Dzień Adopcji Serca 2018

Zapraszamy do świętowania z nami Dnia Adpocji Serca

Po raz drugi z inicjatywy Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI w Kościele katolickim będzie obchodzony Dzień Adopcji Serca. 5 września oraz w sąsiadujące dni w różnych miastach Polski, ale także w Czechach, na Słowacji i w krajach misyjnych spotkamy się na modlitwie i agapie.

Do udziału w świętowaniu zapraszamy zgromadzenia zakonne i organizacje realizujące tę formę pomocy, ofiarodawców wspierających tego typu programy oraz wszystkich, którzy chcą bliżej poznać program Adopcja Serca i dołączyć się do niego. Osoby, które nie mogą przybyć na miejsce, w tym misjonarze i beneficjenci Adopcji Serca w krajach misyjnych, proszone są o duchowe włączenie się do tej uroczystości poprzez modlitwę, a także – w miarę swoich możliwości – zorganizowanie małych obchodów w rodzinie, w swojej parafii czy w szkole.

W dniu 5 września przypada liturgiczne wspomnienie Św. Matki Teresy z Kalkuty, patronki Ruchu MAITRI. Łącząc się w modlitwie ze współpracującymi z nami w Afryce zgromadzeniami zakonnymi, pragniemy wyrazić wdzięczność za wszystkie lata wspólnej służby ubogim. Ponadto uroczystości są dla nas okazją, by docenić zaangażowanie w program Rodziców Adopcyjnych, a jednocześnie są zachętą do włączenia się do Adopcji Serca dla osób, które jeszcze nie znają tej idei.

Gdzie świętujemy?

W tym roku obchody będą miały miejsce we Wspólnotach naszego Ruchu w Poznaniu, Gdańsku, Białymstoku, Bytomiu Raciborzu, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu, ale także w misjach, które  prowadzą Adopcję Serca. Obchody zorganizował także Sekretariat Misyjny Jeevodaya w Warszawie.

Obchody w Polsce

List ks. abpa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, do uczestników uroczystości jest tutaj.

 • Lublin: 1-2 września (sobota i niedziela)  w parafii św. Józefa przy ul. Filaretów 7 s. Agnieszka Czajkowska, misjonarka z Rwandy w czasie wszystkich Mszy św. podzieli się świadectwem z organizacji Adopcji Serca w miejscowości Nyakinama. Wspólne świętowanie z udziałem Sióstr od Aniołów, Rodziców Adopcyjnych, członków i wolontariuszy Ruchu “Maitri” oraz wszystkich zainteresowanych “Adopcją Serca” odbędzie się w niedzielę 2 września o godz. 16:00 w parafialnej sali św. Stanisława.
 • Gdańsk:  5 września (środa) o  godz. 19:00 gdańska wspólnota Ruchu “Maitri” zaprasza na Mszę św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. ks. Józefa Zator Przytockiego 3 we Wrzeszczu odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Zbigniewa Zielińskiego, a następnie w kawiarence parafialnej odbędzie się spotkanie z misjonarkami s. Dominiką Laskowską SAC z DR Konga i s. Martą Litawą SAC z Rwandy.
 • Warszawa: 5 września (środa) na obchody zaprasza Sekretariat Misyjny Jeevodaya:17.00 – Msza św. dziękczynna za 25 lat Adopcji Serca w kaplicy domu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, ul. Marsa 61;
  18.00 – zaprezentowanie działalności Sekretariatu Jeevodaya oraz innych organizacji prowadzących Adopcję, w siedzibie Sekretariatu, ul. Młodnicka 34;
  19.00 – spotkanie w ogrodzie przy siedzibie Sekretariatu, rozmowy i świętowanie przy hinduskim poczęstunku, prezentacja wystawy plenerowej „Dzieci Jeevodaya – 25 lat Adopcji Serca”.
  Swoją obecność zapowiedzieli reprezentanci Ruchu Maitri, Misji Pallotynek, Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego Prowincji Chrystusa Króla, Fundacji Dzieci Afryki, Fundacji im. Stefana Szolc-Rogozińskiego “Serce dla Afryki” oraz nasi przyjaciele i ofiarodawcy.
 • Białystok: w dniach  27.08- 04.09 w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny przy ul. A. Chętnika 80 po Mszy św. o godz. 17.00 odprawiana jest nowenna za wstawiennictwem św. Matki Teresy z Kalkuty, w której polecane są intencje parafian, dzieci i rodziców z Adopcji Serca, misjonarzy oraz członków Ruchu Maitri. Wszystkie te intencje zostaną przedstawione 5 września podczas Eucharystii we wspomnienie Św. Matki Teresy z Kalkuty, którą rozpoczynamy przygotowanie do Dnia Adopcji Serca. Będziemy go świętować w niedzielę 9 września (patrz niżej).
 • Racibórz: wspólnota Ruchu “Maitri” działająca przy parafii p.w. Matki Bożej przy ul. Jana Pawła II nr 6 włączyła się do przygotowania w parafii nowenny za wstawiennictwem Św. Matki Teresy. Będzie odprawiana codziennie w dniach  27.08- 04.09 po wieczornej Mszy Św. o godz. 18-tej.
  5 września 2018 o godz. 18:00 w kościele p.w. Matki Bożej będziemy uczestniczyć we Mszy św., a następnie spotkamy się w salce audiowizualnej z rodzicami adopcyjnymi. Planujemy wyświetlenie filmu o św. Matce Teresie i dzielenie się z rodzicami wiadomościami o naszych adoptowanych dzieciach.
 • Lublin: 6 września (czwartek) o godz. 11:30 w Filii nr 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Zygmunta Augusta 15 odbędzie się prelekcja o Afryce, Ruchu “Maitri” i Adopcji Serca, którą wygłosi s. Rose Tcheza FMM (Zgromadzenie Misjonarek Franciszkanek Maryi) z Demokratycznej Republiki Konga oraz Konrad Czernichowski z lubelskiej wspólnoty Ruchu Maitri. Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa “Kameruńska codzienność”.
 • Wrocław: 8 września (sobota) o godz. 18:00 wrocławska wspólnota Ruchu “Maitri” zaprasza na Mszę św. w  kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy na Muchoborze Małym przy ul. Szkockiej 35, po której zapraszamy na wspólną agapę do salki parafialnej. Podczas spotkania dowiemy się m.in. o początkach Adopcji oraz ilu dzieciom udało się pomóc. Później oddamy głos ofiarodawcom i ich podopiecznym – niech dzieci przemówią poprzez swoje listy i zdjęcia, które prosimy, aby przynieść ze sobą. W tym Dniu chcemy podziękować Bogu i ludziom za to wielkie Dobro, które daje pomoc okazywana i przyjmowana, za radość otrzymywania i obdarowywania oraz za relacje życzliwości, które się wtedy tworzą.
  Będzie też z nami s. Izabela Pilorz, misjonarka z RCA, która opowie nam o swojej pracy misyjnej, a w niedzielę 9 września poprowadzi akcję misyjną w parafii pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Bajana 47a.
 • Białystok: 9 września (niedziela) o godz. 12:15 białostocka wspólnota Ruchu “Maitri” zaprasza na Mszę św. w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny przy ul. A. Chętnika 80, a następnie do sali przylegającej do kościoła na spotkanie z s. Immakulatą Faustynowicz, michalitką, która pracuje w misji Nguelemandouka w Kamerunie. S. Immakulata również podczas Mszy świętych da świadectwo swojej posługi misyjnej.
 • Poznań: 9 września (niedziela) o godz. 12:15 poznańska wspólnota Ruchu “Maitri” zaprasza na uroczystą Mszę św. w kościele p.w. Chrystusa Sługi przy ul. Macieja Palacza 7.  Liturgii będzie przewodniczył ks. dr Andrzej Panasiuk, Duszpasterz Krajowy Ruchu Maitri.
  Ciąg dalszy uroczystości odbędzie się w auli parafialnej, gdzie w świątecznej atmosferze spotkamy się z rodzicami adopcyjnymi z Archidiecezji Poznańskiej. Będzie z nami s. Teofila, Kanoniczka Ducha Świętego, misjonarka z Burundi, oraz s. Eligia, Michalitka, wieloletnia misjonarka z Kamerunu. Na uroczystość zostali też zaproszenie przedstawiciele środowisk misyjnych, działających w Archidiecezji.
  Oprócz tego w czasie wszystkich Mszy św. w kościele p.w. Chrystusa Sługi w sobotę i niedzielę 8-9 września wierni będą mogli usłyszeć informacje o Adopcji Serca i o możliwościach dołączenia się do tego programu zarówno jako ofiarodawca, jak i czyny uczestnik wspólnoty Ruchu Maitri.
 • Bytom 4. października, godz. 18.00: ks. bp Andrzej Iwanecki odprawi dziękczynną Mszę św. w dolnym kościele Św. Jacka w Bytomiu (wejście od ul. Matejki).

Dalsza część uroczystości w dolnej sali pobliskiego Centrum im. ks. G. Gorczyckiego. W programie m.in.: krótka historia “Adopcji Serca”, relacja z misji s. Ilony Firszt, karmelitanki z Kamerunu, świadectwa Rodziców Adopcyjnych, podsumowanie i błogosławieństwo na dalszą drogę Ks. Biskupa, agapa, stolik misyjny, niespodzianki.
Dzień Adopcji Serca w bytomskiej wspólnocie Ruchu Maitri wiąże się z jubileuszem 20-lecia tego programu w Bytomiu.

Obchody w krajach misyjnych

 • Etiopia, Dilla, 3-6 września, misja Sióstr Salezjanek: odbędą spotkania dzieci adopcyjnych z poszczególnych grup, na których dostaną wyprawkę szkolna i po raz pierwszy będą miały podwieczorek – bułeczkę z nutellą. Będziemy się też wspólnie modlić. Grupa podopiecznych Ruchu Maitri będzie miała spotkanie 6 września. Obchody organizuje s. Helena Kamińska CMW.
 • Indie, Jeevodaya, 5 września, ośrodek dla osób chorych na trąd: zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ofiarodawców ośrodka w Jeevodaya i wszystkich ofiarodawców, zaangażowanych w Adopcję Serca. Będzie też wielkie dziękczynienie za ich miłość w czasie wieczornego różańca. Obchody organizuje dr Helena Pyz, lekarka i misjonarka świecka.

W miarę napływu informacji będziemy  informować o szczegółach uroczystości w kolejnych miejscach.

Adopcja Serca program pomocy

Według szacunków przedstawicieli Ruchu z programu Adopcji Serca korzysta obecnie ok 13 tys. dzieci i młodzieży, głównie z Afryki. Program rozpoczął się w Rwandzie w 1996 roku z inicjatywy Ruchu “Maitri”. Dzięki ogromnej pracy Zgromadzenia Księży Pallotynów i Sióstr Pallotynek program stał się jedną ze znaczących odpowiedzi społeczeństw Polski, Czech i Słowacji na tragiczne skutki ludobójstwa w tym kraju. W jego początkowej fazie tysiące sierot zostało uratowane od śmierci z głodu i chorób, z czasem dzięki wsparciu “rodziców adopcyjnych” mogły podjąć naukę w szkołach. Istotą Adopcji Serca jest objęcie patronatem znanego z nazwiska i imienia dziecka z ubogiej społeczności afrykańskiej (i nie tylko). Udział w programie jest szansą na pokrycie wydatków związanych z poprawą warunków życia, ochroną zdrowia i nauką, dzięki czemu dzieci mogą uczęszczać do szkoły. Darczyńca otrzymuje zdjęcie podpieczonego, a także może podjąć z nim korespondencję. W tym roku obchodzimy 22-lecie programu.

Dzień Adopcji Serca

Ustanowienie Dnia Adopcji Serca jest wspólną inicjatywą Ruchu MAITRI, Sekretariatu Misyjnego Księży Pallotynów prowincji Chrystusa Króla oraz Sióstr Pallotynek. Pierwsze obchody Dnia Adopcji Serca odbyły się 5 września 2017 roku w Poznaniu, wzięło w niej udział ok. 100 osób. W ramach obchodów została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.  Inicjatywa została podjęta przez misjonarzy i misjonarki w Rwandzie, Burundi, Kamerunie i Kongo.

Cele przyświecające obchodom:

 • ustanowienie dnia powszechnej modlitwy osób związanych z Adopcją Serca;
 • dziękczynienie za dobro, jakie powstało w wyniku realizacji programu;
 • wyrażenie wdzięczności ofiarodawcom, którzy wspierają program;
 • podkreślenie wagi tej formy działania dla budowania solidarności i więzi między ludźmi różnych kultur;
 • budzenie szacunku dla godności człowieka i wartości życia ludzkiego;
 • impuls do działania dla rodzin i młodzieży oraz zachęta do włączania się do pomocy;
 • poznanie się przedstawicieli różnych zakonów i organizacji prowadzących tę formę pomocy, wymiana doświadczeń.

Kontakt z organizatorami

Tadeusz Makulski – koordynator Adopcji Serca Ruchu “Maitri”;  tel. 508-0044-484;  e:mail
Wojciech Zięba 
– inicjator Adopcji Serca Ruchu “Maitri”, poznańska wspólnota Ruchu “Maitri”; tel. 508-376-866, poznan[at]maitri.pl

Więcej informacji

Dzień Adopcji Serca 2018