Maszyny do szycia dla absolwentek szkoły zawodowej w Musongati w Burundi

Projekt: s. Krystyna Popławska, Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus
Misja: Musongati, Burundi
Zbierana kwota: 4 050 €

Nazwa projektu: 125/KARML

Opis

W taki sposób szanuje się godność człowieka, że zarabia własnymi rękami, a nie tylko otrzymuje.

Krawcowe mają wzięcie

Już od ponad 50 lat przy misji w Musongati zdolna młodzież zdobywa niezbędne kwalifikacje i uczy się zawodu. Tamtejsza Szkoła Centrum Nauczania Zawodu w Musongati powstała w latach 1973-1975. Jednym z najczęściej wybieranych zajęć przez absolwentki i absolwentów szkoły jest krawiectwo. To nie przypadek. W tym regionie, podobnie jak w wielu innych miejscach Afryki, krawcowe i krawcy mają spore wzięcie. Bez nich ciężko byłoby myśleć o naprawach odzieży, czy przygotowaniu odświętnych strojów. Osoby z umiejętnościami szycia mają zapewnioną pracę, bo popyt na ich usługi nie spada. Dzięki kwalifikacjom zdobytym w szkole przy misji mogą wyjść z biedy. To o czym marzą po zakończeniu nauki to własna maszyna do szycia. Chcemy spełnić ich życzenia i podarować im maszyny dla uczniów ze Szkoły Zawodowej Kroju i Szycia w Musongati.

Chcą pracować, nie mają na czym

Również i w tym roku zwracam się z wielką prośbą o pomoc w zakupie maszyn do szycia dla uczennic kończących CEM w Musongati. W tym roku 27 dziewcząt kończy 2-letnią szkołę kroju i szycia. Obiecałam im, że jak będą się dobrze uczyć zawodu, to każda dostanie maszynę do szycia, którą będzie mogła zabrać do domu. Ofiarowanie maszyny na własność bardzo pomoże im w życiu. Liczę na to, że i ta grupa moich dziewcząt będzie objęta Waszą pomocą i sercem. Maszyna jest dla nich niewyobrażalną wartością. Żadnej z nich, ani tym bardziej ich rodzin nie stać na taki zakup. W zeszłym roku dzieci, które dostały maszyny poszły do swoich wiosek z radością, że będą mogły pracować w swoim zawodzie. Wśród obdarowanych są podopieczne programu Adopcja Serca. Taka pomoc pozwoliła absolwentkom szkoły zawodowej samodzielnie zarabiać na życie, zapewnić sobie i rodzinie źródło utrzymania. Z góry serdecznie dziękuję za wsparcie tego projektu.

s. Krystyna Popławska, Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, Musongati, Burundi

Kwota projektu: 4 050 €

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Maszyny do szycia dla absolwentek szkoły zawodowej w Musongati w Burundi