45. Spotkanie Krajowe Ruchu “Maitri”

W dniach 16-17 października 2021 odbyło się 45. jubileuszowe Spotkanie Krajowe uczestników Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata “Maitri”. W Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym pod Warszawą, ośrodku rekolekcyjno-konferencyjnym prowadzonym przez misjonarzy Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, zjawili się przedstawiciele Wspólnot “Maitri”, aby wspólnie dokonać wyboru nowych władz oraz świętować 45-lecie istnienia Ruchu. W spotkaniu uczestniczyli również duszpasterze wspólnot, na czele z Duszpasterzem Krajowym Ruchu ks. Andrzejem Panasiukiem. 

Walne Zgromadzenie Członków Ruchu “Maitri”

Podczas pierwszego dnia spotkania odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Ruchu, które stanowiło zwieńczenie 3-letniej kadencji dotychczasowej Głównej Odpowiedzialnej Edyty Ostrowskiej oraz jej zastępców – Tadeusza Makulskiego i Weroniki Musioł. Jednocześnie Zgromadzenie dokonało wyboru nowych władz. Członkowie Ruchu zdecydowali się powierzyć dalsze przewodnictwo nad Wspólnotami Agnieszce Strycharczuk jako Głównej Odpowiedzialnej, oraz jej zastępcom – Aleksandrze Kwas oraz Edycie Ostrowskiej.

Nowa Rada Stała Ruchu "Maitri". Od lewej: Edyta Ostrowska, Agnieszka Strycharczuk, Aleksandra Kwas

Nowa Rada Stała Ruchu “Maitri”. Od lewej: Edyta Ostrowska, Agnieszka Strycharczuk, Aleksandra Kwas

Uroczyste świętowanie 45. lecia Ruchu

Po wyborach Członkowie Ruchu w ramach świętowania swojego 45-lecia wysłuchali prelekcji ks. Andrzeja Panasiuka pt. “O nowych sposobach przeżywania wspólnoty Ruchu”. Pochylając się nad kwestią komunikacji w ramach wspólnot i pomiędzy nimi, która została znacznie utrudniona w dobie pandemii, Członkowie “Maitri” w grupach wymienili się swoimi sposobami i pomysłami na jej udoskonalenie. Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta celebrowana przez duszpasterzy wspólnot. Po niej był czas na świadectwa długoletnich członków Ruchu oraz założyciela “Maitri” Jacka Wójcika, a także na jubileuszowy tort. Pełen aktywności, radości ze wspólnego spotkania i modlitwy dzień zakończył się Apelem Jasnogórskim i Modlitwą Ruchu.

Drugi dzień Spotkania Krajowego rozpoczął się od Jutrzni i Mszy Świętej. Następnie w ramach podsumowań wspólnoty Ruchu zaprezentowały owoce swoich działań na przestrzeni ostatnich 45 lat. Była to okazja do wspólnego przeżywania tego szczególnego jubileuszu oraz do refleksji nad tym co udało się osiągnąć. Na zakończenie spotkania członkowie Ruchu otrzymali błogosławieństwo. Część z nich udała się do miejsca, w którym patronka Ruchu św. Matka Teresa z Kalkuty, mieszkała w trakcie swojego pobytu w Warszawie.

45. Spotkanie Krajowe Ruchu "Maitri"

45. Spotkanie Krajowe Ruchu “Maitri”

Jubileuszowy tort na 45-lecie Ruchu "Maitri"

Jubileuszowy tort na 45-lecie Ruchu “Maitri”

Autor: Szymon Luliński