Dzień Adopcji Serca 2019 w Kościele katolickim

Dzień Adopcji Serca 2019 już po raz trzeci w Kościele katolickim obchodzony jest w dniu 5 września. Jest to okazja, by poznać bliżej tę piękną formę pomocy ubogim dzieciom w Afryce i na innych kontynentach oraz wesprzeć ją duchowo i materialnie.

Inicjatywa łącząca ludzi

Ustanowienie Dnia Adopcji Serca jest wspólną inicjatywą Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”, Sekretariatu Misyjnego Księży Pallotynów prowincji Chrystusa Króla oraz Sióstr Pallotynek.  Po tragicznej w skutkach wojnie domowej w Rwandzie dzięki zainicjowanemu w roku 1995/96 programowi Adopcji Serca udało się uchronić tysiące dzieci od śmierci głodowej i zapewnić im dostęp do nauki w szkołach. Był to pierwszy tego rodzaju na dużą skalę program pomocy zorganizowany w Polsce, wspierany przez indywidualnych ofiarodawców.

Międzynarodowe obchody Dnia Adopcji Serca

W tym roku wydarzenia odbywające się w wielu miejscach w Polsce, Czechach i Słowacji oraz w krajach misyjnych związane z Dniem Adopcji Serca będą rozłożone w czasie. Do udziału można przyłączyć się poprzez indywidualną modlitwę, udział w Eucharystii lub uroczystym spotkaniu zorganizowanym w różnych miastach przez wspólnoty Ruchu “Maitri” czy zgromadzenia zakonne.

Zwieńczeniem obchodów organizowanych przez Księży Pallotynów będą Pallotyńskie Rekolekcje dla Przyjaciół Misji i Rodzin Adopcyjnych, które odbędą się w Częstochowie w dniach 26-29 września. Poprowadzi je wieloletni misjonarz z Rwandy, ks. Roman Rusinek SAC, który jest również duchowym opiekunem Pallotyńskiej Adopcji Serca. Rekolekcje będą połączone z Pielgrzymką Przyjaciół Pallotyńskich Misji i Rodzin Adopcyjnych na Jasną Górę.

Do organizowania obchodów oraz udziału w świętowaniu Dnia Adopcji Serca zapraszane są zgromadzenia i organizacje realizujące tę formę pomocy, a także ofiarodawcy wspierający tego typu programy. W dobie mediów społecznościowych każdy z “rodziców adopcyjnych” zachęcany jest, by opublikować osobiste świadectwo udziału w programie Adopcja Serca na Facebooku, Instagramie lub LinkedIn.

Pierwsza uroczystość Dnia Adopcji Serca odbyła się 5 września 2017 roku w Poznaniu. W ramach obchodów została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.

Cele przyświecające obchodom w Polsce i w Afryce

  • ustanowienie dnia powszechnej modlitwy osób związanych z Adopcją Serca;
  • wyrażenie wdzięczności ofiarodawcom, którzy wspierają program;
  • podkreślenie wagi tej formy działania dla budowania solidarności i więzi między ludźmi różnych kultur;
  • impuls do działania dla rodzin i młodzieży oraz zachęta do włączania się do pomocy;
  • poznanie się przedstawicieli różnych zakonów i organizacji prowadzących tę formę pomocy, wymiana doświadczeń.

Obecnie tę formę pomocy dzieciom na odległość przejęło ponad 30 zgromadzeń zakonnych z Polsce, a także kilka organizacji pozarządowych. Dzień Adopcji Serca jest w założeniu świętem wszystkich, którzy są w jakikolwiek sposób związani z programem Adopcja Serca (nie tylko organizowanym przez Ruch “Maitri”), rozumianym jako dobrowolne zobowiązanie ofiarodawcy do pomocy konkretnemu, żyjącemu w ubóstwie dziecku w krajach misyjnych. Według szacunków Ruchu “Maitri” obecnie ok 10.000 podopiecznych w kilkunastu krajach uczestniczy w programie.

Program Adopcji Serca rozpoczął się w Rwandzie w 1996 roku z inicjatywy Ruchu “Maitri”. Dzięki ogromnej pracy Zgromadzenia Księży Pallotynów i Sióstr Pallotynek program stał się jedną ze znaczących odpowiedzi społeczeństw Polski, Czech i Słowacji na tragiczne skutki ludobójstwa w tym kraju. W jego początkowej fazie tysiące sierot uzyskało ratunek od śmierci z głodu i chorób, z czasem dzięki wsparciu “rodziców adopcyjnych” mogły podjąć naukę w szkołach. Aby przystąpić do programu wystarczy wypełnić deklarację na stronie internetowej. W tym roku obchodzimy już 24-lecie programu. W dniu 5 września przypada w kalendarzu liturgicznym wspomnienie Św. Matki Teresy z Kalkuty, patronki Ruchu “Maitri”.

Informacje na temat Dnia Adopcji Serca

Wojciech Zięba – inicjator Adopcji Serca Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata “Maitri”, odpowiedzialny za program w Poznaniu, tel. 508-376-866, poznan@maitri.pl

Tadeusz Makulski – koordynator Adopcji Serca Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata “Maitri”,
tel. 508-044-484,  gdansk@maitri.pl