W sobotnie popołudnie 12 stycznia 2013 r. w domu parafialnym przy kolegiacie Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe gdańskiej wspólnoty Ruchu “Maitri”. Tradycyjnie przybyli członkowie, wolontariusze i ofiarodawcy Ruchu “Maitri” z Gdańska i okolic. Uczestnicy wzięli udział we mszy św. odprawionej przez opiekuna wspólnoty, księdza proboszcza Marka Dynię. Eucharystię ubogacił koncert chóru z parafii Świętego Ojca Pio z gdańskiego Ujeściska.

Po zakończeniu mszy wszyscy uczestnicy przełamali się opłatkiem, a następnie udali się do parafialnej kawiarenki, gdzie przy skromnym poczęstunku mieli okazję wysłuchania prelekcji Tadeusza Makulskiego na temat: “Adopcja Serca w Kamerunie
i Wybrzeżu Kości Słoniowej”. Autor jako koordynator programu “Adopcji” odbył w 2012 roku podróże do tych krajów i odwiedził wszystkie placówki misyjne, do których dociera pomoc od ofiarodawców Ruchu “Maitri”. Każdy z ok. 80 uczestników spotkania otrzymał na zakończenie upominek w postaci ręcznie malowanej kartki pocztowej z Kamerunu i krzyżyka z liany wykonanego przez podopiecznego z miejscowości Djouth położonej na wschodzie kraju. Organizatorzy odnotowali, że jedna z najmłodszych uczestniczek spotkania miała 3,5 roku natomiast prawdopodobnie najstarsza uczestniczka – 92 lata. Gdańska wspólnota Ruchu “Maitri” istnieje przy parafii NSJ nieprzerwanie od 1978 roku.

W pozostałych wspólnotach Ruchu “Maitri” spotkania opłatkowe odbyły się: 28 grudnia 2012 r. w Raciborzu, 30 grudnia 2012 r.
w Lublinie i 12 stycznia 2013 r. w Bytomiu i we Wrocławiu. Relacje zamieszczone zostaną na łamach dwumiesięcznika “My
a Trzeci Świat”
2013, nr 1.