Dramatyczna sytuacja w Indiach i Nepalu

Indie i Nepal zmagają się z pandemią SARS-CoV-2. Sytuacja w obu krajach jest dramatyczna. Aktualnie co trzecia osoba zarażona koronawirusem na świecie umiera właśnie w Indiach. W Nepalu liczba zgonów wzrasta co 10 minut o jedną osobę.

Kolejka do szczepienia w Indiach

Kolejka do szczepienia w Indiach, fot. Ganesh Dhamodkar/Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Załamanie systemu opieki zdrowotnej w Indiach

Indie w najbliższych tygodniach staną się najbardziej dotkniętym przez koronawirusa krajem na świecie. Aktualny dobowy przyrost zakażeń wynosi około 200 tys. osób. Jednocześnie każdego dnia umiera w tym kraju niemal 4 tys. chorych. Wielu specjalistów podkreśla, że powyższe dane są zaniżone, a sytuacja jest o wiele poważniejsza. Niemniej jednak poprawę względem połowy kwietnia, kiedy to notowano po 400 tys. nowych zakażeń dziennie, widać gołym okiem. Wskazuje się, że ten postęp stanowi efekt częściowego opanowania sytuacji w wielkich miastach jak Delhi czy Bombaj. Z drugiej jednak strony sytuacja na prowincji jest coraz gorsza. I choć trwa akcja szczepień, a Indie są największym producentem szczepionek na świecie, to do dziś udało się im w pełni zaszczepić jedynie ok. 4% obywateli. Liczba ta nie napawa optymizmem i trudno wskazać, kiedy sytuacja ulegnie istotnej poprawie.

Tak wielka liczba chorych doprowadziła do załamania systemu opieki zdrowotnej w całym kraju. Brakuje zarówno łóżek i respiratorów, jak i personelu medycznego oraz leków. W dodatku w ostatnich dniach notuje się pojawienie przypadków bardzo rzadkiej i ciężkiej choroby grzybiczej – mukormykozy. Tylko w ciągu 15 dni wykryto 10 tys. chorych, wśród których wielu było ozdrowieńcami po koranawirusie.

Nepal potrzebuje tlenu

Tempo reprodukcji wirusa Sars-CoV-2 w Nepalu należy aktualnie do najwyższych na świecie.  W tym górzystym kraju mieszka około 30 mln. ludzi. Mimo to w tej chwili zajmują 9. miejsce pod względem dziennego przyrostu zakażonych. Aż 50% wykonywanych testów kończy się pozytywnym wynikiem. Nepal jest całkowicie zamknięty, a jego władze z trudem próbują ustabilizować sytuację, śląc apele do krajów z całego świata o pomoc humanitarną.

Nepal aby uzyskać dodatkowe środki na walkę z pandemią w tym roku otworzył się na zagranicznych turystów. Większość z nich planuje wspinać się na lokalne szczyty, z Mount Everestem na czele. Lokalne władze apelują do wspinaczy aby wykorzystane butle po tlenie przekazywali na rzecz miejscowych szpitali. Niestety warto w tym miejscu dodać, że wg. nieoficjalnych informacji obozy przygotowawcze dla himalaistów stanowią nie tylko finansowe wsparcie dla Nepalu, lecz także poważne ogniska koronawirusa.

Dziewczynka z Nepalu

Adopcja Serca w Indiach i Nepalu

Programem Adopcji Serca objęte są dzieci zamieszkujące oba wymienione kraje. Współpracujemy z Karunika Tuition Center w Kathmandu w Nepalu oraz z Centrum Pomocy Karunalaya i szkołą Beatrix w Puri w Indiach. Monitorujemy sytuację naszych podopiecznych na miejscu i mamy nadzieję, że sytuacja wkrótce ulegnie stabilizacji i poprawie. Niestety pandemia i związane z nią komplikacje prawno-gospodarcze powodują, że czasem występują trudności w komunikacji z misjami oraz dziećmi z Adopcji Serca. Prosimy w związku z tym Ofiarodawców, którzy wspierają datkami dzieci z tego regionu, o szczególną wyrozumiałość.

Jeśli dramatyczna sytuacja w Indiach i Nepalu Cię poruszyła i chcesz razem z nami pomagać potrzebującym w tych krajach, zachęcamy do wsparcia zbiórki na żywność i pomoc dla najbiedniejszych dzieci z osady Kulekhani w Nepalu.

Źródła: PAP, WHO, RP

Autor: Szymon Luliński