Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 3 (94) maj-czerwiec 2007

WYBUDUJMY SZKOŁĘ W ZOLE

Od Ojców Kapucynów z Republiki Środkowoafrykańskiej (RCA) wpłynął do wrocławskiej wspólnoty Ruchu Maitri projekt budowy szkoły podstawowej w Zole. Opracował go o. Piotr Michalik, kapucyn, który niegdyś pracował w parafii św. Augustyna we Wrocławiu, przy której działa Ruch Maitri.
Ludzie chcą szkoły
Celem projektu jest wybudowanie budynku dla szkoły podstawowej, która istnieje od trzech lat dzięki inicjatywie lokalnej wspólnoty katolickiej w Zole, wiosce położonej w odległej prowincji RCA. Ecole Primaire Associée (Stowarzyszenie Szkoły Podstawowej) w Zole było założone, zorganizowane i jest utrzymywane wyłącznie przez rodziców uczniów tej szkoły.
Obecnie zajęcia dla trzech pierwszych klas odbywają się w budynkach katechetycznych parafii katolickiej. Przez kolejne 3 lata będą sukcesywnie otwierane kolejno 4., 5. i 6. klasy. Pojawia się problem miejsca do nauki: nie ma już dodatkowych wolnych pomieszczeń katechetycznych, a obecnie używane należałoby opuścić ze względu na niemożność pogodzenia działań szkolnych z pastoralnymi.
W grudniu 2005 roku odpowiedzialni za funkcjonowanie szkoły przyszli do nas z prośbą o pomoc w budowie budynku szkoły. Nasza wspólnota Braci Mniejszych Kapucynów w Ndim odpowiedziała pozytywnie na ich prośbę. U podstaw tej decyzji leżała z jednej strony odpowiedzialność i dojrzałość ludzi z Zole, z drugiej - rzeczywista potrzeba nowych pomieszczeń szkolnych dla wciąż zwiększającej się liczby uczniów.
Warunkiem naszej pomocy jest współudział mieszkańców wioski w pracach budowlanych. Do nich należy to, co nie przekracza ich możliwości finansowych: produkcja cegieł, zebranie części materiałów budowlanych, jak piasek, kamienie i żwir, praca murarzy i robotników. My ze swej strony angażujemy się w dostarczenie reszty materiałów, takich jak cement, drewno, dachówki itp. oraz kierowanie budową.
Za realizację projektu odpowiedzialny jest o. Piotr Michalik, wyświęcony w 1991 w Krakowie. Od r. 1993 jest misjonarzem w RCA. Przez 3 lata pracował w Bouar jako wikary, od 1996 był wicemagistrem w Ndim, a od r. 2000 - magistrem nowicjatu. W tym samym czasie był też zaangażowany w pracy pastoralnej.
Położenie geograficzne
Wioska Zole liczy 3.142 mieszkańców. Leży w północno-zachodniej części RCA, przy granicy z Czadem i Kamerunem, w prefekturze Ouham-Pende, podprefekturze Ngaoundaye. Należy do parafii Ndim i jest oddalona od tej miejscowości o 10 km.
Sytuacja społeczno-polityczna
RCA przeżywała w ostatnich latach całą serię buntów, rebelii i przewrotów wojskowych. Konsekwencje są bardzo poważne: jeszcze większe ubóstwo, zniszczenie infrastruktury i przemysłu (i tak niewielkiego), brak bezpieczeństwa (rebelianci, uzbrojone bandy).
RCA jest jednym z najbiedniejszych krajów świata i żyje przede wszystkim dzięki pomocy międzynarodowej. Z powodu braku bezpieczeństwa i ryzyka kolejnego przewrotu wznowienie tej pomocy opóźnia się.
Podstawowym źródłem utrzymania ludności jest rolnictwo. Nasz region jest zamieszkiwany przez plemię Pana. Jest to plemię rolników i nasz region jest spichlerzem kraju. Natomiast w Ndim była przetwórnia bawełny, która podczas ostatniej rebelii (2003) została zniszczona i do tej pory nie funkcjonuje.
Ponieważ od wielu lat państwo jest niezdolne do zapewnienia właściwego funkcjonowania szkolnictwa i ochrony zdrowia, wzywa od pewnego czasu Kościół katolicki i inne instytucje, by zaangażowały się w te dziedziny życia. Podobnie w regionach wiejskich państwo już od wielu lat nie buduje żadnych nowych szkół czy ośrodków zdrowia. Ta dziedzina aktywności stała się domeną inicjatyw pozarządowych.
Ludność RCA należy do różnych wyznań i religii: katolicy stanowią 25% ludności kraju, protestanci - 25%, muzułmanie - 15%, animiści - 35%. W realizację różnych dzieł społecznych angażują się wszyscy (może oprócz muzułmanów). Istnieje prawdziwy duch współpracy.
Inicjatorami budowy szkoły byli sami rodzice uczniów. W wiosce istnieje już jedna szkoła podstawowa, ale druga jest bardzo potrzebna: istniejąca szkoła jest przepełniona, zaś poziom nauczania nie jest nadzwyczajny. Jednocześnie należy zaznaczyć, że powstanie drugiej szkoły nie spowodowało żadnych konfliktów pomiędzy mieszkańcami wioski. Wręcz przeciwnie - między obiema szkołami zawiązała się współpraca.
W naszej parafii były już realizowane podobne budowy, m.in. szkoła w Kowone ukończona w r. 2003, czy szkoła w Mboumyeme, która ma być ukończona w najbliższym roku.
Opis projektu
Celem nowego projektu jest polepszenie warunków nauczania dzieci w regionie bardzo biednym i zapomnianym przez wszelkie instytucje krajowe i międzynarodowe. Oświata jest jedynym sposobem na wyrwanie się z tych dehumanizujących warunków życia i pozwala żyć z nadzieją lepszego jutra. Obecnie w każdej klasie jest 20-30 uczniów, przy czym co roku liczba dzieci w każdej klasie szybko rośnie (szkoły katolickie mają dobrą renomę).
Mieszkańcy wioski wyprodukowali już pierwszą partię cegieł, mają też zebrać inne materiały budowlane, zapewnić siłę roboczą i zapłacić za cement przeznaczony do budowy fundamentów.
Budynek szkoły będzie miał długość 28 m i 7 m szerokości. Będzie posiadał 2 klasy 7 x 8 m, jedną klasę 7 x 10 m, jeden magazyn 2 x 3 m i sekretariat 2 x 4 m.
Harmonogram i nadzór prac
W porze suchej listopad 2006 - kwiecień 2007 trwała produkcja cegieł, zbieranie materiałów budowlanych (piasek, kamienie, żwir), wykonanie fundamentów.
W porze suchej 2007/08 - planowane jest wzniesienie budynku i produkcja ławek.
Projekt nadzoruje o. Piotr Michalik, zaś odpowiedzialny za budowę jest br. Jerzy Steliga. Mieszkańcy wioski sami opłacają murarzy i zapewniają wykonanie wszystkich prac fizycznych.
Biorąc pod uwagę, że mieszkańcy wioski sami założyli szkołę, od nich wyszła inicjatywa i rozpoczęli już prace przygotowawcze, można zaryzykować twierdzenie, że są wystarczająco umotywowani i jest realna możliwość ukończenia budowy w terminie i dobrego funkcjonowania szkoły (już teraz sami opłacają nauczycieli i organizują naukę).
Koszty budowy
Podajemy przybliżone ceny walucie lokalnej - frankach CFA (1 euro = 656 F CFA):

Cement (15 ton: 300 worków)
2.400.000
Drut zbrojeniowy nr 8
140.000
Drut zbrojeniowy nr 6
60.000
Deski
400.000
Krokwie 4 x 16 cm (200 m)
200.000
Krokwie 8 x 8 cm (250 m)
250.000
Listwy 4 x 8 cm (240 m)
120.000
Gwoździe
50.000
Drut zbrojeniowy
5.000
Dachówki (6.500 szt.)
650.000
Farby
23.000
Wapno
90.000
Zamki do drzwi (4 szt.)
8.000
Zawiasy do drzwi (8 szt.)
4.000
Transport Bouar (miejsce zakupu) - Ndim
500.000
Transport lokalny (Ndim - Zole)
100.000
Razem
5.000.000
(ok. 7.622 euro)
Prośba o wsparcie
W zakończeniu listu od wspólnoty misyjnej Ojców Kapucynów z RCA czytamy: Prosimy uprzejmie o wspomożenie nas w realizacji tego projektu. Każdy może, według swoich możliwości, sfinansować jakąś część tego przedsięwzięcia, za co z góry składamy serdeczne Bóg zapłać.
Z braterskim pozdrowieniem

O. Piotr Michalik


Wpłaty na budowę szkoły w Zole można dokonywać za pośrednictwem wrocławskiego ośrodka Ruchu Maitri.
  •  Nazwa konta:
  • Ruch Maitri przy parafii św. Augustyna
    ul. Sudecka 90, 53-129 Wrocław
  •  Numer rachunku:
  • 05 1020 5226 0000 6402 0025 8103
    W tytule wpłaty prosimy koniecznie podawać „Republika Środkowoafrykańska”.


    [Spis treści numeru, który czytasz]
    [Skorowidz  tematyczny artykułów]
    [Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
    [Strona główna]      [Napisz do nas]