Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 2 (81), marzec-kwiecień 2005

ADOPTUJ WYSPĘ

Trwają przygotowania firm do adopcji małych wysp na Malediwach w ramach pionierskiej akcji mającej na celu niesienie pomocy ofiarom tsunami w odbudowie domów. Inicjatywa o nazwie Adoptuj Wyspę została w pierwszej połowie lutego oficjalnie ogłoszona przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Pod koniec grudnia gigantyczne fale tsunami zdewastowały jedną trzecią zamieszkałych wysp w tym kraju.
Ta nowa inicjatywa zachęca prywatnych sponsorów do „adopcji” wyspy i tym samym do udzielenia bezpośredniej pomocy w odbudowie lub naprawie domów ofiar należących do jednej lub kilku społeczności, które najbardziej ucierpiały w wyniku kataklizmu.
Malediwy zamieszkuje 339.330 osób. Fale tsunami zmusiły tysiące z nich do opuszczenia swoich domów i - w niektórych przypadkach - również swoich społeczności. Choć na Malediwach zginęło z powodu tsunami tylko ok. 80 osób, zniszczenia są powszechne. Mieszkańcy 13 wysp musieli całkowicie je opuścić na skutek zniszczenia wszystkich budynków i całej infrastruktury oraz zatrucia przez fale morskie źródeł wody pitnej. Jest to najbardziej płaski kraj świata - największa wysokość to zaledwie 2,3 m n.p.m. Przewaliły się przez nie fale o wysokości ponad 9 m! Kraj składa się z 1.190 wysp koralowych, z których 202 jest zamieszkałych. 87 spośród nich było wykorzystywanych wyłącznie dla celów turystycznych.
Po raz pierwszy w historii tysiące mieszkańców Malediwów zostało wysiedlonych do innego obszaru swojego kraju. „Choć wszyscy na Malediwach bardzo starają się odbudować swoje zniszczone społeczności, sprostanie temu wyzwaniu wymaga pomocy z zewnątrz” – powiedział Stały Przedstawiciel UNDP, Moez Doraid.
Już wcześniej ONZ wystosowała apel do krajówdawców pomocy rozwojowej o środki na pomocy i odbudowę na Malediwach. Jednak mimo ogromnej hojności wobec osób poszkodowanych przez tsunami, do tej pory udało się zebrać jedynie połowę środków potrzebnych do udzielenia takiej pomocy przez ONZ. W dalszym ciągu brakuje znacznej części środków na tak ważne kwestie jak odbudowa domów oraz pomoc ofiarom kataklizmu w powrocie do pracy.
Inicjatywa Adoptuj Wyspę daje prywatnym sponsorom nowe możliwości pomocy najbardziej poszkodowanym społecznościom na Malediwach. Moez Doraid powiedział: „Powrót do dawnego życia zaczyna się od domu”. Doraid wyjaśnił, że inicjatywa ta jest częścią programu odpowiadającego na bezpośrednią, a obecnie niezwykle pilną potrzebę zapewnienia schronienia mieszkańcom Malediwów.
Spółki lub sponsorzy adoptujący wyspę mogą bezpośrednio pomóc niektórym najbardziej zniszczonym społecznościom w odbudowie lub naprawie ich domów. Adopcja może objąć koszt kupna i dostawy najniezbędniejszych materiałów budowlanych, jak cement, stal, drewno i cyna. Dzięki programowi powołane i opłacone zostaną zespoły ds. odbudowy wyspy, co da wielu mieszkańcom tak potrzebną możliwość zarobku.
Adopcja w kwocie 4,4 miliona USD umożliwiłaby ponad 1000 ludzi odbudowę i powrót do domu. Z kolei adopcja za 95.000 USD pomogłaby 58 rodzinom w naprawie mieszkania.
Moez Doraid stwierdził, iż inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem sektora prywatnego nawet przed oficjalnym dniem jej ogłoszenia, zaś kilka spółek już w ciągu kilku dni zaadoptuje jedną z wysp.
Według Doraida „setki społeczności na Malediwach obawia się skutków największej klęski żywiołowej, jaka kiedykolwiek uderzyła w ten kraj. Adoptując wyspę, sponsorzy mogą wysłać bezpośredni komunikat solidarności i nadziei dla mieszkańców Malediwów”.
Osoby zainteresowane wsparciem inicjatywy Adoptuj Wyspę proszone są o wysłanie e-maila na adres: adoptanisland@undp.org, lub odwiedzenie strony www.mv.undp.org.

Na podstawie materiałów UNDP


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
[Strona główna]      [Napisz do nas]