Program dożywiania dzieci z Rwandy i Ugandy

Projekt: S. Angeline Kambugu, Siostry Pallotynki
Przeznaczenie środków: wsparcie dla ośrodków dożywiania głodujących dzieci
Miejsca:
Masaka, Gikondo, Ruhango, Kibeho (Rwanda),  Kyabakuza (Uganda)
Kwota projektu: 14.580 € –
dzienna porcja preparatów odżywczych kosztuje prawie 5 zł, za te pieniądze kupimy ok 18 tys. porcji

Nazwa projektu: 312/PALLS

Opis

Program dożywiania dzieci z Rwandy i Ugandy

Pomoc głodującym dzieciom z Rwandy i Ugandy. Dzięki Twojej pomocy nakarmimy dzieci z Rwandy w ośrodkach dożywiania w Masaka, Ruhango, Gikondo oraz Kyabakuza w Ugandzie. Program dożywiania, które prowadzimy przy naszych ośrodkach zdrowia powstał na wyraźną potrzebę miejscowej ludności borykającej się z ubóstwem. Staramy się pomóc ludziom, którzy jedzą zazwyczaj jeden posiłek dziennie i są zależni od swoich plonów. Uprawom obecnie zagrażają skutki zmian klimatycznych, które objawiają się kompletnym zaburzeniem pór roku. Ludzie nie posiadający zapasów żywności, nie są w stanie przewidzieć kiedy pojawią się plony.

Dzieci jedzą ostatnie

Najbardziej pokrzywdzone są dzieci zwłaszcza ostatnie według zwyczaju w kolejce do posiłku, albo te których matki nie są w stanie wykarmić piersią. Do każdego ośrodka przychodzą dziennie dziesiątki biednych, zagłodzonych dzieci, które nie mają środków do życia, bardzo wielu jest w strasznym stanie zagłodzenia i wiele z nich jest zagrożonych śmiercią z powodu braku pomocy. Realizacja programu dożywiania dla dzieci do 5 lat pozwala ratować życie pozbawionym żywności i zapewnić im terapię przywracającą ich do zdrowia. Przyczynia się również do skutecznego przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się niektórych chorób gruźlicy, AIDS, epidemii cholery, zapalenia opon mózgowych.

Ważenie dziecka w ośrodku dożywiania w Masaka w Rwandzie

Przyjdź na pomoc głodującym!

– udostępnić możliwości dożywiania dla dzieci zagłodzonych
– zmniejszyć śmiertelność kobiet i dzieci
– zmniejszyć liczbę niedorozwoju dzieci spowodowaną złym żywieniem lub brakiem pożywienia
-ulepszyć struktury nauczania higieny i żywienia dzieci

Pomoc głodującym poprzez wsparcie dla ubogich afrykańskich dzieci w szkołach, przedszkolach i ośrodkach dożywiania prowadzonych przez misjonarki współpracujące z Ruchem MAITRI. W swoich rodzinach dzieci jadają zazwyczaj raz dziennie wieczorem, dlatego są głodne i niedożywione. Celem akcji dożywiania jest powstrzymaniu rozwoju chorób związanych z długotrwałym niedożywieniem i głodem. Program prowadzi Zgromadzenie Sióstr Pallotynek, poprzez specjalistyczne programy dożywiania głodujących, działające przy pięciu ośrodkach zdrowia, prowadzonych przez Siostry w Rwandzie i Ugandzie. Wymieniona kwota jest rozdzielana pomiędzy ośrodki i przeznaczona na finansowanie programu przez cały rok. Jak informuje nas Siostra Marta Litawa SAC z Rwandy ośrodki zdrowia działają w opisanych niżej warunkach:

“Każdy z nich prowadzi następujące usługi: serwis laboratoryjny, opatrunkowy i zabiegowy, chorych na gruźlicę, badania dzieci niedożywionych oraz serwis badań/ konsultacji przedporodowych. Codziennie do każdego ośrodka przychodzi ponad kilkadziesiąt dzieci w różnym stanie zagłodzenia. We wszystkich ośrodkach oprócz dzieci z objawami niedożywienia przyjmowane są również dzieci chorych z HIV i również chorych na gruźlicę. Dzięki Waszej pomocy oprócz dostarczenia żywności najbiedniejszym dzieciom płacimy ubezpieczenie na jeden rok, tak aby mogły leczyć się w ciągu roku, robić badania i pobierać leki, a w razie wypadku korzystać również ze szpitala. Jest to nieoceniona pomoc, zwłaszcza w ciężkich przypadkach choroby czy wypadku losowego.” Czytaj więcej: Bóg pomnaża Wasze gesty solidarności

S. Angeline Kambugu, Siostry Pallotynki

Kosztorys projektu na 5 ośrodków dożywiania razem
fasola – 2.000.000 frRw
sosoma (mieszanka kukurydza, soja) – 1.500.000 frRw
ryż – 2.500.000 frRw
olej – 2.500.000 frRw
cukier – 600.000 frRw
mleko dla niemowląt – 4.285.000 frRw

Zbierana kwota: 14.580 €

Projekt odnawiany co roku. Koszt jednej dziennej porcji preparatów odżywczych to ok 5 zł.

Za zebrane środki chcemy zakupić ok 18.000 porcji.

Program dożywiania dzieci

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

 

Pomoc głodującym – program dożywiania dzieci z Rwandy i Ugandy