Leczenie i transport chorych do przychodni zdrowia w Djouth w Kamerunie

Projekt:  s. Donata Zofia Krupa, Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana
Misja: Djouth, Kamerun
Kwota projektu: 4 780 €

Nazwa projektu: 162/CHRYS

Opis

Wiele kilometrów bez dróg

Kontynuujemy projekt pomocy ludziom ubogim, których nie stać na leczenie szpitalne i pokrycie kosztów transportu do szpitala. Wielokrotnie zwracałam się z prośbą o pomoc na ten cel ze względu na okoliczności położenia naszej misji. Djouth leży w dużej odległości od szpitali w dużych miastach. Odległość z Djouth do Bertoua to ok. 120 km, do Batouri ok. 100 km w jedną stronę. Na przebycie tego odcinka potrzebujemy ok. 2 godzin autem. Droga jest zaniedbana, opuszczona, podziurawiona. Nikt nie naprawia jej już od 2 lat. Spółki leśne, które wcześniej się tym zajmowały, już dawno upadły. W konsekwencji nie ma tu prawie żadnej komunikacji.

Skazani na śmierć

Chorzy, którzy przychodzą do naszej przychodni, pokonują niejednokrotnie nawet 40-80 km. Zwykle robią to pieszo lub motorem, aby otrzymać pomoc i zacząć leczenie. Większość to ludzie z wiosek lub Pigmeje Baka. Tylko nieliczni są w stanie opłacić zakup podstawowych lekarstw.  Natomiast w momencie zagrożenia życia, a zwłaszcza konieczności interwencji chirurgicznej, tylko nieliczni są w stanie sobie poradzić i zorganizować transport. Tak jak już wspomniałam, chorzy wymagający ewakuacji do szpitala w mieście, często nie są w stanie pokryć ani kosztów leczenia, ani transportu do odległego szpitala. Bez tej pomocy niejednokrotnie są skazani na śmierć.

Leczenie i transport

Przeciętnie co roku z naszego transportu korzysta ok. 50 do 70 chorych, którzy wymagają konsultacji oraz leczenia specjalistycznego w odległej placówce. Z tego ok. 5 do 6 osób na miesiąc bywa ewakuowana do szpitala w mieście w celu zapewnienia lepszej diagnostyki i opieki medycznej. Stąd moja prośba na pomoc w finansowaniu leczenia i przewozu chorych do szpitala.

Siostra Donata Zofia Krupa, Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana

Podsumowanie w miejscowej walucie: 2 075 000 franków CFA

Kwota projektu: 4 780 €

Numer projektu: 162/CHRYS

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Leczenie i transport chorych w przychodni zdrowia w Djouth w Kamerunie