Dzień Dziecka w Afryce – wesprzyj uczniów z Abong-Mbang!

Projekt:  s. Alicja Adamska, Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana
Misja: Abong Mbang, Kamerun
Kwota projektu: 3330 €

Nazwa projektu: 142/CHRYS

Opis

Święto na pamiątkę masakry

Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego, to święto obchodzone corocznie 16 czerwca. Dzień Dziecka w Afryce upamiętnia masakrę dzieci w Soweto w RPA,  dokonanej w 1976 roku przez tamtejszy reżim rasistowski. Wówczas tysiące dzieci murzyńskich wyszło na ulicę w proteście przeciw niskiemu poziomowi edukacji. Żądali prawa do nauki w swoim języku. Policja zastrzeliła wtedy wiele chłopców i dziewcząt. Mimo upływu lat, edukacja w Afryce nadal pozostaje nieadekwatna w stosunku do potrzeb. Staramy się to zmienić poprzez takie programy, jak Adopcja Serca. Mimo to Dzień Dziecka w Afryce jest obchodzony radośnie. Pragniemy, aby dzieci uczęszczające do naszej szkoły obchodziły Dzień Dziecka  Afrykańskiego z uśmiechem.

Szkolna wycieczka to przywilej

Miałam okazje dzielić się z Wami radością  dzieci w Abong Mbang, gdzie dzięki Waszej pomocy zorganizowałam 2 wycieczki oraz kolonie dla dzieci. Była to jedyna okazja wyjazdu do stolicy, poznanie okolic, zobaczenie pociągu, wejście do dużego marketu. Miejscowa ludność ze zdziwieniem i zaskoczeniem podziwiała zorganizowany wyjazd dzieci. Forma kolonii nie była znana w okolicy. Tylko dzieci z naszej szkoły miały ten przywilej. Natomiast nauczyciele pierwszy raz w życiu byli bardziej wychowawcami niż nauczycielami. Zazwyczaj ten dzień zbiega się z zakończeniem roku szkolnego, jest formą wynagrodzenia dzieci za regularne uczęszczanie do szkoły i dobre wyniki w nauce, co służy obniżeniu procenta analfabetyzmu, a na buziach dzieci wywołuje uśmiech radości. W obchodach weźmie udział 400 dzieci, w tym: 280 dzieci szkoła podstawowa, 70 przedszkole, 50 zaproszeni goście z sąsiednich szkół.

Kosztorys:

Liczba dzieci: 400  x 5.000 franków CFA

(w tym kwota na posiłki, słodycze, napoje, zabawki oraz tygodniowe kolonie dla grupy ok. 50 osób)

PODSUMOWANIE (w miejscowej walucie) – razem 2.000.000 franków CFA

s. Alicja Adamska, Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana

Kwota projektu: 3330 €

Numer projektu: 142/CHRYS

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Dzień dziecka w Afryce – pomóż uczniom z Abong-Mbang