Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 3 (94) maj-czerwiec 2007

KATOLICY I EWANGELICY DLA MISJI W AFRYCE

Konrad Czernichowski, współpracownik naszej gazetki z wrocławskiego ośrodka Ruchu Maitri, nadesłał nam bardzo ciekawą relację o ekumenicznej współpracy na rzecz najbiedniejszych w Afryce w ramach Adopcji Serca - spotkaniu s. Anny Sęk, niegdyś misjonarki w Kongo i Rwandzie, z wrocławską młodzieżą uczącą się w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji, a przy okazji również z uczniami innej szkoły, uczestniczącej już w Adopcji Serca.
21 marca 2007 r. odbyły się spotkania siostry Anny Sęk SAC z młodzieżą w dwóch wrocławskich szkołach: na ul. Wejherowskiej i ul. Solskiego. Siostra została zaproszona do Wrocławia przez dyrektorkę Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji po spotkaniu, jakie wrocławska wspólnota Maitri zorganizowała w ewangelickiej parafii Opatrzności Bożej.
Siostra Anna Sęk przez 10 lat pracowała w Demokratycznej Republice Kongo i krótko w Rwandzie (obecnie przebywa w Warszawie). Opiekowała się tam m.in. dziećmi wspieranymi w ramach Adopcji Serca przez Ruch Maitri. Siostra przedstawiła swoją pracę misyjną, doświadczenia i przeżycia.
W pierwszym spotkaniu brała udział młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna z klas specjalnych oraz integracyjnych Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra, do którego chodzą dzieci zdrowe i niepełnosprawne, nie tylko ewangelicy. Uczniowie wysłuchali prelekcji w skupieniu i z widocznym zainteresowaniem. Pokaz zdjęć pomógł przybliżyć młodym ludziom rzeczywistość rwandyjską. Na koniec spotkania młodzież otrzymała gazetki „My a Trzeci Świat”, znaczna część uczniów i nauczycieli złożyła datki na rzecz sierot w Afryce. Zebraliśmy 220 zł. Spotkanie odbyło się dzięki staraniom i uprzejmości pani Stefanii Goździk, dyrektor szkoły. W prelekcji wzięło udział około 200 uczniów.
Korzystając z pobytu we Wrocławiu, s. Anna odwiedziła też szkołę, która przystąpiła do Adopcji Serca, aby przybliżyć warunki życia w Rutshuru, gdzie pracowała i gdzie mieszka też Emmanuel, chłopiec wspierany przez uczniów szkoły i przedszkola. Pieniądze pozyskują własną pracą, np. przez wykonywanie pisanek wielkanocnych i ich sprzedaż na kiermaszu. Dzieci zadawały Siostrze mnóstwo pytań, świadczących o ich żywym zainteresowaniu Afryką i realiami tamtejszego życia. Również i tutaj spotkaliśmy się z bardzo życzliwym przyjęciem dyrektor szkoły, pani Doroty Wójcik-Hetman.
Po spotkaniach otrzymaliśmy ze szkoły ewangelickiej list z podziękowaniem.
Zrozumiałam, co znaczy głód

Wrocław, 12.04.2007 r.

Społeczność uczniowska Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu składa na ręce Siostry Anny serdeczne podziękowania za podzielenie się z nami doświadczeniami z pracy misyjnej w Afryce. Opowieść Siostry, poparta niezwykle wymownymi i przejmującymi zdjęciami, wywarła na nas ogromne wrażenie, wyzwalając tym samym chęć pomocy potrzebującym oraz współodpowiedzialność za los bliźnich.
Jesteśmy szczęśliwi, że dane nam było usłyszeć świadectwo tak bogate, a zarazem poruszające serca i umysły. Oto wypowiedź jednej z uczennic:
„Spotkanie z Siostrą sprawiło, że zrozumiałam, co tak naprawdę znaczy bieda i głód w Afryce, o których czytam w książkach i słyszę w mediach. W słowach Siostry wyczuwałam głębokie współczucie, co sprawiło, że jej słowa utkwiły w mojej pamięci. Oprócz trudnych warunków życia zwracała również uwagę na wartości, jakimi kierują się mieszkańcy tego kontynentu, przez co zauważyłam, że mimo odległości, jaka nas dzieli, jesteśmy sobie bliscy”.
Na dalsze dni pracy misyjnej życzymy Siostrze wytrwałości i Bożej pomocy w realizacji każdego codziennego przedsięwzięcia. Niech afrykańska ziemia wydaje dalsze owoce misyjnego trudu!
Z wyrazami wdzięczności

mgr Stefania Goździk
dyrektor d.s. pedagogicznych


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
[Strona główna]      [Napisz do nas]