Ratowanie dzieci przed głodem: posiłek dla uczniów z Gorkha

Projekt: Aleksandra Kurnicka, Karunika Foundation
Miejsce: Kathmandu, Nepal
Kwota projektu: 8.000€

Nazwa projektu: 26/KARTC

Opis

Nędza na szczytach gór

Górskie tereny Nepalu są bardzo odmienne od dolin wokół stolicy kraju Kathmandu. Piękno krajobrazu zachwyca, ale nie pozwala na godne warunki życia. W górach, oddalonych od jakiejkolwiek cywilizacji, jak wioska Gorkha, panuje głęboka nędza. Ubóstwo powielane jest przez warunki lokalizacyjne z pokolenia na pokolenie, także z powodu warunków klimatycznych. W ostatnich latach sytuację pogorszyła pandemia i kryzys gospodarczy, jak szalony skok cen żywności. Zakup jedzenia jest poza możliwościami rodziców dzieci ze szkoły w Gorkha. To bardzo oddalone od cywilizacji miejsce, w odległości ok. 5 godzin od Kathmandu. Wszystkie dzieci pochodzą z najniższej kasty – Chepang. Oznacza to dorastanie w ubóstwie i analfabetyzmie. Prawie wszystkie nie jedzą ciepłego posiłku przez całą dobę. Przez niedożywienie są otępiałe w szkole, widać im żebra, mają wzrost poniżej normy (skarłowacenia) i są ogólnie opóźnione w rozwoju fizycznym. Konieczne jest ratowanie dzieci przed głodem. To bardzo pilna potrzeba.

Bose dzieci

Na miejscu zakupiliśmy dla nich jedzenie na miesiąc. Dzieci podgryzały suchy ryż. Teraz jedzą, ale za chwilę skończy się zapas. Widzieliśmy chłopca, który spał na progu lepianki, w brudnym i dziurawym ubraniu jak ze śmietnika. Człowiek na oczy nie widział takiej biedy. Wszystkie dzieci potrzebują jedzenia. Bardzo potrzeba przyjąć te dzieci do programu Adopcja Serca. Jest to ratujące życie działanie. Te dzieci nigdy w życiu nie miały nawet butów, ubrania, nie widziały lekarza. Pierwsza choroba i jest po dziecku, bo nie mają rupii na autobus do szpitala, o pokryciu kosztów lekarza, czy lekarstw nie mówiąc.  Ludzie stamtąd chcieli nam też oddać dzieci. Prosili, abyśmy zabrali je ze sobą. Rodzice żyją z tego co wyhodują na polu, a będąc z najniższych kast – nie mają często własnego pola do uprawy. Nie mając pracy, generalnie głodują. Jak mają małe pole, mogą w górach uprawiać jedynie proso i z tego robią placek mączny. W większości rodzin naszych dzieci jest to jedyny posiłek dziennie. Często i tego nie ma w domu. Naszym zadaniem jest ratowanie tych dzieci przed widmem śmierci głodowej.

Kuchnia przy szkole

W górach ceny wszystkiego są 2-3 krotnie wyższe, jak np. oleju, gazu,. Dlatego chcemy otworzyć w szkole w Gorkha kuchnię. Będzie to małe pomieszczenie w szkole, gdzie ugotujemy dzieciom pożywne posiłki. Jedzenie będzie wydawane ok. godz. 13 przez nauczycieli. Potrzeba ryżu, warzyw, soczewicy i chleba. Większość dzieci ciężko pracuje na polach i głoduje. Dzięki możliwości zjedzenia posiłku będą wysyłane do szkoły, będą zdrowe i będą mogły rozwijać się prawidłowo. Z dożywiania skorzystają małe dzieci od przedszkola do 6 klasy. W oczach dzieci obdarowanych ciepłym posiłkiem można zobaczyć gwiazdy. To takie piękne….

Odpowiedzialna za projekt: Aleksandra Kurnicka, Karunika Foundation

ciepły pełnowartościowy posiłek (ryż, soczewica, warzywa, chleb etc.) to koszt:

Wnioskowana kwota: 8.000 €

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Ratowanie dzieci przed głodem: posiłek dla najbiedniejszych z osady Gorkha w Nepalu