Uratuj dzieci: podaruj codzienny obiad najbiedniejszym uczniom z Nepalu

Projekt: Aleksandra Kurnicka, Karunika Foundation
Miejsce: Kathmandu, Nepal
Kwota projektu: 38.820 € (koszt jednego posiłku ok. 2 zł)
Nazwa projektu: 45-48/KARTC

Opis

Wcześniej dzieci z tej okolicy w zasadzie nie były wysyłane do szkoły. W ciężkich warunkach pracowały na polu i przy zwierzętach. Często nie dostawały żadnego pożywnego posiłku w domu. Niestety ta sytuacja wciąż nie jest rzadkością, ponieważ w tym regionie panuje ekstremalna bieda.Uratuj dzieci: podaruj codzienny obiad najbiedniejszych uczniom z Nepalu

W 2024 r. niedożywienie pozostanie kluczowym problemem dla dzieci z odległych i upośledzonych środowisk, szczególnie w regionach słabiej rozwiniętych. Aktualne statystyki wskazują, że około jedna trzecia dzieci na tych terenach cierpi na chroniczne niedożywienie, co znacząco wpływa na ich wzrost i rozwój poznawczy. Aby stawić czoła temu wszechobecnemu wyzwaniu, niezbędne są wysiłki na rzecz poprawy dostępu do pożywnej żywności i opieki zdrowotnej. Uratuj dzieci razem z nami!

Kuchnia Dakshinkali – sukces w walce z głodem

“Po pięciu latach zapewniania pożywnych posiłków w szkole nasze dzieci stały się jednymi z najsilniejszych, najbardziej zdolnych umysłowo i najszczęśliwszych dzieci w całej dzielnicy. Nasza wdzięczność za Wasze konsekwentne wsparcie wywołuje łzy w naszych oczach na samą myśl o znaczącym wpływie, jaki możemy mieć na dobro innych” – czytamy w liście od Pani Aleksandry Kurnickiej z Fundacji Karunika. W 2020 roku Stowarzyszenie Ruchu “Maitri” wraz z nepalską Fundacją Karunika rozpoczęło program pomocowy skierowany do dzieci w Nepalu. W tym górskim kraju w ubóstwie żyje ponad 70% społeczeństwa.  Do wiosek takich jak Kulekhani czy Dakshinkali, w których od kilku lat prowadzimy akcję dożywiania, dociera się łódkami i wspina ponad 1,5 godziny górskimi ścieżkami. Tamtejsze dzieci z najuboższych rodzin zostały zapisane do programu Adopcja Serca. Następnie rozpoczęty został także program dodatkowego dożywiania, który okazał się wielkim sukcesem. Dzięki obu tym programom kilkukrotnie wzrosła liczba uczniów w lokalnych szkołach, w których prowadzone jest dożywianie.

Ogromna wartość pomocy

Wcześniej dzieci z tej okolicy w zasadzie nie były wysyłane do szkoły. W ciężkich warunkach pracowały na polu i przy zwierzętach. Często nie dostawały żadnego pożywnego posiłku w domu. Niestety ta sytuacja wciąż nie jest rzadkością, ponieważ w tym regionie panuje ekstremalna bieda. Dzięki programowi dożywiania dzieci wysyłane są obecnie do szkoły i nie chodzą głodne cały dzień. Codzienne życie dzieci niemal w całości opiera się na tej pomocy. Wsparcie darczyńców z Polski ratuje je przed głodem. Daje im też szansę na lepsze życie poprzez uzyskanie podstawowej edukacji. Chroni również małe dziewczynki przed wczesnym wydawaniem za mąż, co jest częstą praktyką mającą na celu odciążenie rodziny w kwestii żywienia. Codzienny ciepły posiłek stanowi więc dla nich ogromną wartość. Jedzenie przygotowywane jest rano przez kucharza, a wydawane ok. godz. 13:00 przez kadrę nauczycielską. Akcja dożywiania trwa cały rok.

Serce rośnie, gdy mają co jeść

W okresie zimowym dzieci marzną na kość, bo ich szkoła to nieogrzewany niczym surowy budynek. Ciepły posiłek to dla nich szansa na zachowanie zdrowia. Normalnie dzieci nie byłyby wysyłane o takiej porze roku do szkoły, gdyby nie jedzenie. To pomoc na miarę podarowania komuś życia, zdrowia, oraz edukacji – dziecku, które najbardziej tego potrzebuje. Wszystkie dzieci, którym pomagamy, wywodzą się z najniższej kasty społecznej Nepalu i żyją w skrajnym ubóstwie. Często nie mają nawet własnych ubrań czy butów. Wszystko co maja i jedzą to zasługa darczyńców z Polski. To wielki dar serca. Dziś te serce rośnie, gdy widzimy jak zajadają posiłki, nie są otępiałe i smutne, chodzą do szkoły. Kondycja zdrowotna i przyszłość dzieci zależy od kontynuacji programu pomocy. Jedynie regularna, ciągła pomoc warunkuje zdrowie, naukę i przyszłość tych dzieci. Bez naszej pomocy wrócą do analfabetyzmu. Uratuj dzieci!

Dzięki Wam dzieje się dobro. Prosimy o kontynuację akcji dożywiania!

Kosztorys pomocy w osadach Dakshinkali i Kulekhani:

Wnioskowana kwota: 38.820 €. Za tę kwotę dzieciom wydanych zostanie 102.746 posiłków.  Średnia cena jednego posiłku to 0,32 €  czyli ok. 2 zł.

Numer projektu 45-58/KARTC

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Uratuj dzieci: podaruj codzienny obiad najbiedniejszym uczniom z Dashinkali, Kulekhani, Shaktkikhor i Gorkha w Nepalu