Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 2 (93) marzec-kwiecień 2007

POMÓŻCIE POZYSKAĆ CHIRURGA

Ntamugenga, D.R. Kongo, 31.01.07

Nasze Zgromadzenie Sióstr od Aniołów pracuje w Kongo w diecezji Goma, w parafii Rutshuru, fili Ntamugenga od 1995 roku.
Zajmujemy się sierotami we współpracy z Ruchem Maitri oraz prowadzimy ośrodek zdrowia i dożywiania.
Rejon ochrony zdrowia Rwanguba, w skład którego wchodzi nasz ośrodek zdrowia, obejmuje powierzchnię 948 km2 i składa się z szesnastu ośrodków zdrowia.
Ośrodek w Ntamugenga działa od r.1995 i obejmuje swoim zasięgiem 12 wiosek (łącznie 14 tys. mieszkańców). Działamy w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, posiadamy również część położniczą, laboratorium oraz szpital liczący aktualnie 50 łóżek. Mamy także ośrodek dożywiania.
Cała odpowiedzialność za leczenie spoczywa na barkach pielęgniarzy. Jest wiele chorych, zgłaszających się do nas, którym nie możemy na miejscu udzielić pomocy i musimy ich przewozić do szpitala rejonowego, który oddalony jest o 30 km. Stan dróg i obecna sytuacja nie sprzyja udzieleniu szybkiej pomocy chorym.
Głównie są to przypadki wymagające interwencji chirurgicznej, cesarskie cięcia, zapalenie wyrostka robaczkowego, woreczka żółciowego, przepukliny. Średnio w ciągu roku przewozimy około 175 chorych.
Rejonowy ośrodek ochrony zdrowia poprosił, aby nasz ośrodek przekształcić w szpitalik, do którego będą przewożeni chorzy z czterech pobliskich ośrodków zdrowia (sprawujących pieczę nad ok. 40 tys. mieszkańców), którzy wymagają fachowej pomocy medycznej.
W marcu zostanie nam przydzielony lekarz miejscowy, internista z kilkumiesięcznym stażem chirurgicznym, który będzie zmuszony stawić czoło tym wszystkim wyzwaniom.
Zwracam się do Was z apelem o pomoc w znalezieniu lekarza chirurga, który na zasadzie wolontariatu zechciałby służyć swoim doświadczeniem miejscowemu lekarzowi, a nade wszystko nieść pomoc chorym w tej części świata.
Z nadzieją i modlitwą

S. Barbara Pustułka
Odpowiedzialna za ośrodek zdrowia i wspólnotę Sióstr od Aniołów
w Ntamugenga (parafia Rutshuru, D.R. Kongo)


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
[Strona główna]      [Napisz do nas]