Rower dla Christelle – pomóż pokonać drogę do szkoły dziewczynce z Togo

Projekt: Siostra Alicja Śpiewak, Zgromadzenie Sióstr Św. Katarzyny
Misja: Guerin-Kouka, Togo
Zbierana kwota: 80 €

Nazwa projektu: 53/KATAR

Opis

Rower dla Christelle –  pomóż uczennicy z Togo!

Po śmierci męża, mama dziewczynki znalazła się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Jest fryzjerką przydrożną. Nie ma żadnego gabinetu, czesze kobiety na zewnątrz. Jest to zawód bardzo mało płatny, gdyż tego typu fryzjerek jest bardzo dużo. Szczególnie trudne jest dla niej regulowanie opłat związanych z edukacją dzieci. To własnie do takich dzieci, wychowywanych przez samotne matki, jest kierowany m.in. program Adopcja Serca. Biorą w nim udział dzieci z ubogich, rozbitych rodzin, często sieroty. Togo to jeden z najbiedniejszych krajów Afryki. Ponad 16 procent ludności żyje w stanie skrajnego niedożywienia. Dwie trzecie mieszkańców tego kraju żyje w ubóstwie. Dla nich zakup roweru to wydatek, który obciąża ich na lata. Dlatego zbieramy środki na rower dla Christelle.

Depresja po śmierci ojca

Do problemów dotykających cały kraj dochodzą drobne, lokalne tragedie. Jeśli chodzi o Christelle, to miała ona i jej siostra dużo negatywnych przeżyć w domu, bo ich mama przejawia chęć porzucenia córek po śmierci ich ojca. Siostra miała wrażenie że dziewczyna wpada w depresję. Prawdopodobnie jej problemy zdrowotne są związane z jej obecną sytuacją rodzinną. Teraz jest trochę lepiej, bo rodzina ojca zaangażowała się bardziej w opiekę nad dziewczynkami. Nadal to za mało w stosunku do potrzeb. Dziewczynka ma do pokonania długą drogę do szkoły. Zwykle chodzi pieszo, ale wiele kilometrów codziennego marszu powoduje, że nie jest w stanie skupić się na nauce po powrocie do domu.

Christelle to zdolna, ale nieszczęśliwa dziewczynka. Bardzo przydałby się jej rower. Dzięki niemu będzie bardziej mobilna. Rower to nie tylko ułatwienie w dotarciu do szkoły, lecz i promyk nadziei, że w jej życiu coś odmieni się na lepsze. Będzie mogła odwiedzać rówieśników w innych wioskach i nie będzie czuła się tak osamotniona. Podarujmy wspólnie rower dla Christelle!

Siostra Alicja Śpiewak, Zgromadzenie Sióstr Św. Katarzyny

Kwota: 80 €

Podsumowanie w miejscowej walucie – 55.000 franków CFA

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Rower dla Christelle