Adopcja Serca Rwanda, Kongo, Burundi. Na przełomie czerwca i lipca dwoje przedstawicieli gdańskiej Wspólnoty Ruchu “Maitri” przebywało w Afryce w ramach nadzoru nad programem Adopcja Serca.

Burundi

Pod koniec czerwca Tadeusz Makulski, koordynator Adopcji Serca, odwiedził placówki misyjne w Burundi, prowadzone przez Siostry Kanoniczki Ducha Św.: w Bujumbura, Gatara i Buraniro. Kolejne spotkania odbyły się w misjach Gitega i Musongati, prowadzonych przez Siostry karmelitanki od Dzieciątka Jezus. We wszystkich placówkach odbyły się spotkania z podopiecznymi (ogółem 283 dzieci), którzy dzięki Adopcji Serca mogą uczęszczać do szkół lub uczyć się zawodu na specjalnych kursach.

Adopcja Serca Rwanda, Kongo, Burundi

Spotkanie w Gatara

Demokratyczna Republika Konga

Na trasie podróży znalazły się również  misje w Goma-Keshero i Rutshuru w Demokratycznej Republice Konga (prowincja Nord Kivu). Pomoc dla podopiecznych dociera tam przez Zgromadzenie Sióstr pallotynek. Program rozpoczęty był w 1998 roku, obecnie korzysta z niego niemal 800 podopiecznych.

Dziewczęta z Rutshuru

Dziewczęta z Rutshuru

Rwanda

Ostatnim odwiedzanym krajem była Rwanda, gdzie wspólnie z koordynatorką wolontariatu Izabelą Wyłoga przedstawiciele “Maitri” odwiedzili misje, do których dociera pomoc organizowana przez Ruch “Maitri” (łącznie ok 700 podopiecznych). Pomoc dociera do potrzebujacych poprzez wymienione już Zgromadzenie Sióstr pallotynek oraz przez Zgromadzenie Sióstr od Aniołow i Zgromadznie Sióstr franciszkanek. Oprócz przeglądu dokumentacji i aktualizacji informacji finansowych, w pierwsze dwa dni lipca w szkole im Św Wincentego Pallotiego w Masaka k. Kigali nasi przedstawiciele przeprowadzili kurs dla Sióstr Pallotynek i innych współpracujących z nami zgromadzeń z misji w Masaka, Gikondo, Ruhuha, Ruhango, Butare, Nyakinama w Rwandzie oraz w Goma-Keshero w Kongo. Celem szkolenia było usprawnienie współpracy w ramach programu Adopcja Serca i utrwalenie procedur używanych w naszych działaniach, aby mieć pewność, że przekazywane wsparcie jest należycie spożytkowane. Była to także okazja do zebrania opinii sióstr, by dostosować wdrażane przez nas standardy do aktualnych warunków.

Szkolenie w Masaka

Szkolenie w Masaka

Działania te są szczególnie istotne w kontekście zmian, jakie nastąpiły w ostatnich latach w zgromadzeniu Sióstr Pallotynek w tych krajach. Dwadzieścia pięć lat temu, gdy w Rwandzie rozpoczynał się program Adopcji Serca, dystrybucja pomocy była oparta o siostry misjonarki i Księży Pallotynów z Polski. Obecnie – poza jednym wyjątkiem – we wszystkich placówkach program prowadzony jest przez lokalne siostry zakonne, funkcjonujące w ramach niezależnej prowincji Rwanda i DR Kongo. Sytuacja taka niesie za sobą wiele nowych wyzwań, którym staramy się sprostać poprzez wizyty naszych przedstawicieli.

Adopcja Serca Rwanda, Kongo, Burundi