Racibórz – dar dla Kościoła  i Ruchu

431283_racib_008_4

27 czerwca 2015 r. odbyła się niezwykła uroczystość – Weronika Musioł, Główna Odpowiedzialna Ruchu “Maitri”, złożyła śluby wieczyste i została włączona do grona dziewic konsekrowanych. Jej wieloletnie zaangażowanie w Ruchu, droga głębokiego życia wiarą oraz służby najbiedniejszym z biednych zaowocowały najpiękniejszym darem, jaki może ofiarować Bogu człowiek – darem z samego siebie.

Stan dziewic konsekrowanych (Ordo Virginis) był znany już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Począwszy od czasów apostolskich, dziewice powołane przez Pana, by poświęcić Mu się w sposób niepodzielny w większej wolności serca, ciała i ducha, podejmowały za aprobatą Kościoła decyzję życia w stanie dziewictwa dla Królestwa niebieskiego. Przez konsekrację stawały się wielkim znakiem miłości Kościoła do Chrystusa, obrazem niebieskiej Oblubienicy i przyszłego życia. Dziewice poświęcone Bogu z natchnienia Ducha Świętego składają zobowiązanie do życia w czystości, aby bardziej kochać Chrystusa w Jego Kościele i lepiej służyć bliźnim.

Obrzęd konsekracji miał miejsce w Raciborzu w czasie uroczystej mszy św. w sanktuarium Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Czaja. Podczas homilii przypomniał on pokrótce drogę Weroniki Musioł, podejmowane przez nią zaangażowania, dzieła apostolskie i aktywność w Ruchu “Maitri”. We mszy św. oraz wspólnym świętowaniu w restauracji uczestniczyła rodzina, parafianie oraz członkowie raciborskiej wspólnoty Ruchu, a także uczestnicy z innych wspólnot: białostockiej, bytomskiej, gdańskiej, lubelskiej i warszawskiej.