OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od 5 do 7 czerwca 2015 r. trwało Ogólnoczeskie Spotkanie Krajowe Ruchu “Maitri” (Celostátní setkání Hnuti solidarity s chudými tetro světa Maitri). Już po raz dziesiąty zostało ono zorganizowane w Czeskim Cieszynie. Wzięło w nim udział 21 osób, w tym jeden delegat z Polski.

Po powitaniu przez organizatora Piotra Roszaka uczestnicy udali się do kościoła Najświętszego Serca Jezusowego prowadzonego przez jezuitów. Trzydniowe spotkanie obfitowało w modlitwę (jutrznie, Eucharystie, Adoracja Najświętszego Sakramentu, różaniec, Koronka do Bożego Miłosierdzia) i konferencje (o Kamerunie, hospicjum w Ruandzie i wpływie islamu na kraje afrykańskie). Można było poznać genezę obecności muzułmanów w Afryce. Najpierw Arabowie z Bliskiego Wschodu opanowali Afrykę Północną, zdobywając m.in. Kartaginę. W X w. islam był już obecny w znacznej części Afryki: m.in. w Abisynii, Somalii, Kamerunie. Pierwszym czarnym muzułmaninem stał się Bilal ibn Rabah. Stał się on wzorem dla muezinów wzywających z minaretów na modlitwę. Muzułmanie pozyskują wyznawców w Afryce Subsaharyjskiej m.in. przez finansowanie nauki młodym. Chociaż nie uznają kultu świętych, czczą marabutów. Są dobrymi handlarzami.

W sobotę wieczorem odbyło się ponadto spotkanie z parafianami Czeskiego Cieszyna, w którym wziął udział także dziennikarz jedynej polskiej gazety w Republice Czeskiej (“Głos Ludu”). W niedzielę natomiast uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w procesji Bożego Ciała z pieśniami zarówno w języku czeskim, jak i polskim (z uwagi na liczną Polonię).

Ruch “Maitri” w Czechach został zarejestrowany w 1995 r.