Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 3 (88) maj-czerwiec 2006

DZIEŃ DZIECKA AFRYKAŃSKIEGO


Dziecko afrykańskie
Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego jest obchodzony od roku 1991 w dniu 16 czerwca, na pamiątkę masakry dzieci w Soweto (RPA), dokonanej w r. 1976 przez tamtejszy reżim rasistowski.
Wówczas tysiące murzyńskich dzieci szkolnych wyszło w Soweto koło Johannesburga na ulicę, protestując przeciw niskiej jakości edukacji oraz domagając się prawa do nauki we własnym języku. Policja zastrzeliła wiele młodych chłopców i dziewcząt, a w ciągu następnych dwóch tygodni protestów zabiła ponad sto osób, a ponad tysiąc zraniła.
Aby uczcić pamięć zabitych i odwagę wszystkich, którzy wzięli udział w marszu, Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego jest od roku 1991 świętowany corocznie w dniu 16 czerwca z inicjatywy Organizacji Jedności Afrykańskiej.
Dzień ten skupia uwagę także na dzisiejszym życiu dzieci afrykańskich. Powinien on być czymś więcej, niż tylko symbolem. Przerażająca rzeczywistość głodu, chorób, nędzy, analfabetyzmu i eksploatacji dziecięcej pracy przymusowej, ale także zabójstw, tortur, gwałtu i niewoli seksualnej, doświadczanych przez dziesiątki tysięcy dzieci-żołnierzy, walczących w konfliktach na całym kontynencie, musi się skończyć.

Wojciech Zięba


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
[Strona główna]      [Napisz do nas]