Święto dzieci w Afryce – pomóż zorganizować Dzień Dziecka w misji Abong-Mbang w Kamerunie

Projekt:  s. Alicja Adamska, Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana
Misja: Abong Mbang, Kamerun
Kwota projektu: 3330 €

Nazwa projektu: 149/CHRYS

Opis

Strzelali do dzieci, które chciały edukacji

Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego, to święto obchodzone corocznie 16 czerwca. Dzień ten przypomina masakrę dzieci w Soweto w RPA,  dokonaną w 1976 roku przez tamtejszy reżim rasistowski. Wówczas tysiące czarnoskórych dzieci wyszło na ulicę w proteście przeciw niskiemu poziomowi edukacji. Żądali prawa do nauki w swoim języku. Policja zastrzeliła wtedy wiele chłopców i dziewcząt. Mimo upływu lat, edukacja w Afryce nadal pozostaje nieadekwatna w stosunku do potrzeb. Staramy się to zmienić poprzez takie programy, jak Adopcja Serca. Mimo to święto dzieci w Afryce jest obchodzone radośnie. Pragniemy, aby dzieci uczęszczające do naszej szkoły obchodziły Dzień Dziecka  Afrykańskiego z uśmiechem.

Święto dzieci formą ich dowartościowania

Pragnę wznowić prośbę o pomoc na  zorganizowanie uroczystości Dnia  Dziecka Afrykańskiego dla 400 dzieci z naszej misji. Z doświadczenia 30-letniej pracy na misjach uważam ze jest to jedyna okazja i forma dowartościowania dziecka. Mówi się popularnie „dziecko bogactwem rodziny”, tu jednak to tylko slogan. Dzieci, nawet te w mieście, nie doznają choćby małej namiastki radości wynikającej z ich dzieciństwa. W momencie kiedy jest „dzień kobiet”, niemalże wszystkie miejscowe kobiety kupują sobie suknie z nadrukiem upamiętniającym ten dzień. Nigdy nie widziałam podobnej sytuacji związanej z dzieckiem. Wręcz przeciwnie, tylko my w naszej szkole pragniemy uwypuklać wagę tego święta. Możemy to ofiarować dzieciom dzięki Waszej pomocy.  Jest to również jedna z form nagrodzenia dzieci za regularne uczęszczanie do szkoły i dobre wyniki w  nauce.

Mini kolonie dla uczniów

Planujemy zorganizowanie mini kolonii tu na miejscu dla wszystkich dzieci naszej szkoły. W planach mamy transport, żywność i trochę zabawek jako nagrody dla najlepszych uczniów w szkole. Dzieciom zostają w pamięci niezapomniane wspomnienia. Radość  z niesienia pomocy dzieciom udziela się miejscowym ludziom. Dzięki temu, że możemy zorganizować mini kolonie wzrasta liczba zainteresowanych szkołą. Nie muszę już dzisiaj wiele mówić o szkole – mówi sama poprzez wydarzenia i wzrost poziomu nauczania. Święto dzieci Afryki to również jedna z form zachęty dzieci do uczęszczania do szkoły, jak również  do obniżenia procentu analfabetyzmu.

Coroczne organizowanie kolonii z Okazji Dnia Dziecka Afrykańskiego napełnia radością każde serce dziecięce, ich rodziców, nauczycieli a nawet okolicznej ludności. Napełnia nas dumą że pomimo iż mieszkamy w dzielnicy, która niegdyś nazwana była slumsem, to dziś rozbrzmiewa radością i szczęściem. Ta radość i szczęście jest darem Waszych serc!

Kosztorys:

LP OPIS ilość Cena jednostkowa Kwota (we frankach CFA)
1 Zakup zabawek dla 400 dzieci 400 szt. 1.500 600.000
2 Zakup żywności:

 

 

 

 

 

ryż

olej

mleko

czekolada do chleba i do picia

chleb

mięso / ryby

słodycze

 

 

 

42.000

22.000

80.000

50.000

40.000

100.000

150.000

3

 

Nagrody dla wyróżnionych uczniów 11

 

10.000 110.000
  SUMA w miejscowej walucie     1.194.000 FCFA

PODSUMOWANIE (w miejscowej walucie) – razem 1.194.000 franków CFA

s. Alicja Adamska, Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana

Kwota projektu: 3330 €  Przekazana kwota 1000€

Numer projektu: 149/CHRYS

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Święto dzieci w Afryce – pomóż zorganizować Dzień Dziecka w misji Abong-Mbang w Kamerunie