Wieści z Puri na Wielkanoc.

Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych, otrzymaliśmy list z życzeniami od o. Baptista d’Souza SVD, w którym opisuje nam obecną sytuację w Centrum Pomocy Karunalaya w Puri. Zarówno ośrodek jak i działająca przy nim szkoła Beatrix, którą wspieramy naszymi projektami pomocowymi, kontynuują swoją pracę, mimo nadal rozprzestrzeniającej się w Indiach pandemii Covid-19.

Wieści z Puri na Wielkanoc

Uczniowie Beatrix School w Puri

Częściowy powrót do zajęć

Z pierwszym tygodniem lutego uczniowie najstarszych klas szkoły Beatrix mogli powrócić do swoich zajęć stacjonarnych. Placówka przed rozpoczęciem swojej aktywności została dokładnie zdezynfekowana. Uczniowie jak i nauczyciele przed każdym wejściem na jej teren mają mierzoną i rejestrowaną temperaturę ciała. Sale lekcyjne zostały podzielone na mniejsze części, zapewniając wszystkim bezpieczną odległość, a zajęcia są prowadzone z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Niestety ze względu na stale obowiązujące restrykcje, nadal nie wszyscy podopieczni mogli powrócić do szkoły. Najbardziej cierpią uczniowie młodszych klas, które sporo tracą na braku kontaktu z rówieśnikami i dostępu do zajęć stacjonarnych.

Renowacja szkoły i nowe inwestycje w Puri

Wieści z Puri na Wielkanoc

Tablica upamiętniająca o. Mariana Żelazka SVD w Puri

Czas, w którym szkoła Beatrix pozostawała zamknięta został wykorzystany na renowację najstarszego bloku budynku, wzniesionego przez o. Mariana Żelazka w 1983 roku. Wyremontowane pomieszczenia zostały wykorzystane między innymi na internat dla chłopców, salę dydaktyczną oraz miejsce spotkań pomiędzy nauczycielami a rodzicami. W budynku wymieniono również płytki podłogowe, wstawiono nowe drzwi i okna, a ściany pomalowano świeżymi farbami.

W trosce o najmłodszych wyremontowano plac zabaw, który pozostawał niewykorzystany od kilku lat. Huśtawki i karuzele zostały naprawione i pomalowane różnokolorowymi farbami, stanowiąc przyjazne i bezpieczne miejsce dla dzieci.

Wykorzystując dostępny czas, zainstalowano również system przeciwpożarowy z nowymi zbiornikami wody użytkowej, a także zamontowano instalację odgromową, która chroni przed skutkami wyładowań atmosferycznych.

Między innymi dzięki naszemu wsparciu, udało się również odbudować uszkodzoną w 2019 podczas cyklonu Fani instalację elektryczną. Zniszczeniu wówczas uległo 40 paneli solarnych, co spowodowało wielomiesięczną przerwę w produkcji energii, a w konsekwencji także uszkodzenie niezbędnych akumulatorów. Obecnie, dzięki naprawie systemu instalacji fotowoltaicznej cały kampus, łącznie z budynkami internatu ponownie jest zasilany energią elektryczną.

Rzeczywistość w czasach pandemii

Pomimo trudnych miesięcy, pracownicy i wolontariusze na czele z o. Baptistem dokładają wszelkich starań do ulepszenia placówki. Na jej terenie stale przeprowadza się niezbędne prace, takie jak restaurowanie mebli i ławek szkolnych, które miejmy nadzieję już niedługo będą mogły znowu gościć wszystkich uczniów. Kolejną dobrą informacją jest możliwość przyznania szkole dotacji rządowej dla nauczycieli, co pomogłoby wypełnić chwilowe braki w kadrze.

Zarówno szpital jak i ośrodek pomocy dla osób trędowatych cały czas kontynuowały swoją pracę, mimo obaw związanych z pandemią Covid-19. Sytuacja i życie w Puri na ile pozwalają rządowe obostrzenia, zaczyna powoli wracać do normalności. Lokalne władze wykorzystały również ten czas na renowację świątyni Jagannath, która zyskała większy teren, zapewniając bezpieczny dostęp zwiedzającym. W mieście już pojawiają się pierwsi turyści i pielgrzymi.

Puri – strefa wolna od ludzi żebrzących

Jedną z największych zmian w Puri jest zaprzestanie żebractwa. W czasie rozprzestrzeniającej się pandemii, ze względu na brak turystów i otwartych świątyń, władze miasta miały czas na uporanie się z tym problemem poprzez umieszczenie najbiedniejszych w specjalnych ośrodkach rehabilitacyjnych. Program pomocy działa pod hasłem “Puri – strefa wolna od ludzi żebrzących”. Jednym z przeznaczonych do tego ośrodków stało się Centrum Karunalaya, które we współpracy z lokalną administracją pomaga chorym na trąd.

Jeśli wieści z Puri na Wielkanoc Cię poruszyły i chcesz razem z nami pomagać potrzebującym w Indiach i Afryce, przyłącz się do wybranej zbiórki lub dołącz do programu Adopcja Serca.

Zapraszamy do zapoznania się również z naszym poprzednim artykułem o Puri i sytuacji w Centrum Pomocy Trędowatym, założonym przez o. Mariana Żelazka SVD –  Maitri – braterstwo w praktyce.

Pełna wersja listu w języku angielskim z dodatkowymi zdjęciami z Puri jest dostępna pod tym linkiem – Wielkanocny list z Puri 2021.