Siostry Kanoniczki proszą o leki dla ubogich z misji Buraniro w Burundi

Projekt: s. Janina Zakrzewska, Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia.
Misja: Buraniro, Burundi
Zbierana kwota: 4730 €

Nazwa projektu: 166/DUCHA

Opis

Jedyny szpital w okolicy

Buraniro leży w terenie górskim, wiejskim w Burundi w prowincji Kayanza. Od najbliższego miasta dzieli nas 47km. Ośrodek Zdrowia jest prowadzony przez Zgromadzenie SS. Kanoniczek Ducha Świętego od 1984 roku. W tym okresie został przeobrażony i ulepszony. Obecnie jest w stanie pomieścić i przyjąć na obserwację czy hospitalizację do 115 osób i ok.65 kobiet na porodówkę. Dzienne konsultacje chorych wahają się miedzy 230-300 osób. Dysponujemy centrum ochrony kobiety i dziecka. Świadczymy badania prenatalne, szczepienia, pogadanki zdrowotne, badania na AIDS inne. Chorzy z AIDS i na gruźlicę są objęci opieką medyczną. Dysponujemy również dużym laboratorium wyposażonym w konieczny sprzęt do wykonywania badań możliwych w Burundi oraz gabinet dentystyczny czynny w okresie gdy pracuje lekarka z Ukrainy jako wolontariuszka z przerwą na urlop już od 5 lat. Mamy prawie wszystko, co niezbędne dla leczenia ludzi, ale bardzo potrzebne są leki dla ubogich.

Pandemia w Buraniro

Projekt z Maitri z prośbą na dofinansowanie zakupu leków i żywności jest realizowany od 20 lat i odnawiany rokrocznie. Ruch Maitri również dofinansowywał wiele projektów w rozbudowie i odnowie Ośrodka Zdrowia, za co tutejsza ludność, jak i nasze Zgromadzenie, są Wam bardzo wdzięczne. Przez te lata mogłyśmy pomóc ok. 120.000 chorym i 9800 dzieciom niedożywionym, zwłaszcza w trudnym okresie wojny. Obecny projekt ruszył w styczniu 2020 roku. Wprawdzie malaria się zmniejszyła w tym okresie ale wiosną miałyśmy wiele przypadków grypy z kaszlem i wysoką gorączką. Ponieważ nie dysponujemy testami na COVID-19, więc nie możemy mówić  o tej chorobie. Po wczesnym podaniu antybiotyku, zwłaszcza Azytromecyny i Dexametazonu w trudniejszych przypadkach, nie zarejestrowałyśmy żadnego zgonu.

Problem z higieną

Nadal potrzebne są leki dla ubogich. Noszenie maseczek jest obowiązkowe, podobnie jak i zamiennych fartuchów oraz okrycia głowy. Chorzy natomiast przy wejściu na teren Ośrodka i przed wejściem do gabinetów obowiązkowo myją ręce wodą z mydłem i środkiem dezynfekującym – stąd zakup 125 l alkoholu i rękawic. Oprócz grypy, tutejsza ludność boryka się z brakiem wystarczającej ilości wody, więc i problemem braku higieny, a co jest z tym związane – z robaczycami. Obecnie coraz więcej mamy chorych z cukrzycą , nadciśnieniem oraz gruźlicą – być może to skutki nieożywienia i stresu przeżyć wojennych.

Bóg Zapłać za dar serca!

Serdecznie dziękuję polskim darczyńcom za pomoc w zakupie leków dla naszej misji w Buraniro. Za otrzymaną sumę zakupiłyśmy leki dla ubogich. To m.in. syropy dla dzieci, antybiotyki, leki na robaki, materiały do ochrony pracowników, czy też środki ratujące życie. Leki drożeją z miesiąca na miesiąc. Dostawcy się tłumaczą, że to ze względu na panującą sytuację w świecie i trudności z dostawą. Dzięki Waszej pomocy możemy nieść pomoc. Otrzymuje ją ok. 2530 dzieci do lat 5 -ciu, 3860 dorosłych oraz 730 matek na porodówce. W ich imieniu mówię Bóg Zapłać za dar serca. Również za pomoc w zakupie żywności. Udało nam się zakupić niezbędne produkty do przygotowania odżywki z mąki wielu zbóż zmieszanej z cukrem i mlekiem. Otrzymało ją 2500 chorych, zarówno dzieci, jak i matek oczekujących na porodówce, czy chorych na gruźlicę i inne choroby wymagające dłuższego leczenia. Chorzy pamiętają o darczyńcach uczestnicząc we Mszy Świętej w waszych intencjach.

Kosztorys:

Leki dla ubogich z misji Buraniro – 4730 €

s. Janina Zakrzewska, Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia., misja Buraniro, Burundi

Kwota projektu: 4730 €

Numer projektu: 166/DUCHA

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Leki dla ubogich misji Buraniro w Burundi