Świetlica dla matek z dziećmi z Ukrainy

Świetlica dla matek z dziećmi z Ukrainy w Gdańsku- Wrzeszczu. W odpowiedzi na potrzebę wsparcia uchodźców gdańskie Stowarzyszenie Ruchu „Maitri” 22 marca 2022 roku uruchomiło bezpłatny ośrodek – świetlicę dla matek z dziećmi. Miejscem prowadzenia działalności jest w kawiarenka przy ul. Zator-Przytockiego 3 udostępniona przez parafię Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu. Świetlica otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00.

Świetlica

Integracja poprzez pracę i zabawę

Celem projektu jest stworzenie przestrzeni do integracji i adaptacji – świetlicy – dla matek z dziećmi, które uciekły z Ukrainy. Od otwarcia tworzymy miejsca pracy dla uchodźców. Koordynatorkami i osobami odpowiedzialnymi za animację i prowadzenie zajęć są Ukrainki. Zgodnie z potrzebami zgłaszanymi przez uchodźców, ośrodek otworzył kursy języka polskiego zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Tworzymy również przestrzeń do ćwiczeń edukacyjnych i rekreacyjnych dla dzieci w postaci zajęć plastycznych, tanecznych i teatralnych. Dodatkowo w kawiarence dostępny jest darmowy Internet oraz kanapki i napoje. Strona świetlicy na Facebook.

Oferta zajęć dla matek i dzieci

W świetlicy odbywają się zajęcia plastyczne, taneczne i teatralne dla dzieci,  a także zajęcia z języka polskiego dla dorosłych. Uruchomione zostały również spotkania grup wsparcia psychologicznego w języku ukraińskim dla dorosłych i dla młodzieży, oraz indywidualne konsultacje psychologiczne. Zajęcia prowadzone są przez certyfikowaną psychoterapeutkę z Kijowa. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Zapisy na zajęcia są możliwe osobiście w godzinach pracy świetlicy oraz poprzez formularz internetowy. Harmonogram zajęć znajduje się w formularzu.

LINK DO FORMULARZA REJESTRACYJNEGO

Zajęcia plastyczne

Dzieci wraz z animatorką Lorą prezentują swoje prace wykonane podczas zajęć plastycznych

 

Zajęcia z języka polskie w świetlicy

Lekcja języka polskiego dla matek z Ukrainy

Miesięczny koszt utrzymania to około 16 tysięcy złotych. Na koszty składają się wynagrodzenia 2 animatorek (łącznie ok 160 godzin/mies.), honoraria 2 osób prowadzących zajęcia plastyczne i teatralne (24 godz./mies.), wynagrodzenie psycholożki (16 godz./mies.) i osoby prowadzącej kurs języka polskiego (16 godz./mies.) . Dodatkowo kupujemy żywność do kanapek, owoce, kawę i herbatę. W świetlicy można zaopatrzyć się w  ukraińskie pierogi wyrabiane na miejscu przez uchodźczynie. W ten sposób starają się one wspierać budżet przedsięwzięcia.

Prosimy o pomoc w utrzymaniu świetlicy. Każdy grosz się liczy. Kliknij  tutaj.

 

 

Świetlica dla matek z dziećmi z Ukrainy