IMG_3521

O „Adopcji Serca” w opolskim seminarium i nie tylko

Dwudziestolecie programu „Adopcja Serca” było okazją do spotkania 28 lutego przedstawicieli Ruchu „Maitri” z klerykami z Koła Misyjnego działającego w WSD w Opolu. W spotkaniu udział wzięli Weronika Musioł, Główna Odpowiedzialna Ruchu, oraz Tadeusz Makulski, koordynator programu “Adopcja Serca”.

W trakcie prezentacji multimedialnej Tadeusz Makulski przedstawił historię Ruchu “Maitri”, początki i rezultaty dwudziestoletniej jego współpracy z polskimi placówkami misyjnymi w ramach programu „Adopcja Serca”. Ukazał, w jaki sposób program ten realizowany jest przez misjonarzy i jakie owoce przynosi w życiu konkretnego dziecka. Poruszył też problem nowych wyzwań, które stoją przed ruchem, takie jak np. współpraca z lokalnymi wspólnotami w Afryce, które obecnie tworzą miejscowe siostry, problem kontynuacji pomocy dla dzieci po ukończeniu szkoły średniej – czy i w jakiej formie ją prowadzić. Z kolei Weronika Musioł na bazie osobistych doświadczeń “rodzica adopcyjnego” ukazała duchowy wymiar „Adopcji Serca”. Nie jest to tylko program pomocy, ale duchowa więź, wyraz solidarności i odpowiedzialności za konkretne dziecko. Ma on nie tylko wpływ na przemianę życia dziecka adopcyjnego, ale także rodzica, który troszczy się o dziecko jak o własne.

Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony obecnych kleryków, którzy do tej pory nie znali historii Ruchu. Nowością dla nich były informacje o różnorodności form pomocy dzieciom, np. dawanie ekwiwalentu pieniężnego całkowicie lub częściowo, materialne wsparcie poprzez zakup podręczników, mundurka, żywności lub opłacenie czesnego. Spotkanie ubogaciła prezentacja wystawy „Misja”. Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję na kontynuację współpracy, której pierwszym zwiastunem jest pomoc kleryków w przewożeniu wystawy do opolskich kościołów.

Kandydaci na księży z opolskiego seminarium podjęli współpracę z Ruchem „Maitri” dzięki ks. Hubertowi Sklorzowi w czasach, kiedy pełnił on funkcję ojca duchownego. Wówczas po wizycie Konrada Czernichowskiego (2009) ze wspólnoty wrocławskiej podjęto udział w „Adopcji Serca” dwójki dzieci. Obecnie “Adopcja” jest kontynuowana przez Koło Misyjne, któremu przewodniczy kleryk Krzysztof Renchen. Wizyta w seminarium to nie jedyny akcent obecności Ruchu „Maitri” w Opolu. 14-15 lutego w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbyła się akcja informacyjna połączona z prezentacją wystawy fotografii z misji, a kolejna odbędzie się w parafii św. Józefa w niedzielę 15 marca. O ”Adopcji Serca” usłyszymy też najbliższym czasie w diecezjalnym Radiu Doxa.

Weronika Musioł