Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 2 (93) marzec-kwiecień 2007

KATEDRA BŁ. MATKI TERESY Z KALKUTY

Niedawno mianowany administrator apostolski diecezji w Prisztinie (Kosowo), biskup Dodë Gjergji, powiedział, że jednym z jego głównych celów jest spełnienie woli poprzednika, aby wybudować katedrę pod wezwaniem błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. „Marzenie mojego poprzednika, katolicka katedra dedykowana Matce Teresie, spełni się. Jest ona dla nas siostrą, członkiem rodziny” - powiedział biskup. Matka Teresa urodziła się w sąsiedniej Macedonii. Ale - jak podkreślił biskup Gjergji - jej ojciec i matka byli z Kosowa, gdzie leży diecezja Prisztina.
„Rząd już podpisał zgodę na budowę katedry” - stwierdził Biskup, dodając, że mają nadzieję rozpocząć prace po Wielkanocy. „Jest to pragnieniem wszystkich ludzi” - powiedział. - Rządu, a także muzułmanów.”
„Tutaj chrześcijanie są od pierwszego wieku. A nasi muzułmanie mają szczególną historię, niektórzy z nich wracają teraz do swych korzeni katolickich. Codziennie przybywają do nas delegacje z wiosek, prosząc o chrzest. Potrzebujemy waszej modlitwy, by utrzymać te nawrócenia”. Katolicy w Kosowie stanowią mniejszość liczącą 60 tys. wiernych, przy tym kraj jest biedny i zniszczony przez wojnę. Dlatego katedra powstanie dzięki pomocy finansowej z zagranicy, głównie od międzynarodowej katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Ponieważ nasz Ruch powstał dzięki inspiracji, jaką były dla założycieli życie i praca Matki Teresy, obraliśmy ją za patronkę Ruchu. Dlatego też rozważamy wsparcie tego projektu. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z gdańskim ośrodkiem Ruchu Maitri.


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
[Strona główna]      [Napisz do nas]