Poniżej przedstawiamy sprawozdanie gdańskiego ośrodka Ruchu „Maitri” za rok 2021 w wersji interaktywnej oraz do pobrania. Zachęcamy do zapoznania się z rocznym podsumowaniem naszej działalności.

dożywianie osieroconych pomoc ubogim Pomoc Afryce dzieci Afryki Ruch Maitri Adocpja Serca dzieci do obiad dla uczniów Koudadeng Pomoc Afryce dzieci Afryki Ruch Maitri Adopcja Serca dzieci do Adopcji 01

Przedstawiając Państwu nasz raport roczny za 2021 rok nie można pominąć tragedii Ukrainy i wielkiej krzywdy wyrządzonej ludziom przez rosyjskich najeźdźców. Od 24 lutego 2020 roku trwa wojna za naszą granicą, giną tysiące ludzi, niszczone są miasta. Widzimy exodus uchodźców wojennych, na naszych oczach już niemal dwa miliony, głównie matek z dziećmi znajduje schronienie w Polsce. To dla nas czas próby, czas potwierdzenia, czy nasza wiara w Boga wyraża się przez uczynki. Uczestnicy Ruchu „Maitri” pomagają dzieciom żyjącym w skrajnym ubóstwie w Afryce i Azji.

Fundamentem Ruchu jest solidarność z ludźmi w potrzebie. Wraz z naszymi ofiarodawcami, poprzez program Adopcja Serca przekładamy tę piękną ideę na praktykę. Zainicjowany w 1996 roku przez gdańską wspólnotę tworzy do dziś szanse na dostęp do edukacji i pomoc w utrzymaniu niemal pięciu tysięcy dzieci i młodzieży. O tym, jakie korzyści przynosi mogliśmy się osobiście przekonać tego lata w trakcie spotkań w kraju z jego byłymi uczestnikami: Ombenim Mugangą lekarzem stażystą z Kongo i Modestem Habiyaremye z Rwandy pracującym dla programu Adopcji Medycznej. Pomimo pandemii udało nam się także wspólnie przeżywać jubileusz 25-lecia Adopcji Serca w trakcie uroczystego spotkania z rodzicami adopcyjnymi i misjonarzami w Gdańsku w dniu 4 września. Świętowanie jubileuszu odbyło się także w kilkunastu ośrodkach w Afryce, w syryjskim Aleppo i w odległym Nepalu.

Słowo „maitri” w językach Indii oznacza braterstwo. W kolejnych etapach swojej 45-letniej historii uczestnicy Ruchu dawali temu wyraz swoimi czynami. Wojna u naszych granic, nie powoduje, że ubóstwo w krajach „Trzeciego Świata” znika. Pomoc jest tam nadal bardzo potrzebna, ale nasze braterstwo otrzymuje przez nią dodatkowy wymiar zaangażowania, wobec którego nie możemy pozostać obojętni. Bądźmy solidarni z Ukraińcami.

Sprawozdanie roczne gdańskiego ośrodka Ruchu „Maitri” za rok 2021:

Sprawozdanie w wersji do pobrania

Sprawozdanie za rok 2020

Autor: Tadeusz Makulski – koordynator programu Adopcja Serca