Siostry od Aniołów proszą o pomoc w zakupie leków dla przychodni w Esseng

Projekt: Siostra Barbara Pustułka, Zgromadzenie Sióstr od Aniołów
Misja: Esseng, Kamerun
Kwota projektu: 8330 €

Nazwa projektu: 146/ANIOL

Opis

Dzięki pomocy wracają im siły

Siostry od Aniołów pozdrawiają Was bardzo gorąco z naszej misji w Essengu. Pragniemy wyrazić wdzięczność, w imieniu naszych podopiecznych, którym pospieszyliście z pomocą kolejny już raz. Wasza pomoc, tak wiele dla nas znaczy. Dzięki niej nasi pacjenci odzyskują zdrowie i siły do życia, a tym samym radość i pokój w sercu. Inni uzyskują wsparcie dla swoich najbliższych w ciężkiej, nieuleczalnej chorobie nowotworowej, czy AIDS.

Najwięcej osób zabija malaria

Ośrodek Zdrowia w Essengu jest ośrodkiem wiejskim. Podstawową opieką medyczną obejmujemy cztery wioski, ale zgłaszają się także chorzy z pobliskich a nawet odległych wiosek, pokonując 15-20 km. Nie mamy lekarza. Konsultacje chorych, odbieranie porodów, hospitalizacja należą do obowiązków siostry albo pielęgniarza przy pomocy personelu przysposobionego do pracy. Najbliższy szpital znajduje się w Abong Mbangu. To aż 70 kilometrów drogi, błotnistej i czasami nieprzejezdnej w porze deszczowej. Dlatego do szpitala odsyłamy tylko wtedy, kiedy chory wymaga interwencji specjalistycznej, głównie chirurgicznej. Najczęściej ludzie zgłaszający się do nas chorują na malarię. Często połączona jest z anemią, robaczycami, infekcjami dróg oddechowych, AIDS i innymi infekcjami przekazywanymi drogą płciową. Także z objawami niedożywienia. Jednak to malaria jest najczęściej leczoną u nas chorobą, to nasza epidemia, która wciąż zabija tak wiele osób.

Codziennie ratujemy ludzkie życie

Chorzy trafiający do nas są już zazwyczaj po wcześniejszych „leczeniach” tradycyjnych, są wyniszczeni ich produktami i stan ich jest ciężki. Potrzebują podania głównie dożylnych leków o szybkiej interwencji oraz nawodnienia organizmu. Potrzeba nam także kroplówek do podania chininy w przypadku malarii, leków na tę chorobę oraz antybiotyków. W ten sposób jak najszybciej zapobiegniemy rozwijaniu się infekcji. Konieczne jest także żelazo i witaminy dla wzmocnienia ich organizmu oraz zapobiegania anemii i innych powikłań. Wśród pacjentów mamy też chorych na AIDS. Siostry od Aniołów i ich ośrodek zajmuje się nimi już od ponad dziesięciu lat. Do ośrodka zdrowia zgłaszają się też sieroty i inne osoby biedne, opuszczone, samotne, którym niesiemy pomoc medyczną i nie tylko. Nasza pomoc dla nich jest darmowa. To właśnie dzięki Wam ratujemy im życie. Coraz częściej, niestety, spotykamy osoby w ostatnim stadium nowotworu (trzustki, wątroby, piersi). Dysponujemy aparatem USG, którym od roku nasz pielęgniarz, po kursie, wykonuje badania głównie kobietom w ciąży. Dzięki obecności dwóch laborantów jesteśmy do dyspozycji chorych również w weekendy i dni świąteczne. Poprzez badania, nasza pomoc chorym, jest bardziej wydajna i leczenie właściwie ukierunkowane.

Nikt nie odchodzi bez pomocy

Ludność, której służymy w naszej misji zajmuje się głównie uprawą kakao, arachidów i kawy. To stanowi ich źródło utrzymania. Ze zbiorów muszą opłacić szkołę dzieciom, utrzymać rodzinę. Często nie wystarcza im środków na leczenie. Nie mają żadnych innych stałych dochodów, żyją z dnia na dzień. Nie wystarcza im na podstawowe potrzeby życiowe. Dzięki Waszej pomocy nasza apteka jest dobrze zaopatrzona w potrzebne lekarstwa, a laboratorium w odczynniki do badań. Każdy zgłaszający się do nas po pomoc jest przyjęty i należycie wyposażony w lekarstwa potrzebne do walki z chorobą, pożywienie do walki z głodem, poradę do walki z problemami. Nikt nie odchodzi od nas bez pomocy. Dzieje się to dzięki Waszej interwencji, Waszemu zrozumieniu i otwartości serca. Ośmielam się, po raz kolejny, prosić Was, o pomoc w zakupie podstawowych leków i odczynników do badań laboratoryjnych.

Siostry od Aniołów zwracają się dzisiaj do Was, słowami Ojca św.: „Jesteście Cichymi Bohaterami, nie dążąc w żaden sposób do tego, by zdobyć podziw i uznanie, ale zwyczajnie okazując się bratem lub siostrą dla potrzebującego pomocy człowieka, nieważne, gdzie on się znajduje, tuż obok, czy w dalekiej Afryce…”.

Kosztorys:

  1. Odczynniki laboratoryjne – 1.200.000  CFA
  2. Lekarstwa – 3.700.000  CFA

RAZEM – 4.900.000  CFA

Podsumowanie w miejscowej walucie – 4.900.000 franków CFA

Siostra Barbara Pustułka, Zgromadzenie Sióstr od Aniołów

Kwota: 5560 €

Zbiórka zakończona. Zebrana kwota: 3330 €.

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Siostry od Aniołów proszą o pomoc w zakupie leków dla przychodni w Esseng w Kamerunie