Pluszaki dla Afryki – dary serca dla dzieciaków w Kamerunie

Po przeprowadzonej w lecie akcji zbierania sukien ślubnych dla misyjnych wypożyczalni w Afryce przyszła kolej na akcję “Pluszaki dla Afryki”. Każdy, kto chciał podzielić się zabawkami ze swoich półek, a przede wszystkim sprawić przyjemność dzieciom z Kamerunu, mógł je spakować do worka i przesłać pod wskazany adres do końca września. Akcję koordynuje Stowarzyszenie Ruchu “Maitri” z Gdańska.

Podarujmy pluszaki maluchom z Afryki

Celem akcji jest dostarczenie pluszowych zabawek do prowadzonych przy placówkach misyjnych przedszkoli i szkół w Kamerunie. Pluszaki będą rozdane dzieciom ze skrajnie ubogich rodzin, które nie mają dostępu do żadnych zabawek we własnych domach. Paczki z zabawkami dotrą do 15 placówek misyjnych w Kamerunie i do jednej placówki w Republice Centralnej Afryki. Miejscowości, do których dotrą zabawki: Abong- Mbang, Bertoua, Dimako, Doume, Djouth, Esseng, Essiengbot, Garoua Bulai, Kuadadoung, Ndelele, Ngelemendouka, Ngaundaye, Omvan,  Yaounde.

Pomysłodawczynią i organizatorką zbiórki pluszaków jest Pani Bożena Lemierska z Lisowa pod Pasłękiem, związana ze Stowarzyszeniem Ruchu “Maitri” , które pomaga dzieciom w Afryce we współpracy z misjonarzami. Pani Bożena wraz z mężem jest uczestnikiem programu Adopcja Serca i zaadoptowała na odległość dwoje dzieci z Afryki. Program polega na dobrowolnym zobowiązaniu do pomocy konkretnemu, znanemu z nazwiska, imienia i fotografii afrykańskiemu dziecku z ubogiej rodziny. Darczyńca wpłaca się ok 60 zł miesięcznej składki, która przeznaczona jest na pokrycie wydatków związanych z edukacją dziecka i pomoc w jego utrzymaniu.

Pluszaki dla Afryki

Pluszaki dla Afryki – wyruszają w drogę

Zbiórka pluszaków została przeprowadzona przez Panią Bożenę we wrześniu. Akcja informacyjna na Facebooku oraz przy wsparciu Elbląskiej Gazety Internetowej PorTel  przyniosła nieoczekiwane owoce. Przeszły one najśmielsze oczekiwania organizatorów, dostarczyły wiele wzruszeń i wspaniałych gestów życzliwości. Zebrano ponad dwa tysiące zabawek, pluszowych miśków i innych maskotek. Wiele osób ofiarujących pluszaki dołączało do nich swoje historie. Przesyłki  z całej Polski docierały do mieszkania organizatorki w Lisowie, by pod koniec akcji wypełnić jeden z pokoi po sufit. Sporo czasu zajęło sprawdzenie stanu zabawek i ich spakowanie. Ostatecznie Państwo Lemierscy przy wsparciu najbliższej rodziny skompletowali 100 dużych paczek.  Do akcji przyłączyli się także uczniowie szkół z Rychlik i Elbląga. Przygotowali oni listy do dzieciaków z Afryki w formie dużych pocztówek, które zostały naklejone na kartony.

Tak opakowane prezenty dla afrykańskich dzieciaków pojechały w połowie października samochodem ciężarowym do magazynu Fundacji Serce dla Afryki w Kątach wrocławskich. Stamtąd w połowie listopada zostaną zapakowane do kontenera i wraz z innymi przesyłkami dla misjonarzy wyekspediowane do portu w Hamburgu. Następnie drogą morską dotrą do Douala w Kamerunie. Miejscem finalnego przeznaczenia jest stolica Kamerunu Yaounde, gdzie dzięki uprzejmości O. Dariusza Godawy OP, na dziedzińcu tamtejszego sierocińca przesyłka zostanie przekazana misjonarzom z docelowych placówek misyjnych. Ostatecznie pluszaki dotrą do dzieciaków w drugiej połowie stycznia 2020.

Informacji na temat akcji udzielają

Tadeusz Makulski – koordynator programu Adopcja Serca Ruchu “Maitri”  tel.: 508 044 484
Bożena Lemierska – inicjatorka i organizatorka zbiórki tel.: 512 267 791

Partnerzy akcji:

Stowarzyszenie Ruchu “Maitri” z Gdańska – koordynacja akcji w kraju i w Kamerunie

Fundacja Serce dla Afryki – wysyłka kontenerowa przesyłki do Kamerunu

Współpraca medialna:  Elbląska Gazeta Internetowa PortEl

Pluszaki dla Afryki – dary serca dla dzieciaków w Kamerunie