Codzienny obiad dla dzieci z przedszkola i szkoły w Abong-Mbang

Projekt: s. Alicja Adamska, Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana
Misja: Abong Mbang, Kamerun
Kwota projektu: 9 920 €

Nazwa projektu: 163/CHRYS

Opis

Potrzeba kontynuacji dożywiania

Już od 13 lat dzieci ze szkoły św. Aloys w Abong-Mbang w Kamerunie korzystają z dożywiania. Początkowo akcją “codzienny obiad” objęte były tylko dzieci ze Szkoły Podstawowej, ale od 5 lat karmimy również te z przedszkola. Kupujemy i gotujemy im na zmianę ryż z fasolą, ryby, a czasem chleb z czekoladą, który uwielbiają, a także mleko. Kupujemy też olej i inne produkty. Dożywianie ma wielki i bardzo pozytywny wpływ na regularne uczęszczanie dzieci do szkoły. Codzienny obiad zapobiega omdleniom, uodparnia na zachorowania itp. Dla wielu dzieci jest to jedyny posiłek w ciągu dnia, rano przychodzą do szkoły głodne. Karmimy również podopiecznych programu Adopcja Serca.

Coraz więcej chętnych

O wpływie dożywiania świadczy również wzrost liczby uczniów do 420 w z szkole podstawowej  i do 120 w przedszkolu w ubiegłym roku szkolnym. Liczymy na dalszy wzrost liczby od września 2024.  Dzięki temu, że dzieci otrzymują codzienny obiad w szkole, możemy zapobiec zmęczeniu, a także ich rozkojarzeniu przed zakończeniem godzin nauki. Dzięki dożywianiu dzieci nie uciekają ze szkoły w celu poszukania czegoś do zjedzenia. Po wielu  latach doświadczenia w dożywianiu dzieci w szkole widoczne są pozytywne zmiany. Dzieci  regularnie uczęszczają do szkoły, co nie występuje w okolicznych szkołach państwowych, a nawet prywatnych. Wciąż wzrasta zaufanie rodziców i ich zaangażowanie w działania szkoły.

Najlepsza szkoła

Wzrost poziomu nauczania zmienił renomę naszej szkoły. Od kilku lat jesteśmy jedną z najlepszych szkół w miasteczku, jak również w diecezji. Dosłownie 100% uczniów zdało egzaminy wstępne do szkół średnich i tyle samo zaliczyło egzaminy ukończenia szkoły podstawowej. Codzienny obiad sprawia, że nie tylko dzieci są mniej zmęczone. Również nauczyciele czują się lepiej, bo im też przy okazji ofiarujemy talerz ryżu bądź kubek mleka. Sami co miesiąc ofiarują małą sumę za możliwość zjedzenia posiłku. Dzieci zamiast pracować za wszelką cenę  na jedzenie, poświęcają więcej czasu na naukę. Prosimy o kontynuację akcji dożywiania w Abong Mbang.Realizacja projektu przewidziana jest w okresie wrzesień 2024 – sierpień 2025.

Kosztorys:

PODSUMOWANIE (w miejscowej walucie) – razem 5 850 000 franków CFA

Kwota projektu: 9 290 €

Numer projektu: 163/CHRYS

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Codzienny obiad dla dzieci z Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Abong-Mbang w Kamerunie