Dzień Adopcji Serca w Kościele katolickim obchody w Poznaniu

W tym roku z inicjatywy Ruchu “Maitri” po raz pierwszy w Kościele katolickim będzie obchodzony Dzień Adopcji Serca.
Uroczystość odbędzie się 5 września 2017 roku o godz. 17:30 w Parafii Chrystusa Sługi w Poznaniu. W ramach uroczystości zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego. Wybór terminu jest nieprzypadkowy – w tym dniu przypada liturgiczne wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty, patronki Ruchu “Maitri”, a więc i organizowanej przez Ruch Adopcji Serca.

Cele przyświecające obchodom w Polsce i w Afryce

 • ustanowienie dnia powszechnej modlitwy osób związanych z Adopcją Serca;
 • dziękczynienie za dobro, jakie powstało w wyniku realizacji programu;
 • pogłębienie rozumienia Adopcji Serca jako wyrazu czynnej miłości do Chrystusa, który utożsamił się z “braćmi najmniejszymi”;
 • wyraz wdzięczności dla osób, które wspierają program;
 • podkreślenie wagi tej formy działania dla budowania solidarności i więzi między ludźmi różnych kultur;
 • budzenie szacunku dla godności człowieka i wartości życia ludzkiego;
 • impuls do działania dla rodzin i młodzieży oraz zachęta do włączania się do pomocy;
 • poznanie się przedstawicieli różnych zakonów i organizacji organizujących tę formę pomocy oraz wymiana doświadczeń.

Program obchodów

 • 17:30 – wprowadzenie, przedstawienie gości, wspólne przygotowanie śpiewów na liturgię;
 • 18:00 – uroczysta Msza św., której będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski;
 • uczczenie relikwii św. Matki Teresy z Kalkuty, patronki Ruchu Maitri;
 • po Mszy św. spotkanie w auli parafialnej, świadectwa uczestników uroczystości (swój udział w uroczystości zapowiedziały przedstawicielki Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya oraz misjonarki i misjonarze z kilku krajów afrykańskich), dyskusja, świętowanie.

Miejsce obchodów: Parafia Chrystusa Sługi, ul. Macieja Palacza 7, 60-242 Poznań.
Dojazd: z dworca PKP Poznań Główny od strony Dworca Zachodniego cztery przystanki tramwajem w kierunku Górczyna do przystanku Krauthofera, skąd do kościoła jest ok. 200 m.

Dzień Adopcji Serca będzie równocześnie obchodzony w Polsce, w Czechach i na Słowacji oraz w krajach misyjnych, w których funkcjonuje Adopcja Serca.

Ustanowienie Dnia Adopcji Serca

jest wspólną inicjatywą Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”, Sekretariatu Misyjnego Księży Pallotynów prowincji Chrystusa Króla oraz Sióstr Pallotynek, którzy wspólnie po ludobójstwie w Rwandzie rozpoczęli na przełomie roku 1995/96 roku pierwszy tego rodzaju na dużą skalę program pomocy w Polsce. Obecnie tę formę pomocy przejęło ponad 30 zgromadzeń zakonnych z Polsce, a także kilka organizacji pozarządowych. Dzień Adopcji Serca będzie w założeniu świętem wszystkich, którzy są w jakikolwiek sposób związani z programem Adopcja Serca (nie tylko organizowanym przez Ruch “Maitri”), rozumianym jako dobrowolne zobowiązanie ofiarodawcy do pomocy konkretnemu, żyjącemu w ubóstwie dziecku w krajach misyjnych.

Do udziału w świętowaniu zapraszamy wszystkie zgromadzenia zakonne i organizacje realizujące tę formę pomocy (zwaną też Adopcją na odległość) oraz wszystkich ofiarodawców wspierający tego typu programy. Osoby, które nie mogą przybyć na miejsce, w tym misjonarze i beneficjenci Adopcji Serca w krajach misyjnych, proszone są o duchowe włączenie się do tej uroczystości poprzez modlitwę.

Według szacunków przedstawicieli Ruchu “Maitri” z takiej formy pomocy korzysta obecnie ok 13 tys. dzieci i młodzieży, głównie z Afryki. Program Adopcji Serca rozpoczął się w Rwandzie w 1996 roku z inicjatywy Ruchu “Maitri”. Dzięki ogromnej pracy Zgromadzenia Księży Pallotynów i Sióstr Pallotynek program stał się jedną ze znaczących odpowiedzi społeczeństw Polski, Czech i Słowacji na tragiczne skutki ludobójstwa w tym kraju. W jego początkowej fazie tysiące sierot uzyskało ratunek od śmierci z głodu i chorób, z czasem dzięki wsparciu “rodziców adopcyjnych” mogły podjąć naukę w szkołach. W roku 2021 będziemy obchodzić 25-lecie programu Adopcja Serca Ruchu “Maitri”.

Czytaj więcej

Informacji na temat wydarzenia udzielają:

 • Tadeusz Makulski – koordynator Adopcji Serca Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata “Maitri”
  tel. 508 044 484; gdansk [at] maitri.pl,
 • Wojciech Zięba – inicjator programu Adopcja Serca i organizator uroczystości w Poznaniu tel. 508 376 866, poznan[at]maitri.pl,

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie do organizatora ilości osób, które chcą wziąć udział w uroczystości, oraz przesłanie krótkiej informacji o wspólnocie/organizacji, które będą reprezentować.

Dzień Adopcji Serca w internecie

Informacje o naszej uroczystości znalazły się w internecie. Można znaleźć m.in. na następujących stronach:

Portale informujące o wydarzeniach

Informacja pojawiła się też na wielu stronach internetowych parafii, wspólnot i redakcji czasopism katolickich w całej Polsce, które prezentują depesze KAI.

Adopcja Serca Szkoła Podstawowa dzieciak z Nkoum

Dzień Adopcji Serca w Kościele katolickim