Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 2 (81), marzec-kwiecień 2005

WIEŚCI Z RWANDY I KONGO
Posępna atmosfera
Posępna atmosfera w Kigali spowodowana jest głównie przez znaczne zubożenie społeczeństwa. Odbiło się to też na sposobie przeżywania ostatnich świąt Bożego Narodzenia, a Wielkanoc zapewne nie będzie lepsza.
Boże Narodzenie to najpopularniejsze święto w Rwandzie. Gdy warunki ekonomiczne na to pozwalają, rozpoczyna ono okres świętowania, podczas którego rodziny i przyjaciele spotykają się, aby dzielić się radością zaczynającego się roku.
Jednak w r. 2004 popularne imprezy z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku zostały ograniczone przez władze, które postawiły siły zbrojne w stan gotowości przeciwko ekstrawaganckim sposobom wyrażania radości, które mogłyby sprowokować zamieszki.
Sprzedawcy, zwłaszcza wędrujący z zabawkami i innymi prezentami dla dzieci, nie mieli łatwego zarobku. Mimo to dla katolików święta Bożego Narodzenia były okazją do zorganizowania chrztów dzieci i ślubów kościelnych nawróconych dorosłych (abagarukiramana), którzy wcześniej żyli w związkach niesakramentalnych.
Niestabilna sytuacja w Rutshuru
Rok 2004 minął w parafii Rutshuru (diecezja Goma, D.R. Kongo), w atmosferze spokoju, ale i niepewności. Choć walczące armie oficjalnie złożyły broń w grudniu poprzedniego roku po interwencji MONUC (Misji Obserwatorów Narodów Zjednoczonych w Kongo),w tym otoczonym lasami regionie nadal utrzymuje się stan zagrożenia.
Według proboszcza Rutshuru, ks. Piotra Kalinowskiego, podczas ostatnich miesięcy 2004 roku każdego dnia notowano przypadki zabójstw, zgwałceń lub grabieży, dokonywanych przez uzbrojone bandy rozproszone po całym regionie albo przez zbuntowane oddziały wojska. W grudniu 34 domy zostały podpalone w Kagano/ Mutabo. Z nastaniem nocy wiele wiosek jest opuszczanych przez swoich mieszkańców ze strachu przed napaścią łupieżców lub morderców. Zespół duszpasterzy z parafii często jest zmuszony do udzielania pomocy ofiarom rabunku i przewożenia rannych do szpitala. Księża są w sumieniu zobligowani do pozostawania na miejscu, nie tylko w celu świadczenia o swojej solidarności z tą krzywdzoną społecznością, ale również po to, by przez swoją obecność dawać tym ludziom nadzieję.
Konferencje Episkopatu Rwandy
W dniach 7-10.12.2004 r. biskupi katoliccy Rwandy w Kigali brali udział w Czwartej Sesji Plenarnej w 2004 roku. Po wymianie doświadczeń związanych z życiem swoich diecezji, pogratulowali sobie możliwości swobodnego pełnienia posługi. Niemniej wyrazili zaniepokojenie z powodu ducha nietolerancji, który nadal ciąży na relacjach pomiędzy Rwandyjczykami, oraz z powodu rosnącego zubożenia dużej części społeczeństwa. Biskupi postanowili oprzeć się w swoich działaniach na Dziełach Kościoła, które przyczyniają się do większej samodzielności ubogich społeczności. W związku z tym wyrazili radość z powodu stworzenia Międzydiecezjalnej Sieci Mikrokredytów (RIM). Poza tym biskupi zajęli się m.in. sprawami życia seminaryjnego, projektem pomocy posuniętym w latach księżom, potrzebą przeprowadzenia rozmów z państwem rwandyjskim na temat poprawy systemu edukacyjnego oraz naprawieniem stosunków z Radą Najwyższych Dostojników Rwandy. Pewien czas zarezerwowali na wymianę poglądów z Nuncjuszem Apostolskim, bp Anselmo Guido Pecorari, na temat życia Kościoła we Rwandzie i na świecie.
W dniach 18-21.01.2005 r. biskupi spotkali się w Kigali na Pierwszej Sesji Plenarnej w r. 2005. Przy tej okazji zapoznano się z raportami odpowiedzialnych za różne posługi na szczeblu ponaddiecezjalnym oraz za posługi realizowane we współpracy z partnerami zewnętrznymi.
Korzystając z okazji, Nuncjusz Apostolski powiadomił obecnych, że Święte Oficjum jest gotowe przyjąć biskupów katolickich z Rwandy w maju 2005 r., podczas ich wizyty w Rzymie.
Biblia ekumeniczna
W niedzielę 23.01.2005 roku na stadionie Nyamirambo w Kigali pierwsza ekumeniczna Biblia w języku kinyarwanda została zaprezentowana biskupom, pastorom i wiernym Kościoła katolickiego, kościołów protestanckich i Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Obecnych było pięciu biskupów Kościoła katolickiego: bp Alexis Habiyambere, ordynariusz Nyundo i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Rwandy, abp Thaddée Ntihinyurwa, ordynariusz Kigali, bp Augustin Misago, ordynariusz Gikongoro, bp Frédéric Rubwejanga, ordynariusz Kibungo oraz bp Jean Damascéne Bimenyimana, ordynariusz Gikongoro.
Opublikowanie Biblii ekumenicznej przez Rwandyjskie Towarzystwo Biblijne jest według obserwatorów ważnym krokiem w kierunku zjednoczenia oddzielonych braci w chrześcijaństwie. Ceremonia została zorganizowana w związku z tygodniem modlitw o jedność chrześcijan, obchodzonym co roku w dniach 18-25 stycznia. Według pastora Elisée Musemakweli, Przewodniczącego Rady Protestantów Rwandy, jest to jedność dzieci Bożych, która doprowadzi do jedności Rwandy.
W deklaracji podpisanej z okazji tej ceremonii podkreślono, że nowa Biblia nie ma zastąpić tych, które są już w użyciu w kościołach chrześcijańskich w Rwandzie, to znaczy Bibiliya Ntagatifu (katolicka) i Bibiliya Yera (protestancka i adwentystów). Nowa Biblia nosi nazwę Bibiliya Ijambo ry'Imana, to znaczy: Biblia, Słowo Boże.

Opracowano na podstawie:
INFO Rodzina Pallotyńska nr 1, styczeń 2005


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
[Strona główna]      [Napisz do nas]