Dożywianie osieroconych niemowląt i chorych pacjentów w Ośrodku Zdrowia w Buraniro

Projekt: Siostra Janina Zakrzewska, Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia
Misja: Buraniro, Burundi
Zbierana kwota: 2530 €

Nazwa projektu: 225/DUCHA

Opis

Życie bez mamy

W naszym ośrodku zdrowia w ciągu ostatniego roku zauważyłyśmy wzrost zapotrzebowania na mleko w proszku dla małych dzieci. To pilna potrzeba, ponieważ miałyśmy ze szpitala państwowego sporo noworodków po śmierci matki w wyniku cesarskiego cięcia, a także niemowlaków po śmieci matek na różne choroby. Dzięki pomocy darczyńców z Polski udało się uratować w zeszłym roku 35 dzieci. Jak do tej pory każde dziecko dostawało 1 kg mleka w proszku na dwa tygodnie. Dożywianie niemowląt to pilna potrzeba – prosimy o wsparcie.

Tam jedzenie to luksus

Obecnie największym problemem finansowym jest konieczność zakupu mieszanki odżywczej. To mieszanka różnych zbóż, która pomaga rodzinie w dokarmianiu tych dzieci po 7 miesiącu życia. Z przewidzianych zakupów przygotujemy 1200 kg mieszanki która pomoże dzieciom rosnąć zdrowo i przybierać na wadze. Oczywiście przydałoby się także jedzenie dla chorych. Zdaję sobie sprawę, że to wszystko jest niestety bardzo drogie. Zapotrzebowanie na jedno dziecko w wieku od 7 do 12 miesiąca będzie wynosiło 10 kg, dlatego z wyłaniającego się problemu stawiam go na 2 miejscu. Najpierw dożywianie niemowląt. Przyczyna to rosnące zubożenie kraju.

Coraz biedniej wokół

Wszelkie opłaty rosną. Ceny żywnościowe również pozostają bardzo wysokie. Chorzy przeważnie z dalszych okolic, ale i ci najbliżej mieszkający, nie zawsze są w stanie zakupić jedzenie w okolicy, zaś w chorobie cierpią na brak apetytu. Pomoc w postaci mieszanki odżywczej przygotowanej z różnego rodzaju mąk, połączonej z mlekiem i cukrem, okazuje się bardzo praktyczna i pomaga w powrocie do zdrowia w czasie leczenia i rekonwalescencji. Dlatego będę prosić choć o symboliczną sumę na zakup mieszanki dla najbardziej potrzebujących. Planujemy zakupić mleko w proszku, mąkę kukurydzianą, mąkę sorgową cukier i mąkę zbożową.

Nakarm z nami chorych i potrzebujących

Z tych zakupionych produktów otrzymamy 1200 kg mieszanki odżywczej. Dzieci starsze niż 7 miesięcy otrzymają ją co drugi tydzień po kg na dziecko. Prowadzona jest kartoteka dziecka z kontrolą wagi dziecka przy każdorazowym kontakcie. Chorym przebywającym w szpitalu i na porodówce (ok. 140 dziennie) będzie udzielana pomoc indywidualna wg potrzeb. Chorym na gruźlicę podamy po 1 kg mieszanki raz na 2 tygodnie przez okres leczenia – przez 6 miesięcy. Przewidujemy pomoc dla 53 pacjentów chorych na TBC w ilości ok. 636 kg mieszanki. Reszta, czyli 214 kg, rozdana zostanie w szpitalu najbardziej potrzebującym chorym.

Wdzięczni za pomoc

Tutejsi ludzie nie są w stanie zakupić żywności, a zwłaszcza mleka, które jest bardzo drogie. W tutejszych sklepach 1 kg kosztuje 5 tysięcy franków, czyli prawie 1,25 euro. Przeciętny, dzienny zarobek to 0.8 euro. Jako wyraz wdzięczności w tym okresie jest też odprawiana Msza św. wraz z chorymi w intencji dobrodziejów. Ogólnie pomocą z wnioskowanej sumy pieniężnej zostaną objęte 302 osoby przez okres całego roku (12 miesięcy). Prośbę swą motywuję tym, że będzie to wielka pomoc dla rodzin i dzieci, które utraciły matkę. Dożywianie niemowląt i chorych sierot jest niezbędne, bo inaczej te dzieci nie miałyby co jeść. Dziękujemy za wsparcie.

Kosztorys:

Podsumowanie w miejscowej walucie: 9 525 000 franków burundyjskich

Siostra Janina Zakrzewska, Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia, misja Buraniro, Burundi

Kwota projektu: 2530 €

Numer projektu: 225/DUCHA

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Dożywianie niemowląt oraz chorych sierot w Ośrodku Zdrowia w Buraniro, Burundi