie będzie podziału  nr 9
     Brazylijski kardynał Evaryst Arns porusza problemy dzielące świat na bogatą Północ i ubogie Południe: niesprawiedliwa wymiana handlowa, zadłużenie międzynarodowe, przemoc, handel bronią, niszczenie środowiska naturalnego.

Nasz wzrost ekonomiczny a los Trzeciego Świata  nr 5
     Jan Keller, czeski historyk i socjolog, ze swoistym humorem demaskuje złudzenia związane z rozwojem gospodarczym, a także jego skutki dla środowiska naturalnego oraz dla ubogich krajów Trzeciego Świata.


[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]