Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 3 (88) maj-czerwiec 2006

NASZE PROJEKTY POMOCY

Przedstawiamy w skrócie projekty pomocy, które rozpatrywaliśmy w tym roku. Część z nich udało się już zrealizować dzięki ofiarności naszych współpracowników. Aby wesprzeć inne, wciąż jeszcze musimy zbierać środki. Na umieszczenie wszystkich projektów nie ma w gazetce miejsca, dlatego w całości publikujemy tylko najciekawsze. Szczegóły dotyczące wszystkich projektów są na naszej stronie internetowej. Zainteresowanym możemy je też przesłać pocztą.
Zrealizowane

Budowa.
  • Siostry od Aniołów poprosiły o 1.000 euro na leczenie i dożywianie dzieci ze szkoły podstawowej w Esseng (wyremontowanej wcześniej dzięki naszym ofiarodawcom). Do sześcioklasowej szkoły uczęszcza 265 uczniów, którzy pochodzą często z odległych wiosek. Rodzice zostawiają je u znajomych rodzin w Esseng, które jednak często nie są w stanie zadbać o zdrowie i wyżywienie dzieci. Dzięki nieustannie wpływającym ofiarom na leczenie i dożywianie mogliśmy przekazać siostrom potrzebną sumę.
  • Udało się nam sfinansować budowę sali wielofunkcyjnej dla Szkoły Życia, prowadzonej w Masaka (Rwanda) przez Siostry Pallotynki. Projekt zrealizowano głównie dzięki hojności jednego ofiarodawcy, który wpłacił większą część z potrzebnej na budowę sumy 15.700 dolarów.
  • Oczywiście rozbudowa nie jest jedyną potrzebą Szkoły Życia. Cały czas konieczna jest pomoc na jej funkcjonowanie, zwłaszcza na maszyny do szycia dla dziewcząt kończących szkołę (jedna maszyna kosztuje ok. 150 dolarów = 450 zł). Z nauki korzystają ubogie, osierocone i kalekie dziewczęta, które często nie mały szansy nawet na naukę w szkole podstawowej. Zdobycie zawodu daje im szansę na normalne życie.
  • Choć wpłaty niektórych ofiarodawców zaskakują wysokością, nie powinni rezygnować z pomocy Ci, którzy mogą wpłacać niewielkie kwoty. Dzięki małym, ale bardzo licznym wpłatom na leczenie i dożywianie, mogliśmy przekazać 5.000 euro dla chorych na AIDS w Esseng (Kamerun).
  • Przekazaliśmy pieniądze na zakup samochodu dla Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana z Kamerunu.
  • Dzięki ofiarom na żywność i wyposażenie placówek medycznych możemy Siostrom Najświętszej Duszy Chrystusa Pana z Kamerunu przekazać 5.000 euro na uzupełnienie zapasu leków, pomoc dzieciom niedożywionym zarażonym wirusem HIV oraz na odmalowanie przychodni i wybudowanie ubikacji dla chorych, którzy dotychczas, często w bardzo ciężkim stanie, musieli pokonywać ok. 500 m, by załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.
  • Oczekujące na wsparcie
  • Na wsparcie nadal oczekuje dom dla dzieci ulicy z Kolumbii, o którym pisaliśmy w poprzedniej gazetce. Trzeba ok. 4.900 dolarów na remont i wyposażenie oraz pieniądze na codzienne funkcjonowanie domu.
  • Częściowo opłaciliśmy remont i wyposażenie sali wielofunkcyjnej w Ntamugenga (R.D. Kongo). Sala jest wykorzystywana na szczepienia dzieci, badania prenatalne kobiet w ciąży, spotkania sierot objętych Adopcją Serca i ich opiekunów, spotkania z nauczycielami i animatorami, przeprowadzanie egzaminów itp. Całkowity koszt to 5.185 dolarów. Przekazaliśmy 3.000. Czekamy na dalsze wpłaty.
  • Siostry od Aniołów z Kamerunu proszą o 20 tys. zł na budowę domu dla samotnej kobiety. Zmuszona do opuszczenia męża, starała się odzyskać godne życie i odbudować dom. Do tej pory radziła sobie sama. Kupiła działkę i zaczęła wyrabiać cegły z gliny, ale przyszły choroby, które zniweczyły jej plany. Wśród wielu podobnych sytuacji ta wydała się siostrom na tyle szczególna, że zdecydowały się prosić nas o pomoc.
  • O pomoc w zakupie samochodu prosi nas ks. André Madi z Kamerunu, który dziąki wsparciu w ramach Adopcji Serca mógł studiować w seminarium i uzyskać niedawno święcenia kapłańskie.
  • Siostry Pasjonistki z miejscowości Ndélélé w sercu lasów tropikalnych Kamerunu proszą o 2.600 euro na zakup nowego motocykla, gdyż stary, używany od 10 lat, już odmawia posłuszeństwa. Siostry prowadzą ośrodek zdrowia, a kilka razy w tygodniu wyjeżdżają w teren do dzielnic Ndélélé i trzynastu okolicznych wiosek z oświatą sanitarną, by szczepić dzieci i prowadzić kobiety ciężarne. Personel ośrodka zdrowia używa motoru, bo ze względu bardzo wyboisty i trudny teren do większości miejsc samochód nie dojedzie.
  • Stałego wsparcia wymagają projekty leczenia i dożywiania zagłodzonych dzieci, przebywających w misyjnych ośrodkach dożywiania. Od skutecznego leczenia często zależy ich życie, dlatego polecamy je gorąco ofiarności naszych Czytelników.


  • [Spis treści numeru, który czytasz]
    [Skorowidz  tematyczny artykułów]
    [Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
    [Strona główna]      [Napisz do nas]