Posiłki dla mieszkańców Aleppo

Projekt: Roula Mistrich
Miejsce: Parafia Św. Franciszka

Zakup żywności dla najuboższych

Kwota projektu: 60 000 PLN

Nazwa projektu: Fundusz dla Aleppo

Opis

Posiłki dla mieszkańców Aleppo

Pomoc Syrii – akcja pomocy dla mieszkańców Aleppo. Dołóż swoja cegiełkę, każda kwota się liczy. Miejscowi trwają w ruinach w katastrofalnych warunkach, nie uciekają i chcą przeżyć na ziemi przodków. Pomóżmy im. Aleppo to miasto naznaczone wojną, poranione. Miasto zgliszcz i ruin, z trudem goi rany po długoletniej wojnie, a już przychodzi mu zmierzyć się z kolejnym wrogiem. Dziwnym, niewidzialnym i nieprzewidywalnym – głodem. O problemach w zaspokojeniu najbardziej podstawowych potrzeb mieszkańców Aleppo w dobie pandemii, dowiadujemy się z listu Ojca Ibrahima Alsabagh, proboszcza parafii świętego Franciszka.

Charytatywna jadłodajnia

Ibrahim pisze: Chcemy przyjść z pomocą naszej ludności i rozpocząć projekt przygotowywania i dystrybucji ciepłych posiłków. Będą one codziennie przygotowywane i rozdawane najbardziej potrzebującym. Projektem obejmiemy osoby najsłabsze w społeczeństwie: osoby starsze, samotne, niepełnosprawne, chore, wdowy, sieroty i najbiedniejsze z rodzin. Będą oni przychodzić i spożywać posiłek na miejscu lub zabierać ze sobą i spożywać w domu. Kuchnia przygotowująca posiłki będzie się znajdować w klasztorze Ojców Franciszkanów w Aleppo w dzielnicy Sleymaniye – Ram. jest to dzielnica uboga i osoby potrzebujące będą mogły łatwo dojść do tego miejsca.

Rozpoczynamy od 1000 osób. Cena 1 posiłku to około 10 złotych. Posiłki będą wydawane codziennie przez 6 dni w tygodniu. Projekt będzie trwał tak długo, aż poprawi się sytuacja ekonomiczna w Syrii oraz jak długo będziemy otrzymywali pomoc finansową na kontynuację tego przedsięwzięcia.

“Miasto gruzów” znów doświadcza ogromnego cierpienia

Pamiętam, kiedy jechałem do Aleppo, wyobrażałem sobie, że problemami są tutaj pociski, brak wody i jedzenia – opowiada Ojciec Ibrahim. Nigdy nie myślałem, że oprócz tego wszystkiego będę musiał stawić czoła pandemii. Jesteśmy tutaj świadkami scen, których nigdy wcześniej nie widziano, nawet w najcięższych latach wojny. Ze względu na wysokie ceny, ludzi nie stać na zakup podstawowej żywności. Brakuje także prądu i gazu, więc nawet gdy ona jest to czasem nie ma możliwości ugotowania czegokolwiek.

Sprzedają mieszkania, by zapłacić za leczenie

W ostatnim okresie słyszeliśmy o ludziach dotkniętych Covidem, którzy musieli sprzedać swoje mieszkania. Robili to po to by móc zapłacić za kilka dni intensywnej terapii w prywatnej klinice. Dźwigamy na naszych barkach około dziesięć lat skumulowanych skutków wojny. Ta pozostawiła w ludziach głębokie i wciąż nie zagojone rany. Brakuje miejsc pracy, życie jest nadal bardzo drogie, a ludzie biednieją z powodu ciągle pogłębiającej się przepaści między wynagrodzeniem, a wydatkami.

Podzielmy się tym, co mamy. Chcemy zakupić 6000 posiłków

Odpowiadając na potrzeby mieszkańców Aleppo zwracamy się do wszystkich osób dobrej woli z prośbą: podarujmy choćby złotówkę, aby wspomóc ludzi w potrzebie, którzy cierpią głód i beznadzieję. Rodzice w tym mieście rezygnują z jedzenia, aby dać je swoim dzieciom. W tak bardzo trudnym i krytycznym momencie historii, w czasie “eksplozji” głodu, najbardziej narażone są wdowy, sieroty, osoby starsze, chorzy i niepełnosprawni. Pomagając im dajmy przykład i uwrażliwiajmy również serca naszych najmłodszych na potrzeby innych. Cena jednego posiłku to około 10 zł. Pragniemy ufundować tysiąc posiłków dziennie przez 6 dni, aby choć w taki sposób przyczynić się do poprawy sytuacji miejscowej ludności.

Całkowity koszt projektu: 60 000 PLN

 

Ufunduj posiłek głodującym mieszkańcom Aleppo, liczy się każda złotówka!

 

Opracowanie; Szymon Luliński na podstawie listu o. Ibrahima Alsabagh z Aleppo przesłanego przez S. Brygidę Maniurka, Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi.

List o. Ibrahima jest dostępny w całości tutaj.

Posiłki dla mieszkańców Aleppo!

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Może spodoba się również…