Przyjdź na pomoc chorym z Esseng – zbiórka na zakup leków

Projekt: Siostra Barbara Pustułka, Zgromadzenie Sióstr od Aniołów
Misja: Esseng, Kamerun
Kwota projektu: 8330 €

Nazwa projektu: 140/ANIOL

Opis

Szpital w dżungli

Ośrodek Zdrowia w Essengu jest ośrodkiem wiejskim. Zgłaszają się do nas chorzy z pobliskich a nawet odległych wiosek, pokonując 15-20 km. Nie mamy lekarza, a więc konsultacje chorych, odbieranie porodów, hospitalizacja należą do obowiązków siostry lub pielęgniarza, przy pomocy personelu przysposobionego do pracy. Codziennie niesiemy pomoc chorym z Esseng w Kamerunie.

Wyniszczone organizmy

Bywa, że chorzy trafiający do nas są już zazwyczaj po wcześniejszych „leczeniach tradycyjnych”, są wyniszczeni i stan ich jest ciężki. Potrzebują podania głównie dożylnych leków o szybkiej interwencji oraz nawodnienia organizmu. Potrzeba nam także kroplówek do podania chininy w przypadku malarii, oraz antybiotyków, aby jak najszybciej zapobiec rozwijaniu się infekcji. Konieczne jest także żelazo i witaminy dla wzmocnienia organizmu, zapobiegania anemii i innych powikłań. Wśród chorych mamy wielu chorych na AIDS, którymi nasz ośrodek zajmuje się już od ponad dziesięciu lat. Do ośrodka zdrowia zgłaszają się również sieroty i inne osoby biedne, opuszczone, samotne, którym niesiemy pomoc medyczną i nie tylko…często leczymy ich za darmo.

Na pomoc chorym z Esseng

Najbliższy szpital znajduje się w Abong Mbangu,  w odległości 70 km. Droga jest błotnista i często nieprzejezdna w porze deszczowej. Dlatego do szpitala odsyłamy tylko wtedy, kiedy chory wymaga interwencji specjalistycznej, głównie chirurgicznej. W ostatnim czasie odwozimy wiele dzieci z anemią na transfuzje krwi. Najczęściej ludzie zgłaszający się do nas chorują na malarię, często połączoną z anemią, robaczyce, infekcje dróg oddechowych, AIDS i inne infekcje, oraz chorzy z niedożywienia. Cieszy nas, że ośrodek w Essengu, leczy chorych z różnych stron naszego rejonu, przychodzą nawet cale rodziny. Także lekarze z pobliskich szpitali posyłają swoich pacjentowi, do wykonywania badań w naszym laboratorium.

Lekarstwa to podstawa

Obecnie dysponujemy aparatem USG, wcześniej dojeżdżał do nas specjalista z Yaounde, aby wykonać badania, lecz od roku, już nasz przeszkolony pielęgniarz wykonuje te badania wg potrzeb zgłaszających się do nas chorych. Obecność dwóch laborantów, sprawiła, że jesteśmy do dyspozycji chorych również w weekendy oraz w dni świąteczne. Poprzez badania, nasza pomoc chorym, jest bardziej wydajna a leczenie właściwie ukierunkowane. Jak wiadomo, podstawą leczenia w ośrodku zdrowia jest dobrze funkcjonujące laboratorium i zaopatrzona w lekarstwa apteka.

Działamy dzięki Waszej pomocy

Ludność, której służymy w naszej misji zajmuje się głównie uprawą kakao, arachidów i kawy. To stanowi źródło utrzymania. Ze zbiorów muszą utrzymać rodzinę, opłacić szkołę dzieciom i po prostu nie starcza im środków na leczenie. Nie mają stałych dochodów, więc często nie wystarcza im środków na zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych. Dzięki Waszej pomocy nasza apteka jest dobrze zaopatrzona w potrzebne lekarstwa, a laboratorium w odczynniki do badań. Każdy zgłaszający się do nas otrzymuje pomoc – lekarstwa do walki z chorobą, pożywienie do walki z głodem oraz poradę do walki z innymi problemami.

Fakt, ze nikt nie odchodzi od nas bez pomocy, zawdzięczamy Waszej interwencji, waszemu zrozumieniu i otwartości serca. Ośmielam się po raz kolejny prosić o pomoc w zakupie podstawowych leków i odczynników do laboratorium.

Kosztorys:

  1. Odczynniki laboratoryjne                                                                                      1.200.000  CFA
  2. Lekarstwa 3.675.000  CFA

RAZEM                                                                                                                   4.875.000  CFA

Siostra Barbara Pustułka, Zgromadzenie Sióstr od Aniołów

Kwota: 8330 €

Podsumowanie w miejscowej walucie – 4.875.000 franków CFA

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Pomoc chorym w Esseng