Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 1 (65), styczeń-luty 2003

ASEM4PEOPLE A GLOBALIZACJA

Prawa człowieka, bezpieczeństwo egzystencjalne i zrównoważony rozwój na pierwszym miejscu!

„NIE” dla militaryzacji i niesprawiedliwego handlu!

W dniach 19-22.09.2002 w Kopenhadze odbyło się Forum Społeczne Asem4peolpe. Towarzyszyło konferencji rządów krajów Unii Europejskiej i wybranych krajów Azji - ASEM4. Oto uchwała końcowa Forum.

Ponad 600 kobiet i mężczyzn z ponad 30 krajów Azji i Europy spotkało się na Forum Społecznym w dniach 19-22 września 2002 roku w Kopenhadze (Dania). Spotkanie wypełniły obszerne dyskusje na trzy główne tematy - globalizacja, bezpieczeństwo egzystencjalne oraz prawa człowieka.
Forum było wydarzeniem, w ramach którego osoby, organizacje i ruchy społeczne wymieniały poglądy, analizy oraz wizje stosunków euroazjatyckich, a zwłaszcza wpływ obecnej drogi rozwoju ekonomicznego na warunki życia, przestrzeganie praw i bezpieczeństwo kobiet, mężczyzn i dzieci na tych dwóch kontynentach. Uczestnicy wyrażali swoje rozgoryczenie z powodu efektów rozwoju ekonomicznego i społecznego, który jest coraz bardziej zdominowany przez interesy korporacji ponadnarodowych, rynków finansowych oraz niezliczonych instytucji międzynarodowych. Reprezentanci zgodnie wyrażali głębokie i narastające zaniepokojenie coraz większą militaryzacją stosunków międzynarodowych, słabnięciem demokracji oraz zamachami na prawa człowieka.
Forum Asem4people domaga się natychmiastowych i gruntownych zmian w stosunkach euro-azjatyckich, tak aby podjęto działania konieczne dla stworzenia sprawiedliwego i opartego na równości świata, w którym rządziłyby prawa człowieka, zrównoważony rozwój ekonomiczny i społeczny oraz bezpieczeństwo ludności.
Bezpieczeństwo ludzi nie jest na sprzedaż
Prywatyzacja usług sprawiła, że rosnąca liczba ubogich nie może zaspokoić swoich podstawowych potrzeb oraz utrzymać swego potomstwa. Zwłaszcza dostęp do wody zmieniony został z prawa każdego człowieka na luksus, ze wspólnego dobra na własność prywatną, a niedostatek wody stał się źródłem dochodowych przedsięwzięć. Generalne Porozumienie WTO o Handlu i Usługach ustala porządek, który kładzie podwaliny pod związki publiczno-prywatne i umożliwia korporacjom przejmowanie kontroli nad usługami i zasobami publicznymi.
Prywatyzacja zasobów publicznych, takich jak woda, powinna być natychmiast zatrzymana, a tam, gdzie to możliwe, cofnięta. Rządy krajów ASEM powinny podjąć wszelkie starania dla zapewnienia, żeby dostęp do wody stał się podstawowym prawem każdego człowieka i został zapewniony w konstytucjach krajów, które reprezentują.
Polityka rolna wszystkich państw, prowadzona na podstawie Porozumienia WTO o Rolnictwie, uprzywilejowuje wielkie farmy, genetyczne modyfikowanie organizmów oraz zyskowny handel produktami rolnymi. Obecnie nie istnieją równe szanse wśród rolników w poszczególnych krajach, jak również między rolnikami z Azji i z Europy. Małe gospodarstwa na południu są pokrzywdzone przez brak wsparcia ze strony rządów azjatyckich, podczas gdy drobni rolnicy na północy są dyskryminowani zwłaszcza poprzez system subsydiowania rolnictwa, który faworyzuje wielkich europejskich producentów rolnych.
Forum apeluje do przywódców ASEM o potraktowanie bezpieczeństwa żywnościowego i suwerenności jako sprawy najważniejszej w ich polityce rolnej, dla zapewnienia żywności wszystkim. Powinni oni poważnie przemyśleć włączenie rolnictwa do regulacji WTO przy jednoczesnym naleganiu na dalsze debaty na temat wielofunkcyjności rolnictwa.
Kontakty państw w ramach spotkań Ministrów Finansów i Gospodarki ASEM z korporacjami AEBF unaocznia fakt, że interesy korporacji są motorem dla procesu ASEM. Tymczasem ministrowie często nie mają czasu, by spotkać się z działaczami społecznymi i zapoznać się z ich podstawowymi postulatami i planami. Bliskie związki między rządami i biznesem utorowały drogę dla rozwoju dyskusji na nowe tematy związane z handlem: inwestycje, polityka konkurencji i kontrakty rządowe, które wykraczają nawet poza WTO.
Forum domaga się, by państwa ASEM odmówiły włączenia „nowych tematów” do WTO i przedstawiły tę odmowę na V Spotkaniu Ministerialnym w Cancun.
Rozpocząć akcję na rzecz pokoju
Obecne nastawienie na państwowy militaryzm i interwencjonizm podważył ludzkie poczucie bezpieczeństwa i dobrostanu. „Wojna z terroryzmem” rodzi atmosferę, w której zarówno w Europie jak i w Azji zagrożenie terroryzmemjest używane jako pretekst do nakładania restrykcji na obywateli, kryminalizacji ruchów pokojowych oraz odwracania uwagi od palących problemów bezpieczeństwa w poszczególnych regionach. Zmasowany atak zbrojny na Irak popierany przez członków ASEM byłby nieumotywowany, nielegalny i pozbawiony racjonalnego celu. Co więcej, akcja militarna pochłania środki dostępne w czasie pokoju, które powinny być przeznaczone na ochronę zdrowia, edukację i zaspokojenie ludzkich potrzeb, i które są niezbędne dla zrównoważonego rozwoju.
Apelujemy do ASEM o odegranie pozytywnej roli dla zaprowadzenia światowego pokoju poprzez zapobieżenie jakiejkolwiek akcji zbrojnej w Iraku. ASEM powinno również sformułować długoterminowe rozwiązania problemów bezpieczeństwa w Azji i w Europie oraz stworzyć system stałych spotkań dotyczących ludzkiego bezpieczeństwa, który zaowocowałby wspólnymi azjatyckimi i europejskimi propozycjami dla promowania pokoju i zrównoważonego rozwoju.
Odrodzenie demokracji i praw człowieka
Forum Asem4people jest głęboko zaniepokojone atakami na prawa człowieka i demokrację. Światowa „wojna z terroryzmem”, rozpętana przez USA, połączona z determinacją w liberalizacji handlu, podważyły wolności obywatelskie i prawa człowieka w wielu krajach Azji i Europy i zakłóciły wszelkie prawdziwe procesy pokojowe. Wiele rządów używa teraz antyterroryzmu jako pretekstu do ograniczania swobód obywateli, dławienia ich uprawnionego oporu oraz opozycji politycznej. Europejska twierdza znów się umacnia, a imigrujący robotnicy i uchodźcy poszukujący azylu, wśród których jest wiele kobiet, są zagrożeni wydaleniem i repatriacją.
Domagamy się wycofania propozycji europejskiej inicjatywy antyterrorystycznej i usunięcia istniejących w krajach Azji i Europy niedemokratycznych form ustawodawstwa w zakresie bezpieczeństwa. To jest bezpośredni atak na prawa człowieka. Wszelkie dodatkowe środki bezpieczeństwa - krajowe, kontynentalne czy światowe - winny być przedmiotem demokratycznej debaty z udziałem obywateli i parlamentów. Prawa człowieka, wolności obywatelskie i stabilny pokój winny być w centrum zainteresowania każdej polityki, programu i działania na rzecz bezpieczeństwa. Asem4people oświadcza, że bezpieczeństwo ludzkie winno się opierać na zrównoważonym rozwoju ekonomicznym i społecznym.
Na koniec uczestnicy Forum potwierdzają swe zaangażowanie w ogólnoświatowy wysiłek na rzecz innego świata, w którym ludzie cieszyliby się prawdziwym pokojem, zrównoważonym rozwojem, równością osób i płci, przestrzeganiem praw człowieka i demokracją.

Tłumaczył Michał Reiter


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
[Strona główna]      [Napisz do nas]