Posiłki dla dzieci w nepalskich szkołach

Projekt: Aleksandra Kurnicka, Karunika Foundation
Miejsce: Kathmandu, Nepal
Kwota projektu: 26 960 € ( koszt jednego posiłku ok. 1,5 zł)
Nazwa projektu: 3738/KARTC

Opis

Posiłki dla dzieci w nepalskich szkołach

W 2020 roku Stowarzyszenie Ruchu “Maitri” wraz z nepalską Fundacją Karunika rozpoczęło program pomocowy skierowany do dzieci w Nepalu. W tym górskim kraju w ubóstwie żyje ponad 70% społeczeństwa.  Do wiosek takich jak Kulekhani czy Dakshinkali, w których od kilku lat prowadzimy akcję dożywiania, dociera się łódkami i wspina ponad 1,5 godziny górskimi ścieżkami. Tamtejsze dzieci z najuboższych rodzin zostały zapisane do programu Adopcja Serca. Następnie rozpoczęty został także program dodatkowego dożywiania, który okazał się wielkim sukcesem. Dzięki obu tym programom kilkukrotnie wzrosła liczba uczniów w lokalnych szkołach, w których prowadzone jest dożywianie. Wcześniej dzieci z tej okolicy w zasadzie nie były wysyłane do szkoły. W ciężkich warunkach pracowały na polu i przy zwierzętach. Często nie dostawały żadnego pożywnego posiłku w domu. Niestety ta sytuacja wciąż nie jest rzadkością, ponieważ w tym regionie panuje ekstremalna bieda.

Ogromna wartość pomocy

Dzięki programowi dożywiania dzieci wysyłane są obecnie do szkoły i nie chodzą głodne cały dzień. Codzienne życie dzieci niemal w całości opiera się na tej pomocy. Wsparcie darczyńców z Polski ratuje je przed głodem. Daje im też szansę na lepsze życie poprzez uzyskanie podstawowej edukacji. Chroni również małe dziewczynki przed wczesnym wydawaniem za mąż, co jest częstą praktyką mającą na celu odciążenie rodziny w kwestii żywienia. Codzienny ciepły posiłek stanowi więc dla nich ogromną wartość. Jedzenie przygotowywane jest rano przez kucharza, a wydawane ok. godz. 13:00 przez kadrę nauczycielską. Akcja dożywiania trwa cały rok.

Serce rośnie, gdy mają co jeść

W okresie zimowym dzieci marzną na kość, bo ich szkoła to nieogrzewany niczym surowy budynek. Ciepły posiłek to dla nich szansa na zachowanie zdrowia. Normalnie dzieci nie byłyby wysyłane o takiej porze roku do szkoły, gdyby nie jedzenie. To pomoc na miarę podarowania komuś życia, zdrowia, oraz edukacji – dziecku, które najbardziej tego potrzebuje. Wszystkie dzieci, którym pomagamy, wywodzą się z najniższej kasty społecznej Nepalu i żyją w skrajnym ubóstwie. Często nie mają nawet własnych ubrań czy butów. Wszystko co maja i jedzą to zasługa darczyńców z Polski. To wielki dar serca. Dziś te serce rośnie, gdy widzimy jak zajadają posiłki, nie są otępiałe i smutne, chodzą do szkoły. Dzięki Wam dzieje się dobro. Prosimy o kontynuację akcji dożywiania!

Kosztorys pomocy w osadzie Dakshinkali:

LP opis Ilość dzieci Cena posiłku w miejscowej walucie Kwota w miejscowej walucie
1 ciepły pełnowartościowy posiłek: ryż, soczewica, warzywa, przez 6 dni w tygodniu (wliczone wynagrodzenie kucharza) 85 60 npr 5100 npr x 343 dni = 1.749.300 npr
  PODSUMOWANIE   1.749.300 npr

Wnioskowana kwota: 14 330 €

Numer projektu 37/KARTC

Kosztorys pomocy w osadzie Kulekhani:

LP opis Ilość dzieci Cena posiłku w miejscowej walucie Kwota w miejscowej walucie
1 ciepły pełnowartościowy posiłek: ryż, soczewica, warzywa, przez 6 dni w tygodniu (wliczone wynagrodzenie kucharza) 100 45 npr 4500 npr x 343 dni = 1.543.500 NPR
  PODSUMOWANIE   1.543.500 NPR

Wnioskowana kwota: 12 630 €

Numer projektu 37-38/KARTC

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Posiłki dla dzieci w nepalskich szkołach, Dakshinkali, Kulekhani w Nepalu