List do wspólnot Wiara I Świtało w Aleppo

Siostra Brygida Maniurka z uczestnikami Wspólnoty “Wiara i Światło” w Aleppo

List do wspólnot Wiara i Światło w Aleppo – Nosimy Was w sercu

Polskie Wspólnoty ruchu Wiara i Światło napisały list do Wspólnoty niepełnosprawnych przy parafii Św. Franciszka w Aleppo. Jest on jest jedną z odpowiedzi polskich prowincji na wezwanie Ruchu “Maitri” do pomocy niepełnosprawnym mieszkańcom miasta. List został napisany w Wielki Piątek przez panią Joannę Koczot – wice-koordynatorkę międzynarodową Ruchu Wiara i Światło.

Wszystko, cokolwiek piszemy, jest niczym wobec obawy przed jutrem, która Wam towarzyszy. W takiej sytuacji tylko wielka wiara pozwala przetrwać. Chcemy, abyście wiedzieli, że nie jest nam obojętne to, co dzieje się w Waszym kraju i co przeżywacie. Nosimy Was w sercu. Jesteście najbliżej Pana w Waszym cierpieniu. Trwajcie w nadziei. Jesteśmy z Wami. Pamiętamy o Was w naszych modlitwach. Serdecznie Was pozdrawiamy, życzymy wytrwałości i dużo siły w trudach życia codziennego. – pisze  pani Joanna Koczot.

Konkretne wsparcie dla Aleppo

Polskie Wspólnoty założonego przez Jeana Vanier Ruchu podjęły wysiłki aby wesprzeć braci w okaleczonym wojną Aleppo. Jak czytamy w liście:

W ślad za modlitwą idą nasze konkretne czyny. Poprzez różne polskie organizacje wspieramy Was finansowo na miarę naszych możliwości. W ostatnim czasie wspólnoty Wiary i Światła w Polsce przesłały konkretnie dla niepełnosprawnych z Wiary i Światła w Aleppo pieniądze za pośrednictwem Ruchu Solidarności MAITRI oraz siostry Brygidy. Wspólnoty pomorskie 1100 zł, wspólnoty warszawskie 1600 zł, wspólnoty krakowskie 1500 zł, wspólnoty szczecińskie 750 zł, wspólnota Dominki Bis z Jaworzna 3200 zł. Niektóre osoby z naszych wspólnot pomagają finansowo za pośrednictwem innych organizacji przesyłając stałą kwotę w każdym miesiącu.

List został dostarczony przez Ruch “Maitri” do parafii Św. Franciszka z Aleppo za pośrednictwem Siostry Brygidy Maniurki – opiekunki niepełnosprawnych ze wspólnoty Wiara i Światło. Jego autorka proponuje nawiązanie bezpośrednio kontaktu z tamtejszą wspólnotą drogą mejlową. Pełny tekst listu dostępny jest tutaj.

Jakimi problemami żyje dziś Aleppo?

Obraz sytuacji daje fragment tekstu zamieszczonego na profili Facebook parafii Św. Franciszka z okazji Świąt Wielkanocnych przez proboszcza o. Ibrahima Alsabagh OFM.

Pokój jest ciągle bardzo kruchy. Nie czujemy się bezpieczni, jest sygnalizowana obecność „uśpionych” komórek terrorystycznych, które mogą obudzić sie w każdej chwili. Żyjemy w ciągłym strachu przed atakami, szczególnie podczas świąt i uroczystości … Wokół miasta ciągle trwa wojna; w nocy słyszymy bombardowania i odgłosy wystrzałów, w dzień są przywożone do miasta ciała młodych ludzi, którzy giną na wojnie … Często jedyna droga do Aleppo jest zablokowana z powodu walk. Natychmiast wzrastają wszystkie ceny… jeśli oblężenie trwa dłużej niż trzy dni, brakuje warzyw i owoców, które są przywożone z wiosek.  Młodzi ludzie są rekrutowani do służby wojskowej; często są to ojcowie rodzin i jedyni ich żywiciele. Wiele dzielnic ciągle nie ma jeszcze wody. Prąd dostarczany jest w ciągu dnia przez kilka minut, i nie regularnie …

Problemy Aleppo

Ruch MAITRI wspiera niepełnosprawnych w Aleppo

W lutym 2017 Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI rozpoczął realizację dwóch projektów pomocy niepełnosprawnym z Aleppo. Wsparcie jest przeznaczone na rehabilitację, leczenie, zakup żywności, środków higieny i na inne podstawowe potrzeby. Pomoc przekazywana jest przez parafię Świętego Franciszka w Aleppo. Obecnie 58 rodzin osób niepełnosprawnych otrzymuje miesięczne zapomogi pieniężnej. Składka na jedną wspieraną osobę wynosi 33 euro miesięcznie (ok. 145 zł). Kolejnych 32 znanych z nazwiska i imienia młodych ludzi zostało objętych programem Adopcja Serca, który oznacza objęcie podopiecznego indywidualnym patronatem przez darczyńcę. Patronat nad nimi mogą objąć ofiarodawcy indywidualni bądź grupowi (np. klasy w szkołach, wspólnoty w parafiach, rodziny, grupy przyjaciół).  Składka za udział w programie wynosi 26 euro miesięcznie (ok. 115 zł). Ofiarodawcy otrzymają fotografie swych podopiecznych oraz podstawowe informacje na temat warunków życia i sytuacji rodzinnej. Deklarację uczestnictwa można wypełnić na stronie internetowej Ruchu MAITRI. Można wesprzeć te projekty swą modlitwą, ofiarą, przekazując te informacje innym, a także włączając się osobiście do organizowania projektów. Wpłaty z dopiskiem “Aleppo” gromadzone są na  Stowarzyszenia Ruchu MAITRI nr 34 1240 1255 1111 0010 4395 6330.

Czym jest Ruch Wiara i Światło

Jak czytamy na stronie internetowej Ruchu www.wiaraiswiatlo.pl

Wiara i Światło” powstała z wiary, że każda z osób upośledzonych umysłowo jest w pełni osobą, z wszystkimi prawami istoty ludzkiej: przede wszystkim z prawem bycia kochaną, uznawaną i poważaną ze względu na samą siebie i w wyborach, które podejmuje. “Wiara i Światło” jest także przekonana, że każda osoba, w pełni sprawna czy upośledzona jest jednakowo kochana przez Boga, że Jezus mieszka w każdej z nich. “Wiara i Światło” wierzy, że każda osoba, nawet najbardziej upośledzona jest powołana by pogłębiać swe życie w Jezusie w swoim Kościele. Jest powołana by stać się źródłem łaski i pokoju w świecie.

List do wspólnot Wiara i Światło w Aleppo cd.

Znany w Polsce Zespół Piosenki Naiwnej, składający się z niepełnosprawnych solistów nagrał teledysk z dedykacją dla poszkodowanych cywilów w Aleppo, w którym biała flaga oznacza uczestników marszu Civil March For Aleppo – marszu bezbronnych, ale nie bezsilnych, którzy swoje przynależności zostawili w domu, a idą w intencji pokoju bez okazywania antypatii wobec wrogów pokoju. Teledysk można obejrzeć na Youtube.

https://youtu.be/Gn_gZNgXXSY Czytaj więcej o projekcie  pomocy niepełnosprawnym w Aleppo wspieranym przez Ruch MAITRI.