27 lat Adopcji Serca i co dalej?

Rok 2023 był pełen dramatów na świecie. Na naszych oczach trwa wojna w Ukrainie i  konflikt na Bliskim Wschodzie. Wydarzenia te przyciągały naszą uwagę, nawet jeśli tego nie chcieliśmy. A tymczasem inne problemy schodziły na drugi plan, lecz nie traciły na znaczeniu. Słyszeliśmy Papieża, który mówił w “Laudate Deum” “Nikt nie może zignorować faktu, że w ostatnich latach byliśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, częstych okresów niezwykłych upałów, suszy i innych okrzyków protestu”. 

A co z biednymi ludźmi? A co z cierpiącymi dziećmi? Według UNICEF prawie połowa dzieci na świecie jest zagrożona przez klęski żywiołowe związane z klimatem. Susza, powodzie, choroby, strata domu i rodziny. To wszystko wpływa na ich zdrowie i edukację. Czy przytłoczeni tą rzeczywistością mamy pozostać obojętni?  Czy nie powinniśmy im pomagać?

Ruch “Maitri” to wspaniała społeczność ludzi dobrej woli, którzy łączą siły, aby w duchu braterstwa poprawić warunki życia najuboższych. Członkowie Ruchu, wolontariusze i ofiarodawcy angażują sie  w realizację naszej misji. Nie zgadzamy się na to, żeby ludzie w Afryce i Azji cierpieli z powodu braku edukacji i niezaspokojenia podstawowych potrzeb. Dlatego od 28 lat prowadzimy program Adopcja Serca, który daje szansę na lepszą przyszłość tysiącom dzieci. W kwietniu mieliśmy okazję odwiedzić naszych podopiecznych w Republice Konga i Togo. Było to doświadczenie, pełne wzruszeń i radości. Zobaczyliśmy, jak wiele znaczy dla nich nasza pomoc i jak bardzo cieszą się z naszej obecności. W Togo zwiedziliśmy także szkołę w Kpogan, gdzie dzięki hojności jednej z polskich rodzin powstaje nowy budynek.

Wierzymy, że nasze wsparcie dla ludzi, których znamy z imienia w Afryce i Azji, wnosi coś dobrego do ich życia. Pomaga im poczuć się godnie i wprowadzać pozytywne zmiany. Słuchając ich świadectw na spotkaniach, czytając ich listy, uświadamiamy sobie, że ubóstwo ma swoje oblicze. Dotyka konkretnej osoby, jej problemów i skromnych pragnień. Zaczynamy lepiej rozumieć jej sytuację i rolę, jaką Bóg nam przydziela, łącząc nas z nią.

Maitri Gdańsk 2023 – sprawozdanie

Poniżej prezentujemy Państwu sprawozdanie gdańskiego ośrodka Ruchu „Maitri” za rok 2023 w wersji interaktywnej oraz do pobrania. Zachęcamy do zapoznania się z rocznym podsumowaniem naszej działalności i z tym co udało się w minionym roku osiągnąć w ramach programu Adopcji Serca oraz projektów pomocowych.

Sprawozdanie w wersji do pobrania – link.

Działalność “Maitri” Gdańsk w pigułce

Adopcja Serca 2023 i co dalej?