Akcja dożywiania najbiedniejszych dzieci z Kulekhani w Nepalu

Projekt: Aleksandra Kurnicka, Karunika Foundation
Miejsce: Kathmandu, Nepal
Kwota projektu: 12 630€

Nazwa projektu: 38/KARTC

Opis

Ekstremalna bieda

Prawie 3 lata temu Maitri wraz z fundacją Karunika rozpoczęło program pomocowy dla małej, odizolowanej od świata osady Kulekhani. Do wioski dociera się łódkami i wspina ponad 1,5 godziny górskimi ścieżkami. Tamtejsze dzieci z najuboższych rodzin zostały zapisane do programu Adopcja Serca. Później rozpoczęliśmy tam dożywianie dzieci. Również akcja dożywiania okazała się wielkim sukcesem. Dzięki obu tym programom wzrosła ilość uczniów w lokalnej szkole – od kilkunastu na początku do ponad 100 dzieci (od przedszkola do 6 klasy). Dzieci z tej okolicy w zasadzie nie były wysyłane do szkoły. Pracowały na polu czy przy zwierzętach, głodowały. Często nie dostawały żadnego pożywnego posiłku w domu. Do tej pory tak jest, ponieważ panuje tam ekstremalna bieda.

Ogromna wartość pomocy

Dzięki programowi dożywiania dzieci wysyłane są obecnie do szkoły oraz nie chodzą głodne cały dzień. Życie dzieci odbywa się wokół tej pomocy. Wsparcie darczyńców z Polski ratuje je przed głodem. Daje im też szansę na lepsze życie poprzez uzyskanie podstawowej edukacji. Chroni też małe dziewczynki przed wczesnym wydawaniem za mąż, aby odciążyć rodzinę w kwestii jedzenia. Codzienny ciepły posiłek jest więc dla nich ogromną wartością. Dzieci jedzą na zewnątrz, na podwórku szkolnym. Zorganizowaliśmy drewniane deski do siedzenia podczas jedzenia. Posiłki gotowane są rano przez kucharza. Wydawane ok godz. 13:00 przez kadrę nauczycielską. Akcja dożywiania trwa cały rok.

Serce rośnie, gdy mają co jeść

W okresie zimowym dzieci marzną na kość, bo ich szkoła to nieogrzewany niczym, surowy budynek. Ciepły posiłek to dla nich szansa na zachowanie zdrowia. Normalnie dzieci nie byłyby wysyłane o takiej porze roku do szkoły, gdyby nie jedzenie. To pomoc na miarę podarowania komuś życia, zdrowia, oraz edukacji – dziecku, które najbardziej tego potrzebuje. Wszystkie dzieci, którym pomagamy, wywodzą się z najniższej kasty, żyją w skrajnym ubóstwie. Nie mają ubrań, butów, niczego. To co maja i jedzą to dzięki Maitri. To wielki dar serca. Dziś aż serce rośnie, gdy widzimy jak zajadają posiłki, nie są otępiałe i smutne, chodzą do szkoły. Zależy nam na kontynuowaniu tego projektu. Prosimy o wsparcie.

Aleksandra Kurnicka, Karunika Foundation

Kosztorys:

zapewnienie ciepłego pełnowartościowego posiłku (ryż, soczewica, warzywa), który będzie podawany w okresie od 01.12.2022 do 31.12.2023 (6 dni w tygodniu, 13 miesięcy) to koszt:

45 NPR (waluta miejscowa) x 100 dzieci x 343 dni = 1.543.500 NPR

Wnioskowana kwota: 12 630 €

Numer projektu 38/KARTC

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Akcja dożywiania najbiedniejszych dzieci z Kulekhani w Nepalu