Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 8 (62), wrzesień 2002

KANONIZACJA JUANA DIEGO


Oprawiony płaszcz Juana Diego w bazylice w Guadalupe.
Jan Paweł II przybył po raz pierwszy do Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Mexico City w 1979 r. Zawierzył Jej cały Meksyk. Uczynił Ją także Patronką ewangelizacji wszystkich ludzi. Orędzie Matki Bożej z Guadalupe, w świetle nauczania Papieża, można odczytać jako wezwanie do nowej ewangelizacji.
Beatyfikacji Juana Diego Papież dokonał uroczyście w r. 1990, zaś 31.07 b.r. dokonał historycznej kanonizacji pierwszego indiańskiego świętego. Uroczystość odbyła się w bazylice Matki Bożej z Guadalupe w obecności 3 tys. Indian, kardynałów i biskupów z całej Ameryki Łacińskiej oraz prezydenta Meksyku. Wzięło w niej udział 12 tys. wiernych, a ok. 100 tys. zgromadziło się wokół sanktuarium.
Po wygłoszeniu formuły kanonizacyjnej grupa Azteków w kolorowych strojach narodowych i pióropuszach odśpiewała przy wtórze gry na muszlach i w rytmie marakasów pieśń dziękczynną. W uroczystej procesji poprzedzanej przez indiańskich tancerzy wprowadzono wizerunek nowego świętego, który niosło czterech mężczyzn. Został on umieszczony pod wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe. Radosnej grze indiańskich grzechotek towarzyszył śpiew kilkusetosobowego chóru i dźwięk ogromnych muszli.

Boże Narodzenie. Rwandyjska wycinanka z liœci bananowca.
Kiedy kardynał Saraiva dziękował Ojcu Świętemu za kanonizację Juana Diego, wszyscy zgromadzeni wzruszeni zaczęli bić brawo, a z dachu bazyliki zaczęto sypać na wiernych płatki róż. Przypominały one scenę, kiedy to przed wiekami prosty Indianin stanął przed arcybiskupem Guadalupe z płaszczem pełnym płatków różanych, które przykrywały odbity na nim wizerunek Matki Bożej.
Meksyk w czasie wizyty Papieża
Podczas piątej już wizyty Papieża w Meksyku Kościół tego kraju stał wobec coraz bardziej dramatycznych wyzwań: sekularyzacja społeczeństwa, społeczne skutki globalizacji, brak poszanowania dla życia człowieka, deptanie jego praw i nowe konflikty, powstające na tym tle - oświadczył wybitny meksykański socjolog religii, Roberto Blancarte. Według niego jedną z wielkich zasług Papieża, który tyle uwagi poświęcił Meksykowi, było „odkrycie na nowo tubylczego świata Ameryki Łacińskiej”, Indian i ich kultury, oraz próba duchowego zadośćuczynienia krzywdom, jakie ich spotkały. Temu m.in. służy kanonizacja Juana Diego.
W przededniu wizyty Jana Pawła II rosło napięcie społeczne, wynikające z powiększającej się przepaści między bogatymi i biednymi. W pierwszym półroczu b.r. na granicy z USA zastrzelono 179 Meksykanów, usiłujących ją nielegalnie przekroczyć w poszukiwaniu pracy. W samej tylko stolicy Meksyku i na obszarach przygranicznych z USA prostytuuje się 16 tys. meksykańskich dzieci.
Kościół stanął wobec problemu odpływu wiernych do Kościołów i sekt protestanckich. Według Krajowego Instytutu Statystyki, w ciągu minionej dekady odsetek katolików w Meksyku zmalał z 91 do 87%.
Prasa meksykańska, która opublikowała zdjęcie prezydenta Foxa z przychylnej Kościołowi Partii Akcji Narodowej, schylonego w pełnym czci geście przy powitaniu papieża, szeroko komentowała jako niezwykłe wydarzenie fakt, iż prezydent podczas powitania Papieża ucałował jego pierścień.
Jak napisała agencja Reuters, Fox przez zwykły gest ucałowania pierścienia „wstrząsnął systemem politycznym kraju”. Po raz pierwszy prezydent Meksyku wziął oficjalnie udział w Mszy papieskiej. W stosunkach państwo - Kościół w Meksyku było to wydarzenie niecodzienne. Do wyborów roku 2000 rządziła tam przez 71 lat antyklerykalna Partia Instytucjonalno-Rewolucyjna (PRI). Stosunki dyplomatyczne z Watykanem Meksyk nawiązał dopiero w r. 1992.



Przeczytaj także:
  • Śpiewający orzeł - życie św. Juana Diego.
  • Ułatwiał spotkanie dwóch światów - homilia Jana Pawła II z Mszy św. kanonizacyjnej w Mexico City.


  • [Spis treści numeru, który czytasz]
    [Skorowidz  tematyczny artykułów]
    [Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
    [Strona główna]      [Napisz do nas]