Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 1 (92) styczeń-luty 2007

SPOTKANIE OPŁATKOWE W GDAŃSKU

W sobotę 29.01. br. odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe, zorganizowane przez gdański ośrodek Ruchu Maitri. Udział wzięło kilkadziesiąt osób - uczestników i ofiarodawców naszego Ruchu.
Spotkanie rozpoczęła o godz. 13.00 Msza św., celebrowana przez ks. arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, Metropolitę Gdańskiego. Jego słowa, skierowane w czasie liturgii do uczestników spotkania, były - jak zawsze - pełne ewangelicznej mocy, ale też ojcowskiego ciepła, budziły otuchę i zapał do kontynuowania wysiłków na rzecz najbiedniejszych Trzeciego Świata.
Po Mszy św. uczestnicy spotkania przeszli do auli, gdzie przy dźwiękach kolęd łamali się opłatkiem. Na początku tego punktu programu jak zwykle głos zabrał i złożył życzenia uczestnikom Ksiądz Arcybiskup.
Kolejnym wydarzeniem była projekcja filmu z pozdrowieniami z Rwandy oraz tańcami i śpiewami dzieci i młodzieży z Adopcji Serca , które specjalnie na spotkanie przysłał ze swej podróży do Afryki centralnej Tadeusz Makulski, odpowiedzialny za ośrodek gdański. Odwiedza on aktualnie placówki misyjne w Rwandzie, D.R. Kongo i Burundi, które współpracują z naszym Ruchem głównie w ramach programu pomocy dla sierot Adopcja Serca. Wizyty mają na celu porządkowanie i rozwijanie tej współpracy.
W następnym punkcie programu uczestnicy obejrzeli film o pomocy dzieciom w Burundi oraz mieli okazję wysłuchać świadectwa siostry Kariny, misjonarki z Burundi ze zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego.
Po tym wystąpieniu nastąpiło krótkie podsumowanie działalności naszego ośrodka w r. 2006 oraz odczytanie listu Głównego Odpowiedzialnego naszego Ruchu, Jacka Wójcika.
Na zakończenie spotkania przygotowano dla wytrwałych jeszcze jedną atrakcję - można było kupić znakomite ekologiczne kawy, herbaty, kakao i czekolady ze Sprawiedliwego Handlu. Spotkały się one z dużym i w pełni zasłużonym zainteresowaniem naszych gości. Ich sprzedaż wspiera ubogich producentów w krajach Trzeciego Świata, którzy ciężko pracują, aby zaspokoić nasze potrzeby i dostarczyć nam wiele przyjemności, a mimo to z powodu niesprawiedliwych zasad handlu międzynarodowego żyją w nędzy. Osoby, które wyszły przed zakończeniem oraz te, które na spotkanie przybyć nie mogły, mogą kupić te produkty sklepie internetowym (oferta produktów jest tam znacznie szersza).
W czasie spotkania można też było skosztować wspaniałe ciasta, upieczone przez Panie z naszego Ruchu i ofiarowane nam przez p. Ryszarda Kokoszkę, właściciela znanej restauracji Cristal, mieszczącej się na terenie naszej parafii. Ciasta popijaliśmy wspaniałą herbatą jedną z najlepszych na świecie, dostarczoną nam z Rwandy przez misjonarzy.

Wojciech Zięba


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
[Strona główna]      [Napisz do nas]